Samorząd Terytorialny
Rocznik 1998
Nr 12
Elżbieta Wysocka
Nowa regionalizacja Polski próba oceny
Ocena nowej regionalizacji Polski powinna uwzględniać wnioski wynikające z dyskusji nad jej wyborem, waloryzacji potencjału i predyspozycji rozwoju poszczególnych regionów w świetle integracji z Unią Europejską oraz wnioski z zarysowanej drogi stopniowego doskonalenia funkcjonowania struktur regionalnych. Punktem wyjścia regionalizacji kraju była krytyczna analiza podziału terytorialnego wprowadzonego w 1975 roku, dzielącego kraj na 49 słabych i bardzo zróżnicowanych województw. Początek długoletnich prac miał charakter naukowy, a od 1991 roku przybrał formę studiów sformalizowanych, prowadzonych przez kolejno powoływane zespoły rządowe1.
Z wielu opracowywanych wariantów poddanych analizie porównawczej2 wyłoniono propozycję podziału kraju na 12 regionów, którą rząd miał uznać za optymalną i formalnie zaakceptować. Należy przypomnieć, że podział na 12 regionów:
Po odrzuceniu przez większość sejmową utrzymania 49 województw oraz utworzenia 25 województw dyskusja nad ich liczba toczyła się w ramach od 12 do 17 tych jednostek. Dyskusja nad terytorialnym podziałem kraju była konfrontacją argumentów polskiej racji stanu z partykularnymi interesami obecnych władz wojewódzkich i niektórych społeczności lokalnych, co rodziło takie pomysły, jak np. utworzenie nowego województwa częstochowsko-kielecko-radomskiego. Ostatecznym efektem kompromisu politycznego, nie zadawalającego żadnej ze stron, jest uchwalony przez Sejm nowy podział Polski na 16 województw. w porównaniu z podziałem na 12 regionów, nowy podział oznacza:
Całej dyskusji nad reformą terytorialną państwa towarzyszyły obawy o zachowanie jego unitarnego charakteru. Zwolennicy utrzymania 49 województw czy innego podziału na małe, słabe województwa (25-30) i zachowania wysokiego stopnia centralizacji władzy, w obecnym układzie dopatrywali się gwarancji spójności i suwerenności kraju. Jednak w świadomości większości społeczeństwa decentralizacja władzy i duże, względnie samodzielne regiony są lepszą gwarancją siły państwa, zwłaszcza w warunkach jednoczącej się Europy, w której polityka regionalna jest jednym z głównych narzędzi sterowania procesami rozwoju. Wszystkie kraje Unii Europejskiej posiadają struktury regionalne, których wykładnią jest Europejska Karta Samorządu Terytorialnego.
Tak zakreślony ogólny obraz funkcjonowania struktur regionalnych jest wyraźnie zróżnicowany niemal pod każdym względem, co oznacza, że każdy z nich będzie miał swoistą, własną wizję rozwoju.
Za podstawowe determinanty różnicujące regiony, a równocześnie decydujące o ich możliwościach rozwoju, można uznać:
Najbardziej stabilnym elementem w tych strefach, w stosunku do granic państwa i sąsiednich województw, jest położenie danego województwa. Można wyróżnić następujące zespoły województw:
Największe możliwości współpracy ujawniły się na granicy z Federalną Republiką Niemiec oraz na północy województw nadmorskich, wzmacniających współpracę z krajami nadbałtyckimi. Trzy regiony wschodnie starają się znaleźć sposób współpracy z Rosją, Białorusią i Ukrainą. Najbardziej stabilna sytuacja, wynikająca z górskiego charakteru grani i uprzedniej długoletniej współpracy, kształtuje się na granicy południowej. Pewnym wskaźnikiem w tym zakresie jest liczba przejść granicznych na wymienionych odcinkach granicy państwowej.
W województwach Polski środkowej ważne znaczenie, zarówno obecnej jak i w przyszłości, maja powiązania Warszawy i Łodzi, których skumulowany potencjał ma znaczenie i wymiar międzynarodowy.
Ważne, zwłaszcza w kontekście europejskim, jest położenie województw na linii korytarzy transportowych. Tworzą je projektowane autostrady A-1, A-2, A-4, w których zasięgu oddziaływania znajduje się około 70 % ludności kraju4, a w późniejszym okresie autostrada A-3 i drogi ekspresowe. Największe znaczenie dla rozwoju regionów ma autostrada A-4 przebiegająca przez pięć województw charakteryzujących się wysokim potencjałem ludność, wynoszącym 14 295 tys. osób, co stanowi 37 % ogólnej liczby mieszkańców Polski. Drugi korytarz, o bardziej tranzytowym charakterze tworzy autostrada A-2 przebiegająca przez cztery mniej gęsto zaludnione regiony środkowe o łącznej liczbie 12,107 tys. mieszkańców. w tym przypadku rozległość województw ogranicza oddziaływanie autostrady na pełny ich potencjał.
W stosunku do podziału na 49 województw radykalnie zwiększyła się powierzchnia niemal wszystkich województw. Jeżeli przyjmiemy, że za duże województwa można uznać mające powyżej 15 tys. km2, to największe jest województwo mazowieckie, o powierzchni 35,7 tys. km2(tabela 1) oraz wielkopolskie (29,8 tys. km2). Najmniejsze to województwa: opolskie ( 9,4 tys. km2) i świętokrzyskie (11,7 tys. km2).
Na istniejące i przyszłe funkcje województw wpływać będzie wielkość gruntów ornych i pokrycie lasem. Największy udział gruntów ornych w powierzchni województwa występuje na Mazowszu (58,1%) i w woj. łódzkim (55,9%), a najmniejszy w woj. lubuskim (27,2%) i woj. zachodniopomorskim (34,3%). Niemal odwrotna sytuacja występuje w pokryciu lasami: najwięcej lasów występuje w woj. lubuskim (45,2%) i w woj. podkarpackim (35,9%). Najmniej zalesione to województwa: łódzkie (20,1%) i kujawsko-pomorskie ( 20,6%).
Podobne zróżnicowania występuję w powierzchni województw, obejmującej obszary przyrodnicze prawnie chronione. Zróżnicowanie ich powierzchni waha się od 51,0% w woj. świętokrzyskim i 49,0% w woj. podkarpackim do najuboższych województw 13,0% - woj. śląskie i 19,0% - w woj. łódzkim (tabela 2)
Szczególnie ważne znaczenie dla rozwoju regionów mają ich przyrodnicze i kulturowe walory turystyczne i wypoczynkowe. Na pierwszym miejscu plasują się dwa województwa objęte obszarem funkcjonalnym Zielone Płuca Polski, tj. woj. warmińsko-mazurskie i woj. podlaskie. Na drugim miejscu plasują się trzy województwa południowe, tj.: małopolskie, dolnośląskie i podkarpackie. Do grupy województw o dużych walorach turystycznych i wypoczynkowych należy zaliczyć również dwa województwa nadmorskie, tj.: woj. pomorskie i woj. zachodniopomorskie. Najuboższe tereny pod względem walorów turystyczno-wypoczynkowych to województwa łódzkie, mazowieckie i wielkopolskie.
O szansach rozwoju, w sposób zasadniczy, decyduje potencjał ludzki i gospodarczy poszczególnych regionów. Stosunek potencjału ludzkiego między województwami kształtuje się jak 1:55.
Jeżeli uznać, że mające powyżej 2 mln. ludności, to województwa duże, wówczas najludniejszymi są (tabela 1) województwa: mazowieckie (5 068 tys.), śląskie (4 899 tys.) oraz wielkopolskie (3 346 tyś.) i małopolskie (3 207 tys.). Na drugim biegunie znajdują się województwa: lubuskie (1 029 tys.), opolskie (1,091 tys.) oraz podlaskie (1 224 tys.) i świętokrzyskie (1 328 tys.).
Bardzo duże różnice można odnotować w gęstości zaludnienia na km2. Kształtuje się ona jak 1:6,6. Wyznacza ją szczególnie wysokie zaludnienie w województwie śląskim 398 osób/km2 i bardzo niskie w województwie warmińsko-mazurskim 60 osób/km2. Do województw z gęstością zaludnienia powyżej średniej krajowej zaliczają się w kolejności województwa: śląskie, małopolskie (212), dolnośląskie (150), łódzkie (147) i mazowieckie (142).
Potencjał gospodarczy mierzony procentem udziału zatrudnionych w produkcji w Polsce wyłania grupę województw powyżej czterech procent ich udziału w skali kraju6 (tabela 3). Do najsilniejszych zalicza się województwa: mazowieckie (20,69%), śląskie (14,76%), wielkopolskie (8,32%), małopolskie (7,83%), dolnośląskie (7,80%). Grupę najsłabszą tworzą województwa: podlaskie (2,32%), opolskie (2,43%), lubelskie (2,45%) oraz świętokrzyskie (2,51%). Rozpiętość w potencjale gospodarczym waha się więc jak 1:8.
Siłę województw można oceniać poprzez analizę procentową udziału zatrudnionych w skali kraju w przedsiębiorstwach różnych branż (tabela 3), co określa profil gospodarczy województwa:
Stopień prywatyzacji polskich przedsiębiorstw (tabela 4) według województw jest wyrównany i waha się od 95,7% (woj. opolskie) do 97,9% (woj. mazowieckie), co jednak dotyczy głównie małych i średnich przedsiębiorstw, gdyż udział procentowy zatrudnionych w sektorze prywatnym wynosi od 44,08% w woj. mazowieckim, do 65,21% w woj. wielkopolskim7.
Rentowność największych przedsiębiorstw w poszczególnych województwach jest również zróżnicowana8. Największą wynoszącą powyżej 33%, notuje się w województwach: wielkopolskim (48,3%), kujawsko-pomorskim (44,4%), a następnie łódzkim (41,0%), warmińsko-mazurskim (40%) i pomorskim (40%). Największy procent dużych przedsiębiorstw nierentownych ( powyżej 33%) występuje w województwach: zachodniopomorskim (56,6%), śląskim (55,0%), podkarpackim (53,3%) i lubelskim (50,0%).
Jednym z najważniejszych czynników określających dynamikę rozwoju poszczególnych województw, tak w wymiarze regionalnym, jaki i międzynarodowym, jest siła oddziaływania ośrodków wojewódzkich. Ich potencjał określony liczbą ludności, liczbą obiektów kultury i nauki oraz liczbą podmiotów gospodarczych zarejestrowanych w systemie REGON, a także dochodami własnymi na jednego mieszkańca (tabela 5), pozwala na wyróżnienie trzech grup stolic województw.
Pierwsza grupę, w ocenie pozytywnej tworzą następujące stolice województw.
Trzecią grupę tworzą najsłabsze ośrodki, w których oceny negatywne korespondują bezpośrednio z ich liczbą ludności. Najsłabsza pozycję mają: Zielona Góra i Opole, a następnie w kolejności: Rzeszów, Olsztyn i Kielce. Należy stwierdzić, iż dystans pomiędzy stolicami województw jest większy niż pomiędzy województwami. i tak: w liczbie ludności stosunek ten wynosi jak 1:14 (Warszawa, Zielona Góra); w obiektach kultury 1:16 (Warszawa, Zielona Góra); w liczbie studentów 1:8 (Warszawa, Opole), w liczbie podmiotów zarejestrowanych w systemie REGON 1:15 (Warszawa, Opole) oraz w liczbie fundacji i stowarzyszeń 1:25 (Warszawa, Opole).
Siłę pierwszej grupy ośrodków wojewódzkich potwierdzają i wzmacniają nawiązane kontakty międzynarodowe i napływ kapitału zagranicznego.
Siła ośrodka wojewódzkiego jest wspierana w poszczególnych województwach potencjałem ośrodków subregionalnych, którymi z reguły są stolice dawnych województw, przejawiające zwiększoną aktywność gospodarczą9. Bez takich ośrodków wspierających są województwa: świętokrzyskie i opolskie.
Szansę i zagrożenia poszczególnych województw są w dużym stopniu zdeterminowane kondycją ludności, określoną poprzez poziom wykształcenia, aktywność i przedsiębiorczość oraz zamożność z jednej strony, a stopniem bezrobocia z drugiej strony. Brak danych statystycznych dotyczących tych zagadnień w nowym układzie województw uniemożliwia przedstawienie profilu społecznego poszczególnych regionów. Na podstawie dostępnych wskaźników za symptomatyczne można uznać zestawienie dochodów własnych województw na jednego mieszkańca, stanowiący wykładnie aktywności i przedsiębiorczości ze stopą bezrobocia, ujawniającą sytuację na rynku pracy. Dodatkową cenną informacją, wskazującą na zróżnicowaną aktywność społeczeństwa jest uczestnictwo w wyborach samorządowych. Kształtują się one od 50% w woj. podkarpackim i 48,6% w woj. wielkopolskim do 41,3% w woj. śląskim i 42,92% w woj. małopolskim.
Dochody własne województw, mimo ich większego gospodarczego i społecznego zróżnicowania mieszczą się w rozpiętości jak 1:2. Za zamożniejsze, z dochodami powyżej 60 zł na mieszkańca, należy uznać województwa: mazowieckie (104 zł), śląskie (89 zł.) dolnośląskie (72 zł.), wielkopolskie i pomorskie (po 68 zł), małopolskie (66 zł.), zachodniopomorskie (64 zł.) i łódzkie (63 zł.), kujawsko-pomorskie (62 zł.) i opolskie (60 zł.).
Najmniej zamożne są województwa: podlaskie i lubelskie (po 47 zł.), podkarpackie i świętokrzyskie (po 49 zł.), warmińsko-mazurskie (53 zł.) i lubuskie (59 zł.).
Poziom bezrobocia wskazuje na nieco większe zróżnicowanie, wynoszące jak 1:3 (tabela1). Posiadające stopę bezrobocia poniżej średniej krajowej, to województwa: śląskie (6,6%), małopolskie (7,1%), mazowieckie (7,3%), wielkopolskie (7,8%), podlaskie (9,5%), lubelskie (9,6%), opolskie(9,8%).
Największe bezrobocie występuje w województwach: warmińsko-mazurskim (18,9%), kujawsko-pomorskim (13,6%), zachodniopomorskim (13,1%), lubuskim (12,4%), dolnośląskim (12,3%), świętokrzyskim (11,9%), podkarpackim (11,7%), łódzkim (11%) i pomorskim (10,4%).
Stopa bezrobocia, stanowiąc realne i aktywne zagrożenia rozwoju, nie koresponduje bezpośrednio ani z zamożnością, ani z aktywnością społeczeństwa. w swoim ekstremalnym wyrazie jest pozostałością likwidacji Państwowych Gospodarstw Rolnych.
Stan rolnictwa i możliwości jego przekształceń należy traktować jako długotrwałe zagrożenie, wpływające na rozwój kraju i utrudniające procesy integracyjne. Złą sytuację w rolnictwie cechują: niski przyrost naturalny (często ujemny), większe niż w miastach starzenie się ludności, defeminizacja i brak następców w niektórych regionach oraz rozdrobnienie gospodarstw rolnych, ukryte bezrobocie i relatywnie niska kultura rolna. Kumulacja problemów rolnych występuje w województwach10: mazowieckim, świętokrzyskim. łódzkim. lubelskim i podlaskim, a także w mniejszym stopniu w kujawsko-pomorskim i wielkopolskim (deficyt wody). Specyficzne problemy rolnictwa, związane z wielkim jego rozdrobnieniem, występują w województwach: podkarpackim i małopolskim.
Podsumowując plusy i minusy wyprowadzone z szacunkowej oceny przyjętych 14 wskaźników, można zarysować przybliżony ranking województw. Zdecydowanie trzy pierwsze pozycje zajmują województwa: małopolskie (12 plusów, 2 minusy), dolnośląskie (11,3) i pomorskie (10,4), a następnie województwa: wielkopolskie (9,5), śląskie (9,5), łódzkie (9,5). Pozytywną ocenę (8,6) uzyskują także województwa: kujawsko-pomorskie, opolskie, podkarpackie i mazowieckie. Do grupy słabszych (7,7) zaliczają się województwa: lubuskie, warmińsko-mazurskie i zachodniopomorskie. Wyraźna przewaga minusów charakteryzuje w kolejności województwa: świętokrzyskie (2,12), lubelskie (5,9) i podlaskie (6,8).
Należy się liczyć z tym, że zarysowany ranking województw ma cechy trwałości i określa predyspozycje rozwoju poszczególnych regionów.
Drugą grupę stanowią ustawy związane z reformą służby zdrowie, edukacji, systemu emerytalnego i opieki społecznej, które maja swój wymiar przestrzenny, określający ramy ich spójności terytorialnej. Łącznie zakres ustawowy określa zakres kompetencji na poszczególnych poziomach zarządzania, tj. gmin, powiatów i województw. Kompetencje te powinny być odniesione do ośrodków sprawowania władzy, tj. stolic województw, ośrodków subregionalnych (stolice dotychczasowych województw) i ośrodków powiatowych.
W okresie przejściowym spójności funkcjonalnej sprawowania władzy zagraża tendencja do nadmiernego rozbudowania delegatur i filii urzędu wojewódzkiego, w imię obrony zatrudnienia w likwidowanych urzędach wojewódzkich. Jest to swoisty sposób pojmowania programu osłonowego, zagrażający istocie wprowadzanej reformy.
Drugim zagrożeniem funkcjonowania regionów jako jednostek samodzielnych gospodarczo są wysiłki poszczególnych resortów do maksymalnego zatrzymania swoich uprawnień, co będzie hamowało zakładane w reformie przejście z pionowego, resortowego systemu zarządzania gospodarką na poziomy układ terytorialny. Obecnie w funkcjonowaniu regionów uwaga skupiona jest głównie na skali wojewódzkiej. w praktyce należy się jednak liczyć ze wzrastającym znaczeniem struktur powiatowych, które będą dysponowały znacznymi uprawnieniami w zakresie kształtowania warunków życia.
Na działalność władz regionalnych duży wpływ zawsze będzie miał profil opcji politycznych, który może kształtować się odmiennie, jak wskazują wyniki wyborów samorządowych, w stosunku do struktury politycznej władz centralnych. Moderatorem działalności dominujących opcji politycznych w terenie będą konkretne problemy rozwoju każdej jednostki terytorialnej. Rzecznikami interesu lokalnego, a zarazem gwarantami stabilizacji kierunków działania, powinny być apolityczne służby cywilne administracji rządowej i samorządowej.
Kreatorem wizji rozwoju regionów będą wybrane samorządy terytorialne, których wykładnią będą strategie rozwoju, stanowiące merytoryczną platformę konkretyzacji polityki przestrzennej. Nowo powołany Komitet Rady Ministrów ds. Polityki Regionalnej i Zrównoważonego Rozwoju oraz Konwent Wojewodów stanowić będą forum współpracy merytorycznej rządu i władz terenowych, których efektem mają być kontakty regionalne, określające udział władz centralnych w realizacji konkretnych programów wojewódzkich.
Nowa sytuacja funkcjonowania struktur terytorialnych państwa zmusza do rozwinięcia działalności w zakresie planowania przestrzennego. Temu zadaniu służy nowelizacja ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym wprowadzająca obowiązek opracowania strategii rozwoju województwa, określającej uwarunkowania, cele i kierunki oraz spójny ze strategią plan zagospodarowania przestrzennego województwa.
Realizując konsekwentnie ideę decentralizacji kraju przekazującej władzę strukturom społeczeństwa obywatelskiego, sporządzanie strategii rozwoju i planu zagospodarowania przestrzennego województwa powinno być podporządkowane procedurom ich uspołecznienia, tzn. konsultacjom, negocjacjom i uzgodnieniom ze wszystkimi instytucjami i podmiotami decydującymi o rozwoju regionu.
Przystąpienie do opracowania strategii i planów wojewódzkich wymaga daleko idącej rewizji podejścia do opracowania Koncepcji polityki przestrzennego zagospodarowania kraju, która musi uwzględniać nowy podział kompetencji i nowy przestrzenny układ odniesienia jej ustaleń. w nowej wersji koncepcji krajowej niezbędne jest praktyczne wyjaśnienie idei zrównoważonego rozwoju, której aktualna interpretacja budzi wątpliwości w świetle postulatu polityki stymulacji rozwoju. Koncepcja krajowa i strategie regionalne musza podjąć wyzwania wynikające z godzenia tendencji do polaryzacji i gospodarczej i warunków rozwoju z postulatami redystrybucji środków na rzecz słabszych regionów. Ten kluczowy dylemat rozwoju należałoby traktować jako podstawę dalszych długoletnich dyskusji i działań w partnerskim układzie rządu i samorządów terytorialnych.
W konkluzji oceny nowej regionalizacji
Polski należy stwierdzić, że mamy za sobą bardzo trudny okres podejmowania
rozstrzygających decyzji. Nowy kształt terytorialny Polski będzie elementem
stabilnym, na długie lata decydującym o funkcjonowania państwa. Czeka nas
jednak długi okres doskonalenia tego tworzącego się nowego mechanizmu rozwoju
Polski, tak pod wpływem zachodzących zmian wewnątrz kraju, jak i w jego
relacjach z Unią Europejską oraz z naszymi bliższymi i dalszymi sąsiadami.
prof. dr hab. Elżbieta Wysocka jest urbanistą, planistą, przestrzennym, kierownikiem Zakładu Planowania Przestrzennego w Instytucie Gospodarki Przestrzennej i Komunalnej.
Tabela 1
Podstawowe wskaźniki charakteryzujące nowe województwa
|
|
|
(w %) |
(w %) |
(tyś) |
|
|
|
(w %) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Źródło: Rzeczypospolita ABC województw
Polski.
Tabela 2
Bilans obszarów chronionych dla nowych
województw
|
nazwa województwa |
|
|
Dolnośląskie |
|
|
Kujawsko-pomorskie |
|
|
Lubelskie |
|
|
Lubuskie |
|
|
Łódzkie |
|
|
Małopolskie |
|
|
Mazowieckie |
|
|
Opolskie |
|
|
Pomorskie |
|
|
Podkarpackie |
|
|
Podlaskie |
|
|
Śląskie |
|
|
Świętokrzyskie |
|
|
Warmińsko-mazurskie |
|
|
Wielkopolskie |
|
|
Zachodnio-pomorskie |
|
Źródło: Baza danych BDL dla roku 1997
Tabela 3
Zatrudnienie w przedsiębiorstwach według
branż (udział procentowy)
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Źródło: Rzeczypospolita ABC województw
Polski, opracowanie własne
Tabela 4
Prywatyzacja oraz kondycja ekonomiczna największych przedsiębiorstw
|
|
|
|
|
|
|||||
10 % |
|
|
|
|
|
|||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Źródło: Rzeczypospolita ABC województw
Polski.
Tabela 5
Potencjał stolic nowych województw
|
Nazwa stolic województw | Ludność stan na 31. XII. 1997 | Obiekty kultury | Rozgłośnie radiowe i telewizyjne | Wyższe uczelnie | liczba studentów | Podmioty zarejestrowane w systemie REGON | Przedsiębiorczość osób fizycznych/ na 100 mieszk. | Fundacje i stowarzyszenia | łóżka szpitalne | Dochody własne miasta na jednego mieszkańca |
|
Białystok | 282530 | 12 | 4 | 7 | 28826 | 25939 | 76 | 319 | 2753 | 362,0 |
|
Bydgoszcz | 386268 | 12 | 6 | 4 | 25187 | 35950 | 73 | 372 | 2721 | 347,7 |
|
Gdańsk | 461354 | 35 | 4 | 6 | 41450 | 42273 | 68 | 699 | 3951 | 498,3 |
|
Katowice | 348974 | 18 | 5 | 8 | 62754 | 35618 | 75 | 476 | 4168 | 473,0 |
|
Kielce | 212596 | 11 | 4 | 6 | 30857 | 18269 | 67 | 269 | 1255 | 317,2 |
|
Kraków | 740539 | 65 | 8 | 15 | 102240 | 74097 | 75 | 1148 | 6802 | 379,4 |
|
Lublin | 356010 | 23 | 5 | 5 | 60942 | 30224 | 64 | 532 | 4026 | 312,2 |
|
Łódź | 812317 | 38 | 7 | 14 | 61315 | 71738 | 71 | 770 | 6457 | 367,6 |
|
Olsztyn | 169876 | 8 | 3 | 5 | 20404 | 18333 | 84 | 276 | 1516 | 343,9 |
|
Opole | 130119 | 8 | 4 | 2 | 20657 | 13015 | 75 | 193 | 1247 | 613,5 |
|
Poznań | 580048 | 35 | 8 | 16 | 87024 | 61681 | 81 | 788 | 5630 | 402,3 |
|
Rzeszów | 161267 | 11 | 5 | 4 | 25400 | 14372 | 67 | 237 | 1952 | 360,2 |
|
Szczecin | 418985 | 27 | 10 | 10 | 47220 | 47419 | 90 | 375 | 3658 | 430,8 |
|
Warszawa | 1624843 | 112 | 32 | 54 | 173873 | 205780 | 89 | 3965 | 13108 | 1204,7 |
|
Wrocław | 639399 | 37 | 7 | 15 | 79001 | 74913 | 94 | 769 | 6386 | 484,2 |
|
Zielona Góra | 117850 | 7 | 4 | 3 | 21968 | 15655 | 103 | 194 | 835 | 412,8 |
Źródło: M. Miazga: Potencjał społeczny
i gospodarczy 16 nowych ośrodków wojewódzkich, IGPiK, październik 1998r.,
obliczenia własne.
Tabela 6
Orientacyjny ranking województw według oceny szans i zagrożeń
|
|
|
wzg. tras komunikacyjnych A-2, A-4 |
|
|
(w %) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||||||||||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Źródło: opracowanie własne