Samorząd Terytorialny

Rocznik 1998

Nr 12

Elżbieta Wysocka

Nowa regionalizacja Polski – próba oceny

    Bilans otwarcia
Wybory 11 października 1998 roku zamknęły formalnie etap przejściowy, w którym stare struktury zarządzania krajem związane z gospodarką centralnie planowaną nakładały się na nowe, dostosowywane do gospodarki rynkowej i umacniających się struktur demokratycznych. Od 1 stycznia 1999 roku Polska wchodzi w okres konsolidacji i krystalizacji nowych struktur zarządzania państwem. Ogólne ramy tych struktur tworzy trójstopniowy podział terytorialny kraju na gminy, powiaty i województwa.

Ocena nowej regionalizacji Polski powinna uwzględniać wnioski wynikające z dyskusji nad jej wyborem, waloryzacji potencjału i predyspozycji rozwoju poszczególnych regionów w świetle integracji z Unią Europejską oraz wnioski z zarysowanej drogi stopniowego doskonalenia funkcjonowania struktur regionalnych. Punktem wyjścia regionalizacji kraju była krytyczna analiza podziału terytorialnego wprowadzonego w 1975 roku, dzielącego kraj na 49 słabych i bardzo zróżnicowanych województw. Początek długoletnich prac miał charakter naukowy, a od 1991 roku przybrał formę studiów sformalizowanych, prowadzonych przez kolejno powoływane zespoły rządowe1.

Z wielu opracowywanych wariantów poddanych analizie porównawczej2 wyłoniono propozycję podziału kraju na 12 regionów, którą rząd miał uznać za optymalną i formalnie zaakceptować. Należy przypomnieć, że podział na 12 regionów:

Walory podziału na 12 regionów zostały potwierdzone opracowaniem zarysu strategii rozwoju i polityki przestrzennej3. w ciągu całej dyskusji parlamentarnej, aż do ostatecznego rozstrzygnięcia – projekt podziału na 12 regionów traktowany był jako bazowy układ odniesienia wszystkich propozycji jego zmian.

Po odrzuceniu przez większość sejmową utrzymania 49 województw oraz utworzenia 25 województw – dyskusja nad ich liczba toczyła się w ramach od 12 do 17 tych jednostek. Dyskusja nad terytorialnym podziałem kraju była konfrontacją argumentów polskiej racji stanu z partykularnymi interesami obecnych władz wojewódzkich i niektórych społeczności lokalnych, co rodziło takie pomysły, jak np. utworzenie nowego województwa częstochowsko-kielecko-radomskiego. Ostatecznym efektem kompromisu politycznego, nie zadawalającego żadnej ze stron, jest uchwalony przez Sejm nowy podział Polski na 16 województw. w porównaniu z podziałem na 12 regionów, nowy podział oznacza:

Ostra, konfrontacyjna dyskusja polityczna nad liczbą nowych województw, przy względnie płynnym przebiegu dyskusji nad podziałem kompetencji, udowodniła, że poprzednio lekceważony i odsuwany na drugi plan podział terytorialny ma fundamentalne znaczenia dla reformy ustrojowej państwa. Do nowego podziału terytorialnego kraju dostosowane bowiem będą struktury służby zdrowia (regionalne kasy chorych), walki z bezrobociem (urzędy pracy), opieki społecznej, bezpieczeństwa kraju (policja), a nawet instytucje finansowe (regionalne dyrekcje banków). Należy również oczekiwać, że nowy podział terytorialny w istotny sposób wpłynie na funkcjonowanie sceny politycznej, co uwidoczniło się jako efekt wyborów samorządowych, dających możliwość wyłonienia innych niż w układzie centralnym struktur i układów koalicyjnych W czasie dyskusji nad liczbą województw na drugi plan zeszły również problemy podziału powiatowego, które w ograniczonej skali odżyły po przyjęciu podziału kraju na 16 województw. Pierwsze uzgodnienie ich liczby zostało dokonane w 1993 roku. Przywrócenie powiatów w negowanym uprzednio podziale na około 300 jednostek ma zasadnicze znaczenie dla funkcjonowania regionów, a szczególnie w zakresie obsługi obywatela. Odstąpienie od tradycyjnego podziału powiatowego, jak wykazały interwencje społeczności, których racji nie uznano, mogło wywołać groźne i na dużą skalę zaburzenia społeczne.

Całej dyskusji nad reformą terytorialną państwa towarzyszyły obawy o zachowanie jego unitarnego charakteru. Zwolennicy utrzymania 49 województw czy innego podziału na małe, słabe województwa (25-30) i zachowania wysokiego stopnia centralizacji władzy, w obecnym układzie dopatrywali się gwarancji spójności i suwerenności kraju. Jednak w świadomości większości społeczeństwa decentralizacja władzy i duże, względnie samodzielne regiony są lepszą gwarancją siły państwa, zwłaszcza w warunkach jednoczącej się Europy, w której polityka regionalna jest jednym z głównych narzędzi sterowania procesami rozwoju. Wszystkie kraje Unii Europejskiej posiadają struktury regionalne, których wykładnią jest Europejska Karta Samorządu Terytorialnego.

    Obraz nowej rzeczywistości
Trójstopniowy podział kraju na gminy, powiaty i 16 województw jest całkowicie nową jakością, nawiązującą do struktury II Rzeczypospolitej. Jest on efektem konsekwentnej decentralizacji kraju i objęciem samorządnością terytorialną wszystkich poziomów zarządzania. Przyznana regionom podmiotowość stawia je w partnerskim stosunku do władz centralnych, co należy postrzegać jako wzmocnienie struktur państwa obywatelskiego. Samodzielność kreowania własnej strategii i polityki rozwoju daje możliwość pełnego wykorzystania specyficznych walorów każdego regionu oraz ich predyspozycji rozwoju. Silna pozycja regionów tworzy partnerski układ z centrum, co znajdzie swój wyraz w podpisanych z rządem kontraktach regionalnych, określających politykę państwa w stosunku do województw. Samodzielność regionów kreuje sytuacje konkurencyjności między nimi i w układach międzynarodowych. Przyszłe, długookresowe strategie rozwoju dają podstawę do ubiegania się o fundusze europejskie, zarówno jako wsparcie czynników rozwoju, jak i pomoc w likwidowaniu zaniedbań. Przyjęcie przez regiony kształtowania kompleksowych warunków życia poprzez nowe struktury służb publicznych są początkiem drogi poszukiwania nowej formuły gospodarki lokalnej. Powstanie regionów i powiatów, pozwalających na lepszą identyfikację z “małymi ojczyznami”, będzie sprzyjało formułowaniu i wzmocnieniu tożsamości i samoorganizacji społeczeństwa. Ostatnie wybory wykazały, że społeczeństwo jest zdolne do jednoczenia się wokół wspólnych celów i programów działania.

Tak zakreślony ogólny obraz funkcjonowania struktur regionalnych jest wyraźnie zróżnicowany niemal pod każdym względem, co oznacza, że każdy z nich będzie miał swoistą, własną wizję rozwoju.

Za podstawowe determinanty różnicujące regiony, a równocześnie decydujące o ich możliwościach rozwoju, można uznać:

Podłożem zróżnicowań przestrzennych jest strefowy, równoleżnikowy układ uwarunkowań geograficznych (Przymorze, Polska Środkowa i Podkarpacie) oraz historycznie uwarunkowany południkowy rozwój gospodarczy, dzielący dalej Polskę na lepiej rozwiniętą część zachodnią i zapóźnioną część wschodnią.

Najbardziej stabilnym elementem w tych strefach, w stosunku do granic państwa i sąsiednich województw, jest położenie danego województwa. Można wyróżnić następujące zespoły województw:

Duże znaczenie z punktu widzenia otwartej gospodarki rynkowej ma położenie przygraniczne, którego charakter określa sąsiedztwo. z 16 województw 11 posiada bezpośrednie sąsiedztwo z granicami państw. Zamieszkuje je 24148 tys. mieszkańców, co stanowi 62,4% ludności kraju, na powierzchni wynoszącej199,1 tys. km2 (64,4%). Wyróżnia je odmienne sąsiedztwo, tak pod względem rozwoju, jak i aktualnej i przyszłych form współpracy.

Największe możliwości współpracy ujawniły się na granicy z Federalną Republiką Niemiec oraz na północy województw nadmorskich, wzmacniających współpracę z krajami nadbałtyckimi. Trzy regiony wschodnie starają się znaleźć sposób współpracy z Rosją, Białorusią i Ukrainą. Najbardziej stabilna sytuacja, wynikająca z górskiego charakteru grani i uprzedniej długoletniej współpracy, kształtuje się na granicy południowej. Pewnym wskaźnikiem w tym zakresie jest liczba przejść granicznych na wymienionych odcinkach granicy państwowej.

W województwach Polski środkowej ważne znaczenie, zarówno obecnej jak i w przyszłości, maja powiązania Warszawy i Łodzi, których skumulowany potencjał ma znaczenie i wymiar międzynarodowy.

Ważne, zwłaszcza w kontekście europejskim, jest położenie województw na linii korytarzy transportowych. Tworzą je projektowane autostrady A-1, A-2, A-4, w których zasięgu oddziaływania znajduje się około 70 % ludności kraju4, a w późniejszym okresie autostrada A-3 i drogi ekspresowe. Największe znaczenie dla rozwoju regionów ma autostrada A-4 przebiegająca przez pięć województw charakteryzujących się wysokim potencjałem ludność, wynoszącym 14 295 tys. osób, co stanowi 37 % ogólnej liczby mieszkańców Polski. Drugi korytarz, o bardziej tranzytowym charakterze tworzy autostrada A-2 przebiegająca przez cztery mniej gęsto zaludnione regiony środkowe o łącznej liczbie 12,107 tys. mieszkańców. w tym przypadku rozległość województw ogranicza oddziaływanie autostrady na pełny ich potencjał.

W stosunku do podziału na 49 województw radykalnie zwiększyła się powierzchnia niemal wszystkich województw. Jeżeli przyjmiemy, że za duże województwa można uznać mające powyżej 15 tys. km2, to największe jest województwo mazowieckie, o powierzchni 35,7 tys. km2(tabela 1) oraz wielkopolskie (29,8 tys. km2). Najmniejsze to województwa: opolskie ( 9,4 tys. km2) i świętokrzyskie (11,7 tys. km2).

Na istniejące i przyszłe funkcje województw wpływać będzie wielkość gruntów ornych i pokrycie lasem. Największy udział gruntów ornych w powierzchni województwa występuje na Mazowszu (58,1%) i w woj. łódzkim (55,9%), a najmniejszy w woj. lubuskim (27,2%) i woj. zachodniopomorskim (34,3%). Niemal odwrotna sytuacja występuje w pokryciu lasami: najwięcej lasów występuje w woj. lubuskim (45,2%) i w woj. podkarpackim (35,9%). Najmniej zalesione to województwa: łódzkie (20,1%) i kujawsko-pomorskie ( 20,6%).

Podobne zróżnicowania występuję w powierzchni województw, obejmującej obszary przyrodnicze prawnie chronione. Zróżnicowanie ich powierzchni waha się od 51,0% w woj. świętokrzyskim i 49,0% w woj. podkarpackim do najuboższych województw 13,0% - woj. śląskie i 19,0% - w woj. łódzkim (tabela 2)

Szczególnie ważne znaczenie dla rozwoju regionów mają ich przyrodnicze i kulturowe walory turystyczne i wypoczynkowe. Na pierwszym miejscu plasują się dwa województwa objęte obszarem funkcjonalnym “Zielone Płuca Polski”, tj. woj. warmińsko-mazurskie i woj. podlaskie. Na drugim miejscu plasują się trzy województwa południowe, tj.: małopolskie, dolnośląskie i podkarpackie. Do grupy województw o dużych walorach turystycznych i wypoczynkowych należy zaliczyć również dwa województwa nadmorskie, tj.: woj. pomorskie i woj. zachodniopomorskie. Najuboższe tereny pod względem walorów turystyczno-wypoczynkowych to województwa łódzkie, mazowieckie i wielkopolskie.

O szansach rozwoju, w sposób zasadniczy, decyduje potencjał ludzki i gospodarczy poszczególnych regionów. Stosunek potencjału ludzkiego między województwami kształtuje się jak 1:55.

Jeżeli uznać, że mające powyżej 2 mln. ludności, to województwa duże, wówczas najludniejszymi są (tabela 1) województwa: mazowieckie (5 068 tys.), śląskie (4 899 tys.) oraz wielkopolskie (3 346 tyś.) i małopolskie (3 207 tys.). Na drugim biegunie znajdują się województwa: lubuskie (1 029 tys.), opolskie (1,091 tys.) oraz podlaskie (1 224 tys.) i świętokrzyskie (1 328 tys.).

Bardzo duże różnice można odnotować w gęstości zaludnienia na km2. Kształtuje się ona jak 1:6,6. Wyznacza ją szczególnie wysokie zaludnienie w województwie śląskim – 398 osób/km2 i bardzo niskie w województwie warmińsko-mazurskim – 60 osób/km2. Do województw z gęstością zaludnienia powyżej średniej krajowej zaliczają się w kolejności województwa: śląskie, małopolskie (212), dolnośląskie (150), łódzkie (147) i mazowieckie (142).

Potencjał gospodarczy mierzony procentem udziału zatrudnionych w produkcji w Polsce wyłania grupę województw powyżej czterech procent ich udziału w skali kraju6 (tabela 3). Do najsilniejszych zalicza się województwa: mazowieckie (20,69%), śląskie (14,76%), wielkopolskie (8,32%), małopolskie (7,83%), dolnośląskie (7,80%). Grupę najsłabszą tworzą województwa: podlaskie (2,32%), opolskie (2,43%), lubelskie (2,45%) oraz świętokrzyskie (2,51%). Rozpiętość w potencjale gospodarczym waha się więc jak 1:8.

Siłę województw można oceniać poprzez analizę procentową udziału zatrudnionych w skali kraju w przedsiębiorstwach różnych branż (tabela 3), co określa profil gospodarczy województwa:

Orientacyjny przebieg zatrudnienia według różnych branż wskazuje na względnie wyrównany profil gospodarczy nowych województw. Wyróżniają się jedynie cztery województwa, tj. dwa nadmorskie, gdzie dominuje zatrudnienie w gospodarce morskiej, woj śląskie, o wyraźnej przewadze zatrudnienia w górnictwie oraz woj. mazowieckie, z tytułu stołeczności Warszawy i węzła transportowego i finansowego. Do województw o wysokim udziale zatrudnienia w przedsiębiorstwach rolnych można zaliczyć: Mazowsze (25,78%) i woj. wielkopolskie (14,41%).

Stopień prywatyzacji polskich przedsiębiorstw (tabela 4) według województw jest wyrównany i waha się od 95,7% (woj. opolskie) do 97,9% (woj. mazowieckie), co jednak dotyczy głównie małych i średnich przedsiębiorstw, gdyż udział procentowy zatrudnionych w sektorze prywatnym wynosi od 44,08% w woj. mazowieckim, do 65,21% w woj. wielkopolskim7.

Rentowność największych przedsiębiorstw w poszczególnych województwach jest również zróżnicowana8. Największą wynoszącą powyżej 33%, notuje się w województwach: wielkopolskim (48,3%), kujawsko-pomorskim (44,4%), a następnie łódzkim (41,0%), warmińsko-mazurskim (40%) i pomorskim (40%). Największy procent dużych przedsiębiorstw nierentownych ( powyżej 33%) występuje w województwach: zachodniopomorskim (56,6%), śląskim (55,0%), podkarpackim (53,3%) i lubelskim (50,0%).

Jednym z najważniejszych czynników określających dynamikę rozwoju poszczególnych województw, tak w wymiarze regionalnym, jaki i międzynarodowym, jest siła oddziaływania ośrodków wojewódzkich. Ich potencjał określony liczbą ludności, liczbą obiektów kultury i nauki oraz liczbą podmiotów gospodarczych zarejestrowanych w systemie REGON, a także dochodami własnymi na jednego mieszkańca (tabela 5), pozwala na wyróżnienie trzech grup stolic województw.

Pierwsza grupę, w ocenie pozytywnej tworzą następujące stolice województw.

Nieco słabszą grupę miast wojewódzkich o średnim potencjale, ale jeszcze ocenianym pozytywnie stanowią: Białystok, Bydgoszcz, Katowice i Lublin.

Trzecią grupę tworzą najsłabsze ośrodki, w których oceny negatywne korespondują bezpośrednio z ich liczbą ludności. Najsłabsza pozycję mają: Zielona Góra i Opole, a następnie w kolejności: Rzeszów, Olsztyn i Kielce. Należy stwierdzić, iż dystans pomiędzy stolicami województw jest większy niż pomiędzy województwami. i tak: w liczbie ludności stosunek ten wynosi jak 1:14 (Warszawa, Zielona Góra); w obiektach kultury 1:16 (Warszawa, Zielona Góra); w liczbie studentów 1:8 (Warszawa, Opole), w liczbie podmiotów zarejestrowanych w systemie REGON 1:15 (Warszawa, Opole) oraz w liczbie fundacji i stowarzyszeń 1:25 (Warszawa, Opole).

Siłę pierwszej grupy ośrodków wojewódzkich potwierdzają i wzmacniają nawiązane kontakty międzynarodowe i napływ kapitału zagranicznego.

Siła ośrodka wojewódzkiego jest wspierana w poszczególnych województwach potencjałem ośrodków subregionalnych, którymi z reguły są stolice dawnych województw, przejawiające zwiększoną aktywność gospodarczą9. Bez takich ośrodków wspierających są województwa: świętokrzyskie i opolskie.

Szansę i zagrożenia poszczególnych województw są w dużym stopniu zdeterminowane kondycją ludności, określoną poprzez poziom wykształcenia, aktywność i przedsiębiorczość oraz zamożność z jednej strony, a stopniem bezrobocia z drugiej strony. Brak danych statystycznych dotyczących tych zagadnień w nowym układzie województw uniemożliwia przedstawienie profilu społecznego poszczególnych regionów. Na podstawie dostępnych wskaźników za symptomatyczne można uznać zestawienie dochodów własnych województw na jednego mieszkańca, stanowiący wykładnie aktywności i przedsiębiorczości ze stopą bezrobocia, ujawniającą sytuację na rynku pracy. Dodatkową cenną informacją, wskazującą na zróżnicowaną aktywność społeczeństwa jest uczestnictwo w wyborach samorządowych. Kształtują się one od 50% w woj. podkarpackim i 48,6% w woj. wielkopolskim do 41,3% w woj. śląskim i 42,92% w woj. małopolskim.

Dochody własne województw, mimo ich większego gospodarczego i społecznego zróżnicowania mieszczą się w rozpiętości jak 1:2. Za zamożniejsze, z dochodami powyżej 60 zł na mieszkańca, należy uznać województwa: mazowieckie (104 zł), śląskie (89 zł.) dolnośląskie (72 zł.), wielkopolskie i pomorskie (po 68 zł), małopolskie (66 zł.), zachodniopomorskie (64 zł.) i łódzkie (63 zł.), kujawsko-pomorskie (62 zł.) i opolskie (60 zł.).

Najmniej zamożne są województwa: podlaskie i lubelskie (po 47 zł.), podkarpackie i świętokrzyskie (po 49 zł.), warmińsko-mazurskie (53 zł.) i lubuskie (59 zł.).

Poziom bezrobocia wskazuje na nieco większe zróżnicowanie, wynoszące jak 1:3 (tabela1). Posiadające stopę bezrobocia poniżej średniej krajowej, to województwa: śląskie (6,6%), małopolskie (7,1%), mazowieckie (7,3%), wielkopolskie (7,8%), podlaskie (9,5%), lubelskie (9,6%), opolskie(9,8%).

Największe bezrobocie występuje w województwach: warmińsko-mazurskim (18,9%), kujawsko-pomorskim (13,6%), zachodniopomorskim (13,1%), lubuskim (12,4%), dolnośląskim (12,3%), świętokrzyskim (11,9%), podkarpackim (11,7%), łódzkim (11%) i pomorskim (10,4%).

Stopa bezrobocia, stanowiąc realne i aktywne zagrożenia rozwoju, nie koresponduje bezpośrednio ani z zamożnością, ani z aktywnością społeczeństwa. w swoim ekstremalnym wyrazie jest pozostałością likwidacji Państwowych Gospodarstw Rolnych.

Stan rolnictwa i możliwości jego przekształceń należy traktować jako długotrwałe zagrożenie, wpływające na rozwój kraju i utrudniające procesy integracyjne. Złą sytuację w rolnictwie cechują: niski przyrost naturalny (często ujemny), większe niż w miastach starzenie się ludności, defeminizacja i brak następców w niektórych regionach oraz rozdrobnienie gospodarstw rolnych, ukryte bezrobocie i relatywnie niska kultura rolna. Kumulacja problemów rolnych występuje w województwach10: mazowieckim, świętokrzyskim. łódzkim. lubelskim i podlaskim, a także w mniejszym stopniu w kujawsko-pomorskim i wielkopolskim (deficyt wody). Specyficzne problemy rolnictwa, związane z wielkim jego rozdrobnieniem, występują w województwach: podkarpackim i małopolskim.

Podsumowując plusy i minusy wyprowadzone z szacunkowej oceny przyjętych 14 wskaźników, można zarysować przybliżony ranking województw. Zdecydowanie trzy pierwsze pozycje zajmują województwa: małopolskie (12 plusów, 2 minusy), dolnośląskie (11,3) i pomorskie (10,4), a następnie województwa: wielkopolskie (9,5), śląskie (9,5), łódzkie (9,5). Pozytywną ocenę (8,6) uzyskują także województwa: kujawsko-pomorskie, opolskie, podkarpackie i mazowieckie. Do grupy słabszych (7,7) zaliczają się województwa: lubuskie, warmińsko-mazurskie i zachodniopomorskie. Wyraźna przewaga minusów charakteryzuje w kolejności województwa: świętokrzyskie (2,12), lubelskie (5,9) i podlaskie (6,8).

Należy się liczyć z tym, że zarysowany ranking województw ma cechy trwałości i określa predyspozycje rozwoju poszczególnych regionów.

    Faza konsolidacji
Podstawy i przesłanki konsolidacji struktur regionalnych powstały w fazie formułowania decyzji o reformie ustrojowej i terytorialnej państwa. Składają się na nią trzy ustawy podstawowe, tj.: ustawa z 5 czerwca 1998 r. o samorządzie województwa, ustawa z 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym oraz ustawa z 24 lipca 1998 r. o wprowadzeniu zasadniczego trójstopniowego podziału terytorialnego państwa.

Drugą grupę stanowią ustawy związane z reformą służby zdrowie, edukacji, systemu emerytalnego i opieki społecznej, które maja swój wymiar przestrzenny, określający ramy ich spójności terytorialnej. Łącznie zakres ustawowy określa zakres kompetencji na poszczególnych poziomach zarządzania, tj. gmin, powiatów i województw. Kompetencje te powinny być odniesione do ośrodków sprawowania władzy, tj. stolic województw, ośrodków subregionalnych (stolice dotychczasowych województw) i ośrodków powiatowych.

W okresie przejściowym spójności funkcjonalnej sprawowania władzy zagraża tendencja do nadmiernego rozbudowania delegatur i filii urzędu wojewódzkiego, w imię obrony zatrudnienia w likwidowanych urzędach wojewódzkich. Jest to swoisty sposób pojmowania “programu osłonowego”, zagrażający istocie wprowadzanej reformy.

Drugim zagrożeniem funkcjonowania regionów jako jednostek samodzielnych gospodarczo są wysiłki poszczególnych resortów do maksymalnego zatrzymania swoich uprawnień, co będzie hamowało zakładane w reformie przejście z pionowego, resortowego systemu zarządzania gospodarką na poziomy układ terytorialny. Obecnie w funkcjonowaniu regionów uwaga skupiona jest głównie na skali wojewódzkiej. w praktyce należy się jednak liczyć ze wzrastającym znaczeniem struktur powiatowych, które będą dysponowały znacznymi uprawnieniami w zakresie kształtowania warunków życia.

Na działalność władz regionalnych duży wpływ zawsze będzie miał profil opcji politycznych, który może kształtować się odmiennie, jak wskazują wyniki wyborów samorządowych, w stosunku do struktury politycznej władz centralnych. Moderatorem działalności dominujących opcji politycznych w terenie będą konkretne problemy rozwoju każdej jednostki terytorialnej. Rzecznikami interesu lokalnego, a zarazem gwarantami stabilizacji kierunków działania, powinny być apolityczne służby cywilne administracji rządowej i samorządowej.

Kreatorem wizji rozwoju regionów będą wybrane samorządy terytorialne, których wykładnią będą strategie rozwoju, stanowiące merytoryczną platformę konkretyzacji polityki przestrzennej. Nowo powołany Komitet Rady Ministrów ds. Polityki Regionalnej i Zrównoważonego Rozwoju oraz Konwent Wojewodów stanowić będą forum współpracy merytorycznej rządu i władz terenowych, których efektem mają być kontakty regionalne, określające udział władz centralnych w realizacji konkretnych programów wojewódzkich.

Nowa sytuacja funkcjonowania struktur terytorialnych państwa zmusza do rozwinięcia działalności w zakresie planowania przestrzennego. Temu zadaniu służy nowelizacja ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym wprowadzająca obowiązek opracowania strategii rozwoju województwa, określającej uwarunkowania, cele i kierunki oraz spójny ze strategią plan zagospodarowania przestrzennego województwa.

Realizując konsekwentnie ideę decentralizacji kraju przekazującej władzę strukturom społeczeństwa obywatelskiego, sporządzanie strategii rozwoju i planu zagospodarowania przestrzennego województwa powinno być podporządkowane procedurom ich uspołecznienia, tzn. konsultacjom, negocjacjom i uzgodnieniom ze wszystkimi instytucjami i podmiotami decydującymi o rozwoju regionu.

Przystąpienie do opracowania strategii i planów wojewódzkich wymaga daleko idącej rewizji podejścia do opracowania “Koncepcji polityki przestrzennego zagospodarowania kraju”, która musi uwzględniać nowy podział kompetencji i nowy przestrzenny układ odniesienia jej ustaleń. w nowej wersji koncepcji krajowej niezbędne jest praktyczne wyjaśnienie idei zrównoważonego rozwoju, której aktualna interpretacja budzi wątpliwości w świetle postulatu polityki stymulacji rozwoju. Koncepcja krajowa i strategie regionalne musza podjąć wyzwania wynikające z godzenia tendencji do polaryzacji i gospodarczej i warunków rozwoju z postulatami redystrybucji środków na rzecz słabszych regionów. Ten kluczowy dylemat rozwoju należałoby traktować jako podstawę dalszych długoletnich dyskusji i działań w partnerskim układzie rządu i samorządów terytorialnych.

W konkluzji oceny nowej regionalizacji Polski należy stwierdzić, że mamy za sobą bardzo trudny okres podejmowania rozstrzygających decyzji. Nowy kształt terytorialny Polski będzie elementem stabilnym, na długie lata decydującym o funkcjonowania państwa. Czeka nas jednak długi okres doskonalenia tego tworzącego się nowego mechanizmu rozwoju Polski, tak pod wpływem zachodzących zmian wewnątrz kraju, jak i w jego relacjach z Unią Europejską oraz z naszymi bliższymi i dalszymi sąsiadami.
 
 

prof. dr hab. Elżbieta Wysocka jest urbanistą, planistą, przestrzennym, kierownikiem Zakładu Planowania Przestrzennego w Instytucie Gospodarki Przestrzennej i Komunalnej.

Tabela 1

Podstawowe wskaźniki charakteryzujące nowe województwa

l.p.
nazwa województwa
pow. w tyś km2
grunty orne

(w %)

lasy

(w %)

liczba ludność

(tyś)

Gęstość zaludnienia (os./km2)
liczba osób na mieszkanie
liczba mieszkań oddanych do użytku (w tyś)
Stopa bezrobocia

(w %)

całkowity dochód budżetów gmin (zł/os.)
Całkowite wydatki budżetów gmin w (zł/os)
dochody własne na jednego mieszkańca
1,
Dolnośląskie
19,9
43,6
25,6
2985
150
3,35
4,3
12,3
1133
1161
72
2,
Kujawsko-pomorskie
17,97
54,3
20,6
2985
117
3,32
4,6
13,6
1048
1071
62
3,
Lubelskie
25,1
53,6
21,7
2241
89
3,30
4,7
9,6
833
855
47
4,
Lubuskie
13,9
27,2
45,2
1020
73
3,55
1,6
12,4
1048
1071
59
5,
Łódzkie
18,2
55,9
20,1
2673
147
2,92
4,4
11,0
992
1001
63
6,
Małopolskie
15,1
38,1
28,8
3207
212
3,53
7,6
7,1
940
965
66
7,
Mazowieckie
35,7
58,1
25,1
5068
142
3,10
13,3
7,3
1273
1305
104
8,
Opolskie
9,4
53,8
23,7
1091
116
3,35
1,1
9,8
1037
1056
60
9,
Pomorskie
18,2
40,3
32,4
2179
119
3,70
5,4
10,4
1042
1090
68
10,
Podkarpackie
17,9
35,3
35,9
2117
118
3,80
2,9
11,7
884
911
49
11,
Podlaskie
20,2
39,5
29,3
1224
61
3,22
4,4
9,5
854
864
47
12,
Śląskie
12,3
37,2
31,9
4894
398
3,03
5,0
6,2
1051
1066
89
13,
Świętokrzyskie
11,7
47,7
27,4
1328
114
3,34
2,3
11,9
895
909
49
14,
Warmińsko-mazurskie
24,2
37,2
29,0
1460
60
3,46
3,4
18,9
1002
1017
53
15,
Wielkopolskie
29,8
52,9
25,4
3343
112
3,49
6,1
7,8
951
982
68
16,
Zachodnio-pomorskie
22,9
34,3
32,4
1730
76
3,31
2,4
13,1
1034
1071
68
POLSKA
312,7
44,9
28,4
38660
124
3,30
73,7
9,8
1022
1071

Źródło: “Rzeczypospolita” – ABC województw Polski.
 
 

Tabela 2

Bilans obszarów chronionych dla nowych województw
 
l.p.
nazwa województwa
Udział obszarów chronionych w powierzchni województw obszarów prawnie chronionych ogółem (w %)
1,
Dolnośląskie
19
2,
Kujawsko-pomorskie
27
3,
Lubelskie
22
4,
Lubuskie
31
5,
Łódzkie
20
6,
Małopolskie
29
7,
Mazowieckie
30
8,
Opolskie
28
9,
Pomorskie
32
10,
Podkarpackie
49
11,
Podlaskie
34
12,
Śląskie
13
13,
Świętokrzyskie
51
14,
Warmińsko-mazurskie
45
15,
Wielkopolskie
32
16,
Zachodnio-pomorskie
21

Źródło: Baza danych BDL dla roku 1997
 
 
 

Tabela 3

Zatrudnienie w przedsiębiorstwach według branż (udział procentowy)
 
l.p.
nazwa województwa
Ogółem
Rolnictwo, łowiectwo, leśnictwo
Rybołóstwo - rybactwo 
Górnictwo, kopalnictwo
Działalność produkcyjna
Zaopatrzenie w energię, elektr., gaz i wodę 
budownictwo
Handel hurtowy, detaliczny, naprawy
Hotele i restauracje
Transport, gospodarka magazynowa, łączność
pośrednictwo finansowe
Obsługa nieruchomości, działalność związana z prowadzeniem firm
Admin. publiczna, obrona narodowa, opieka socjalna
edukacja
ochrona zdrowia i opieka socjalna
pozostała działalność usług komunalnych, socjalnych i indyw.
1,
Dolnośląskie
7,80
6,22
2,02
17,52
7,93
7,37
8,15
7,45
7,92
4,96
7,17
8,18
8,24
7,90
8,99
7,04
2,
Kujawsko-pomorskie
4,73
6,21
1,33
0,13
5,68
4,09
4,10
4,85
3,76
3,58
3,78
3,97
6,33
5,18
5,04
4,62
3,
Lubelskie
3,75
4,03
1,32
0,79
3,55
3,24
3,57
4,29
3,17
3,82
3,12
3,28
3,39
6,02
4,54
2,85
4,
Lubuskie
2,45
3,34
1,12
0,76
2,54
2,21
2,23
2,77
2,55
1,72
2,01
2,35
3,77
2,31
2,58
2,47
5,
Łódzkie
6,07
3,65
0,37
1,86
8,03
6,69
4,95
6,17
4,25
3,53
6,32
5,72
5,17
6,84
7,43
6,29
6,
Małopolskie
7,83
3,92
0,08
10,08
7,70
3,59
8,75
7,68
10,63
7,64
9,47
8,24
8,77
7,25
8,94
7,31
7,
Mazowieckie
20,96
25,78
0,94
0,27
15,55
26,68
16,28
18,83
20,68
44,37
32,32
24,11
17,56
14,65
13,35
26,52
8,
Opolskie
2,43
6,29
0,04
5,76
2,45
1,15
2,42
2,22
2,23
2,00
1,89
2,27
1,28
1,82
2,23
1,84
9,
Pomorskie
5,28
4,20
40,17
0,21
5,19
4,44
5,23
5,56
8,38
4,82
5,42
5,82
5,12
6,59
5,47
5,26
10,
Podkarpackie
4,10
3,08
0,85
2,32
4,93
4,32
4,12
4,20
3,32
2,94
2,77
3,36
4,43
4,89
4,86
3,11
11,
Podlaskie
2,32
2,17
0,26
0,16
 
2,17
2,21
2,52
1,74
1,75
2,13
1,96
3,16
3,12
3,35
2,14
12,
Śląskie
14,76
8,11
2,43
30,79
13,28
29,40
19,22
15,29
14,87
14,44
15,42
14,64
22,25
12,89
14,23
13,98
13,
Świętokrzyskie
2,51
1,78
0,17
4,07
2,62
1,64
2,97
2,70
2,10
2,25
1,81
1,82
0,53
2,44
2,41
1,78
14,
Warmińsko-mazurskie
2,90
5,18
3,18
0,15
2,78
2,83
2,59
2,93
2,95
2,04
1,88
2,79
4,67
3,66
3,51
2,51
15,
Wielkopolskie
8,32
14,41
3,56
3,02
10,06
6,30
8,82
8,75
6,73
5,29
7,54
8,02
6,63
8,12
7,90
8,00
16,
Zachodnio-pomorskie
4,46
6,50
38,71
0,24
3,65
4,35
4,42
4,62
7,57
3,99
4,13
4,76
6,75
5,04
4,79
4,20

Źródło: “Rzeczypospolita” – ABC województw Polski, opracowanie własne
 
 

Tabela 4

Prywatyzacja oraz kondycja ekonomiczna największych przedsiębiorstw

l.p.
nazwa województwa
Udział % przedsiębiorstw sektora prywatnego
Udział % zatrudnionych w przedsiębiorstwach sektora prywatnego
Ogólna liczba najważniejszych przedsiębiorstw
Kondycja ekonomiczna przedsiębiorstw, wskaźnik rentowności przedsiębiorstw brutto w %
powyżej

10 %

5 – 10 %
% udział w ogólnej liczbie
poniżej 2 %
ujemny
% udział w ogólnej liczbie
1,
Dolnośląskie
97,60
56,28
60
7
13
33,3
21
2
38,3
2,
Kujawsko-pomorskie
96,97
59,21
45
8
12
44,4
9
5
26,6
3,
Lubelskie
95,74
50,52
30
4
5
30,0
11
4
50,0
4,
Lubuskie
97,22
60,14
20
3
4
35,0
3
3
30,0
5,
Łódzkie
97,62
60,44
60
9
16
41,0
12
5
28,3
6,
Małopolskie
97,53
59,43
60
11
11
36,6
13
7
33,3
7,
Mazowieckie
97,90
44,08
60
13
6
31,6
14
8
36,6
8,
Opolskie
95,70
56,99
25
3
6
36,0
2
5
34,0
9,
Pomorskie
97,58
59,43
50
9
11
40,0
10
7
53,3
10,
Podkarpackie
96,45
53,17
30
5
5
33,3
8
8
40,0
11,
Podlaskie
96,62
55,21
25
4
5
36,0
6
4
55,0
12,
Śląskie
97,57
55,23
60
6
7
21,6
22
11
43,3
13,
Świętokrzyskie
96,17
54,51
30
6
5
36,6
8
5
26,6
14,
Warmińsko-mazurskie
96,60
56,85
15
2
4
40,0
4
0
23,3
15,
Wielkopolskie
97,38
65,21
60
10
19
48,3
11
3
56,6
16,
Zachodnio-pomorskie
97,83
58,63
30
4
5
30,0
10
7
 

Źródło: “Rzeczypospolita” – ABC województw Polski.
 
 

Tabela 5

Potencjał stolic nowych województw

l.p.
Nazwa stolic województw Ludność stan na 31. XII. 1997 Obiekty kultury Rozgłośnie radiowe i telewizyjne Wyższe uczelnie liczba studentów Podmioty zarejestrowane w systemie REGON Przedsiębiorczość osób fizycznych/ na 100 mieszk. Fundacje i stowarzyszenia łóżka szpitalne Dochody własne miasta na jednego mieszkańca
1,
Białystok 282530 12 4 7 28826 25939 76 319 2753 362,0
2,
Bydgoszcz 386268 12 6 4 25187 35950 73 372 2721 347,7
3,
Gdańsk 461354 35 4 6 41450 42273 68 699 3951 498,3
4,
Katowice 348974 18 5 8 62754 35618 75 476 4168 473,0
5,
Kielce 212596 11 4 6 30857 18269 67 269 1255 317,2
6,
Kraków 740539 65 8 15 102240 74097 75 1148 6802 379,4
7,
Lublin 356010 23 5 5 60942 30224 64 532 4026 312,2
8,
Łódź  812317 38 7 14 61315 71738 71 770 6457 367,6
9,
Olsztyn 169876 8 3 5 20404 18333 84 276 1516 343,9
10,
Opole 130119 8 4 2 20657 13015 75 193 1247 613,5
11,
Poznań 580048 35 8 16 87024 61681 81 788 5630 402,3
12,
Rzeszów 161267 11 5 4 25400 14372 67 237 1952 360,2
13,
Szczecin 418985 27 10 10 47220 47419 90 375 3658 430,8
14,
Warszawa 1624843 112 32 54 173873 205780 89 3965 13108 1204,7
15,
Wrocław 639399 37 7 15 79001 74913 94 769 6386 484,2
16,
Zielona Góra 117850 7 4 3 21968 15655 103 194 835 412,8

Źródło: M. Miazga: Potencjał społeczny i gospodarczy 16 nowych ośrodków wojewódzkich, IGPiK, październik 1998r., obliczenia własne.
 
 
 

Tabela 6

Orientacyjny ranking województw według oceny szans i zagrożeń

l.p.
nazwa województwa
Położenie względem granic Państwowych
Położenie

wzg. tras komunikacyjnych A-2, A-4 

Wielkość województw
Gęstość zaludnienia
Potencjał ludzki

(w %)

zatrudnienie w produkcji(w %) 
Rentowność największych przedsiębiorstw
Ranking stolic województw
dochody własne ludności
Poziom bezrobocia
nasilenie problemów rolnictwa
udział obszarów chronionych
walory turystyczno wypoczynkowe
ogólna liczba plusów
ogólna liczba minusów
Rentownych pow. 33%
nierentownych pow. 3%
1,
Dolnośląskie
+
+
+
+
+
+
+
-
+
+
-
+
-
+
11
3
2,
Kujawsko-pomorskie
-
-
+
-
+
+
+
+
+
+
-
-
+
-
8
6
3,
Lubelskie
+
-
+
-
+
-
-
-
+
-
+
-
-
-
5
9
4,
Lubuskie
+
+
-
-
-
-
+
+
-
-
-
+
+
+
7
7
5,
Łódzkie
-
+
+
+
+
+
+
+
+
+
-
-
-
-
9
5
6,
Małopolskie
+
+
+
+
+
+
+
+
+
+
+
-
+
+
12
2
7,
Mazowieckie
-
+
+
+
+
+
-
-
+
+
+
-
+
-
8
6
8,
Opolskie
+
+
-
-
-
-
+
+
-
+
+
+
+
-
8
6
9,
Pomorskie
+
-
+
-
+
+
+
-
+
+
-
+
+
+
10
4
10,
Podkarpackie
+
+
+
-
+
+
+
-
-
-
-
-
+
+
8
6
11,
Podlaskie
+
-
+
-
-
-
+
-
+
-
+
-
+
-
6
8
12,
Śląskie
+
+
-
+
+
+
-
-
+
+
+
-
+
+
9
5
13,
Świętokrzyskie
-
-
-
-
-
-
+
-
-
-
-
-
+
+
2
12
14,
Warmińsko-mazurskie
+
-
+
-
-
-
+
+
-
-
-
+
+
+
7
7
15,
Wielkopolskie
-
+
+
-
+
+
+
+
+
+
+
-
+
-
9
5
16,
Zachodnio-pomorskie
+
-
+
-
-
+
-
-
+
+
-
+
-
+
7
7

Źródło: opracowanie własne


1)  Kolejne zespoły były prowadzone przez kolejnych Pełnomocników Rządu ds. Reformy Administracji Publicznej lub Dyrektorów Departamentu Administracji Publicznej w Urzędzie Rady Ministrów, tj. prof. dr hab. Jerzego Kołodziejskiego, mecenasa Jerzego Sulimierskiego, senatora Jerzego Stępnia, prof. .dr hab. Michała Kuleszę, Józefa Winiarskiego (MSWiA) i ponownie prof. dr hab. Michała Kuleszę (Kancelaria Premiera).
2)  „Wariantowe koncepcje podziału terytorialnego kraju na województwa” 1993, Pełnomocnik Rządu ds. Reformy Administracji Publicznej, Warszawa.
3)  E. Wysocka, J. Koziński (1998): Przesłanki regionalizacji. Zarys strategii rozwoju i polityki przestrzennej, IGPiK, Warszawa
4)  „Koncepcja polityki przestrzennego zagospodarowania kraju Polska 2000 PLUS”, 1997, RCSS
5)  Źródło: „Rzeczypospolita” – ABC województw Polski
6)  Źródło jw.
7)  Źródło: „Rzeczypospolita” – ABC województw Polski, obliczenia własne.
8)  Źródło, jw.
9)  Wisła Surażska: Potencjał rozwojowy powiatów,  „Rzeczypospolita” z 10 września 1998 roku
10)  E. Szot: Białe plamy i czarne dziury, „Rzeczypospolita” z 10 – 11 października 1998 oraz Strefy Nieciągłości, „Rzeczypospolita” z 29 września 1998.