Model ustrojowy województwa (regionu) w unitarnym państwie demokratycznym. Raport końcowy

Część pierwsza
  Założenia i przesłanki nowego modelu ustrojowego województwa
    I. ZAŁOŻENIA USTROJOWE
      1. Wprowadzenie
      2. Status regionu w ujęciu porównawczym
      3. Podstawowe cele i zasady reformy ustroju województw
      4. Koncepcja i misja samorządu regionalnego
      5. Pojęcie władzy administracji ogólnej i zasada zespolenia administracji
      6. Koncepcja nowego podziału odpowiedzialności za świadczenie usług publicznych
      7. Ustrój samorządu wojewódzkiego
      8. Koncepcja zarządu publicznym majątkiem gospodarczym
   II. PRZESŁANKI PRZESTRZENNE, HISTORYCZNO-KULTUROWE I EKONOMICZNE
      1. Wprowadzenie
      2. Tezy
      3. Konkluzja
Część druga
   DZIAŁ I -  PRZEPISY OGÓLNE
   DZIAŁ II -  SAMORZĄD WOJEWÓDZKI
        Rozdział 1 - Zadania województwa
        Rozdział 2 - Władze województwa
        Rozdział 3 - Mienie wojewódzkie
        Rozdział 4 - Finanse województwa
        Rozdział 5 - Międzynarodowe porozumienia i zrzeszenia regionalne
        Rozdział 6 - Nadzór nad działalnością samorządu wojewódzkiego
   DZIAŁ III -  ADMINISTRACJA RZĄDOWA W WOJEWÓDZTWIE
        Rozdział 1 - Wojewoda
        Rozdział 2 - Wojewódzka administracja zespolona
   DZIAŁ IV -  PRAWO WOJEWÓDZKIE
   DZIAŁ V -   PRZEPIS KOŃCOWY

Uzasadnienie projektu ustawy o samorządzie terytorialnym i administracji rządowej w województwie
  1.Przepisy ogólne
   1.1.Charakter i zakres unormowań ustawy
   1.2. Zasady ustroju i działania terenowej administracji publicznej
   1.3. Model ustrojowy władz samorządowych
   1.4.Model organizacyjny administracji rządowej
   1.5. Systematyka ustawy
  2.Samorząd wojewódzki
   2.1.Zakres działalności
   2.2.Władze województwa
   2.3.Mienie wojewódzkie
   2.4.Finanse województwa
   2.5. Międzynarodowe porozumienia i zrzeszenia regionalne
   2.6. Nadzór nad działalnością samorządu wojewódzkiego
 3. Administracja rządowa w województwie
  3.1. Wojewoda
  3.2. Wojewódzka administracja zespolona
4. Akty prawa wojewódzkiego
5. Przepis końcowy

Założenia wybranych ustaw szczególnych

1.Ustawy o sprawach obywatelskich
2. Ustawa o drogach publicznych
3. Ustawa o systemie oświaty
4. Ustawa o przeciwdziałaniu bezrobociu oraz rehabilitacji osób  niepełnosprawnych
5. Ustawy o instytucjach kultury
6. Ustawa o pomocy społecznej
7. Ustawy związane z ochroną zdrowia
8. Ustawy w sferze administrowania rolnictwem
9. Ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym

Bibliografia najważniejszych opracowań wykorzystanych przy realizacji projektu
 

Model ustrojowy województwa (regionu) w unitarnym państwie demokratycznym. Raport końcowy*

Działanie na rzecz kontynuacji polskiej reformy decentralizacyjnej – to główne zadanie, jakie wyznaczył sobie powołany w 1994 roku Program Reformy Administracji Publicznej Instytutu Spraw Publicznych.

Przekonani, że żaden ze złożonych w Komisji Konstytucyjnej Zgromadzenia Narodowego projektów konstytucji nie reguluje we właściwy sposób funkcjonowania samorządu, wypracowaliśmy wówczas własną propozycję odpowiednich przepisów konstytucyjnych.

Projekt “Nowe województwo – władze, obowiązki, pieniądze. Model ustrojowy województwa (regionu) w unitarnym państwie demokratycznym” jest największym z naszych dotychczasowych przedsięwzięć. Historyczna decyzja rozpoczęcia reformy polskiej administracji “od dołu” – od utworzenia w 1990 roku gminy samorządowej – wyznaczyła bieg dalszej debaty politycznej i intelektualnej. Dyskutowano przede wszystkim o drugim stopniu samorządu lokalnego – powiatach, zaś najmniej uwagi poświęcano samorządowi terytorialnemu na poziomie ponadlokalnym. Tymczasem wizja polskiego ładu terytorialnego bez jasnej koncepcji samorządu regionalnego musi pozostać niepełna.

Dlatego jesienią 1996 roku Program Reformy Administracji Publicznej podjął prace nad modelem ustrojowym województwa – regionu. Ich zasadniczym celem było przygotowanie wszechstronnie uzasadnionego projektu ustawy o samorządzie wojewódzkim i administracji rządowej w województwie. Za punkt wyjścia przyjęliśmy założenie, iż propozycja nowego ustroju musi realnie decentralizować państwo i prowadzić do znaczącego przesunięcia środków publicznych z centrum do budżetów komunalnych. Jednocześnie byliśmy od początku zgodni, że trzeba zapewnić silną obecność państwa w regionie. Polska, stając się państwem zdecentralizowanym, powinna pozostać krajem unitarnym, z pełną i wyłączną suwerennością państwa.

Projekt objął około trzydziestu szczegółowych opracowań, dotyczących kwestii ustrojowych, historycznych, przestrzennych, prawno-majątkowych i kompetencyjnych. Obok licznych roboczych posiedzeń zespołów eksperckich odbyło się dziewięć otwartych seminariów, które umożliwiły nam przedyskutowanie kolejnych faz naszej pracy. Wspólnie z miejscowymi partnerami zorganizowaliśmy konferencje regionalne w Białymstoku, Krakowie i Gdańsku, dzięki którym pozyskaliśmy opinie wielu osób i środowisk na temat naszych prac.

Raport, który państwu przedstawiamy, jest rezultatem tych prac i dyskusji. Oddajemy go do dyspozycji uczonym, parlamentarzystom, przedstawicielom administracji i całej opinii publicznej – wszystkim tym, którym bliskie są sprawy państwa i jego ustroju.

Jan Rokita (kierownik Programu)

 

Część pierwsza

Założenia i przesłanki nowego modelu ustrojowego województwa

I. ZAŁOŻENIA USTROJOWE

1. Wprowadzenie

1.1. Stan aktualny – obecne województwo i jego wady

1.1.1.

Reforma administracji publicznej należy do podstawowych warunków dalszych korzystnych przemian społecznych i gospodarczych w Polsce. Jest także jednym z najpoważniejszych wyzwań dla naszego kraju pod koniec tego stulecia. Chociaż rozpoczęto ją już w roku 1989, reforma ta nie została dokończona, a w ostatnim czteroleciu doszło nawet do jej wyraźnego spowolnienia. Polski system administracyjny jest scentralizowany i opiera się na dominacji układu branżowego, resortowego nad układem terytorialnym. To właśnie według klucza resortowego podejmowane są strategiczne decyzje w państwie, następuje przepływ informacji i środków finansowych. Według tego samego klucza są konstruowane służby i administracje specjalne, których w ostatnich kilku latach przybyło kilkanaście. Innym znaczącym aspektem centralizacji administracji publicznej jest daleko idąca koncentracja władzy i kompetencji administracyjnych na szczeblu centralnym. Doszło też do przekazania wielu zadań i kompetencji ze szczebla wojewódzkiego ministrom i organom administracji specjalnych, co sprawia, iż centrum państwa jest nastawione bardziej na załatwianie spraw o wymiarze lokalnym niż na realizowanie ogólnej polityki państwa i wykonywanie jego zadań strategicznych w dziedzinie reform ustrojowych, polityki regionalnej itp.

Z tego punktu widzenia reforma centrum gospodarczego i administracyjnego z 1996 roku nie wniosła niczego istotnego, ani nie przybliżyła nas do celu, jakim jest decentralizacja państwa i finansów publicznych. Równocześnie realizacja znowelizowanej rok temu ustawy o terenowych organach rządowej administracji ogólnej wskazuje, że doraźna modyfikacja obecnego układu wojewódzkiego jest mało skuteczna, a dalsze, czysto mechaniczne zwiększanie kompetencji wojewody doprowadzi tylko do nieracjonalnego merytorycznie i finansowo rozproszenia środków. Tymczasem rzeczywista decentralizacja finansów publicznych nie będzie możliwa bez dokończenia reformy samorządowej (powiat samorządowy) i przeprowadzenia reformy terytorialnej kraju.

Obecny podział dwustopniowy (gmina, województwo) i system terytorialnych władz publicznych uniemożliwiają odejście od resortowego, centralistycznego modelu administrowania. Szczegółowa diagnoza obecnego systemu administracyjnego ujawnia następujące słabości:

1.1.2.

Obowiązujący w Polsce podział terytorialny, wprowadzony w 1975 roku wyłącznie z przyczyn politycznych w najgorszym znaczeniu tego słowa, jest całkowicie sztuczny. Podział ten arbitralnie zerwał z historycznie ukształtowanymi strukturami powiatów i województw. Ograniczył cywilizacyjną siłę oddziaływania dużych miast na otaczające je regiony, co najdrastyczniej ilustrują przykłady Warszawy, Łodzi i Krakowa. Doprowadził do utworzenia licznych, małych i słabych województw. Oznaczało to wzmocnienie centrali i rozbudowę administracji specjalnych zwiększających pionowy, resortowy układ zarządzania krajem przez centrum. Nowy podział osłabił tożsamość społeczności lokalnych i regionalnych, które straciły swój terytorialny układ odniesienia; nie został też nigdy w pełni zaakceptowany przez społeczeństwo.

Poprzedni podział, uwzględniający powiaty, istnieje nadal – tak w świadomości obywateli, jak i w układzie instytucjonalnym (urzędy rejonowe, sądy, prokuratury, organy administracji specjalnych), co z jednej strony dowodzi jego zakorzenienia, a z drugiej – niefunkcjonalności rozwiązań przyjętych w 1975 roku.

Najistotniejsze wady obecnego podziału terytorialnego kraju na 49 województw wynikają z faktu, iż:

1.2. Polskie dziedzictwo ustrojowe – wnioski z przeszłości

1.2.1.

W pracach nad nowym modelem ustrojowym województwa trudno nie odwołać się do historycznych doświadczeń Polski z systemami administracji publicznej. W szczególności powinny zostać rozważone wnioski wynikające z przekształceń ustroju terytorialnego po odzyskaniu niepodległości z 1918 roku, a także z różnych propozycji przedstawianych i dyskutowanych zwłaszcza na przełomie lat 20. i 30.

W dawnej Polsce istniała mozaika jednostek podziału administracyjnego, jednak zawsze na najwyższym stopniu funkcjonowały historycznie ukształtowane ziemie lub województwa, które dzieliły się na powiaty. W odróżnieniu od historycznego charakteru podziału w Koronie, w Wielkim Księstwie Litewskim jednolity podział na województwa i powiaty wprowadzono w połowie XVI wieku.

W następstwie kolejnych rozbiorów, państwa zaborcze, w miejsce polskiego ustroju terytorialnego, wprowadziły na zajętych ziemiach polskich własne instytucje ustrojowe. W drugiej połowie XIX wieku nasilił się proces zmian w podziale terytorialnym ziem polskich. Spadkiem po rządach zaborczych był więc bardzo zróżnicowany kształt terytorialno-administracyjny ziem, z których większość weszła w skład odrodzonej Polski. Mimo różnorodności przyjętych rozwiązań, generalna zasada trzech szczebli była jednak zachowana. We wszystkich zaborach istniały jednostki terytorialne najwyższego stopnia, w których skład wchodziły powiaty:

1.2.2.

Jednym z najpilniejszych zadań władz państwowych po odzyskaniu niepodległości było przeprowadzenie unifikacji administracji publicznej. Okazało się jednak, że zamierzenia tego, podobnie jak w pełni uzasadnionego postulatu zatarcia granic rozbiorowych, nie da się spełnić w krótkim czasie. Wobec napotkanych trudności zdecydowano się na stopniowe kształtowanie podziału terytorialnego m.in. poprzez tymczasowość nowych podziałów i struktur administracji państwowej (np. ministra ds. byłej dzielnicy pruskiej).

Od połowy 1919 roku w sposób ewolucyjny wprowadzono w Polsce trójstopniowy podział terytorialny na województwa, powiaty i gminy. Ta koncepcja podziału od samego początku potwierdzała wyraźną wolę ustawodawcy w odrodzonej Rzeczypospolitej. Prowadzone reformy i konstruowane przez cały okres międzywojenny projekty nie podważały tej fundamentalnej zasady. Była ona również podstawą kształtowania powojennego ustroju terytorialnego Polski aż do 1975 roku.

Podział ten został odrzucony w czasie wojennej – hitlerowskiej i stalinowskiej – okupacji terytorium Polski w latach 1939-1945. Odrzucono go również po roku 1975.

1.2.3.

Decydujące znaczenie dla organizacji administracji publicznej miały postanowienia Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z 17 marca 1921 r. Akt ten stanowił, iż “... dla celów administracyjnych Państwo Polskie podzielone będzie na drodze ustawodawczej na województwa, powiaty i gminy miejskie i wiejskie, które będą równocześnie jednostkami samorządu terytorialnego” (art. 65). Doniosłe znaczenie miała też deklaracja, że ustrój Rzeczypospolitej opiera się na zasadzie szerokiego samorządu terytorialnego (art. 3). Uznano zarazem, że “... w organizacji administracji przeprowadzona będzie zasada dekoncentracji. Organy administracji państwowej w poszczególnych jednostkach terytorialnych mają być przy tym zespolone w jednym urzędzie, pod jednym zwierzchnikiem” (art. 66). W ten sposób administracja terytorialna w Polsce została zorganizowana na zasadzie dualizmu administracyjnego. Równocześnie wprowadzono hierarchiczną strukturę organów administracji rządowej. Konstytucja marcowa umożliwiła przyspieszenie unifikacji ustroju administracyjnego i wzmocnienie pozycji wojewody jako organu administracji ogólnej.

Przejawem unifikowania ustroju administracyjnego państwa w drugiej połowie lat 20. było wejście w życie kilku aktów prawnych, z których szczególne znaczenie miało rozporządzenie Prezydenta RP o organizacji i zakresie działania władz administracji ogólnej z 19 stycznia 1928 r. Akt ten, utrzymując w pełni dotychczasowy trójstopniowy podział terytorialny kraju, określał jednoznacznie pozycję prawną władz administracji terytorialnej.

Na jego podstawie wojewodę, jako organ administracji ogólnej, mianował Prezydent RP, na wniosek ministra spraw wewnętrznych, zaaprobowany przez Radę Ministrów. Wojewoda będąc przedstawicielem rządu w województwie został zarówno szefem administracji ogólnej, jak i działów administracji specjalnych zespolonych z administracją ogólną. Przyznano mu też uprawnienia nadzorcze wobec władz administracji specjalnych niezespolonych, których liczbę zdołano ograniczyć do kilkunastu. W sytuacjach nadzwyczajnych wojewoda przejmował kierownictwo nad całą administracją rządową w województwie. Rozporządzenie to niewątpliwie podniosło i tak już wysoki prestiż wojewody i określiło jego wyraźnie polityczny charakter.

Wzmocnienia prawnego i faktycznego stanowiska wojewody dokonała ustawa o częściowej zmianie ustroju samorządu terytorialnego z marca 1933 r., która równocześnie ustabilizowała struktury administracyjne państwa. Według stanu z 1 kwietnia 1939 roku, terytorium Polski składało się z 16 województw, m.st. Warszawy, 264 powiatów, 611 gmin miejskich i 3195 gmin wiejskich.

1.2.4.

Mimo dokonanych zmian ustawodawczych, pod koniec lat 20. trwała ożywiona dyskusja w środowisku naukowców dotycząca określenia optymalnego ustroju terytorialnego Polski. Na szczególną uwagę zasługują prace rządowej Komisji dla Usprawnienia Administracji Publicznej oraz tzw. Komisji Trzech. Wynikiem działalności tej ostatniej było m.in. opracowanie nowego podziału Polski na województwa (przewidującego zmniejszenie ich liczby), który nigdy jednak nie wszedł w życie.

Ciekawą formą poznania stanowisk większego grona ekspertów stanowiła opracowana przez wspomnianą komisję rządową ankieta, której wyniki opublikowano w 1929 roku. Odpowiedzieli na nią w zasadzie wszyscy liczący się specjaliści w tym zakresie. O ile odpowiedzi zawierają zróżnicowane poglądy dotyczące ustrojowego miejsca województwa w administracji publicznej, w tym roli samorządu wojewódzkiego, o tyle w propozycjach odnoszących się do podziału terytorialnego uderza daleko idąca zbieżność. Zupełnie śladowym poparciem cieszyła się koncepcja dwustopniowej struktury władz i takiegoż podziału terytorialnego, jako prowadząca do centralizacji administracji. Zdecydowana większość respondentów opowiadała się za trójszczeblowym podziałem terytorialnym, przy czym najwyższa jednostka, czyli województwo, powinna była mieć – ich zdaniem – stosunkowo duży obszar, znaczną liczbę ludności, a także odpowiedni potencjał gospodarczy. Postulowano więc zmniejszenie liczby istniejących wówczas województw, najczęściej do 7-11. Część autorów stwierdzała nawet, że właściwy dla Polski będzie dopiero model czterostopniowy, a model trójszczeblowy należy traktować jako przejściowy.

Wynikiem prac projektodawczych była koncepcja dużego województwa, będącego najwyższą jednostką zasadniczego podziału terytorialnego kraju i zarazem jednostką samorządu terytorialnego. Określając pozycję prawną i kształt geograficzny województwa, kierowano się, w odpowiedniej propozycji, przesłankami, z których za najistotniejsze uważano: stosunki gospodarcze, finansowe, narodowościowe, warunki geograficzne, komunikacyjne i kulturowe. Uznawano potrzebę odwoływania się do tradycji historycznej, łącznie z nazewnictwem.

1.2.5.

Podział terytorialny kraju z pierwszych lat po odzyskaniu niepodległości w 1918 oku przetrwał w istocie (poza okresem okupacji) do roku 1975, kiedy to zastąpił go aktualny podział dwustopniowy. Rzecz interesująca – w ciągu minionych kilkudziesięciu lat, w toku kolejnych reform (od 1944 r.) tworzono coraz mniejsze, pod względem obszaru, jak i potencjału gospodarczego, województwa. Najpierw w układzie trójszczeblowym (zwiększenie w latach 50. liczby województw do 17 i 5 tzw. miejskich), a następnie – w modelu dwustopniowym – do obecnych 49. Taki proces, nie poparty jakimikolwiek badaniami naukowymi, był oczywiście sprzeczny z koncepcją dużego województwa z czasów Drugiej Rzeczypospolitej.

2. Status regionu w ujęciu porównawczym

2.1. Status regionu w niektórych państwach Unii Europejskiej – wnioski dla Polski

2.1.1.

Regionalizacja jest zjawiskiem trwale zakorzenionym we współczesnych państwach Europy Zachodniej. Różne były przyczyny, które spowodowały uznanie tego zjawiska za istotną drogę ewolucji ustrojów tych krajów: pobudzenie odrębności etniczno-kulturowych, wzrost dążeń separatystycznych, niewydolność dotychczasowego systemu, wyzwania cywilizacyjne drugiej połowy XX wieku. Niekiedy zjawiska te przeplatały się, jednak zwykle jedno z nich dominowało: we Francji świadomy proces decntralizacji, we Włoszech i Hiszpanii decentralizacji, we Włoszech i Hiszpanii – dążenia autonomiczne. We wszystkich tych państwach regiony powstawały jako trzeci stopień podziału terytorialnego kraju, chociaż nie odbywało się to bez porażek i rozwiązań połowicznych, czego najdobitniejszym przykładem było referendum francuskie w 1968 roku. Jego negatywny rezultat w sprawie wprowadzenia regionów przesądził o dobrowolnej dymisji prezydenta de Gaulle’a. Jednak takie samo referendum przeprowadzone kilkanaście lat później przez prezydenta Mitteranda dało wynik pozytywny i Francja bardzo szybko przebudowała swój ustrój terytorialny.

Rzecz jasna, upowszechnienie się takiego modelu podziału terytorialnego stworzyło wiele problemów, często istotnych, dotyczących systemu finansowego regionu, układu kompetencyjnego, relacji między administracją rządową i samorządem regionalnym. Jednak późniejsza praktyka funkcjonowania tych struktur, a także ewolucja struktur EWG (obecnie Unii Europejskiej), potwierdziła jednoznacznie słuszność regionalizacji. Można powiedzieć, że generalnie regiony przyjęto z nadzieją na rozwikłanie wielu istotnych kwestii, których dotąd nie udawało się rozwiązać. W większości przypadków nadzieje te zostały albo są spełniane.

Doceniając znaczenie procesu regionalizacji i kierując się chęcią ujednolicenia niektórych pojęć, Parlament Europejski uchwalił w 1988 roku “Wspólnotową Kartę Regionalizacji”, definiując w niej region jako obszar stanowiący wyraźną jednostkę geograficzną, występującą na najwyższym poziomie podziału terytorialnego kraju, której ludność wyróżnia się określonymi elementami, takimi jak: język, kultura, tradycje. Organami regionalnymi powinny być: zgromadzenie regionalne – organ stanowiący i kontrolny oraz prezydialny organ regionalny o kompetencjach wykonawczych i administracyjnych. Zasadniczymi cechami regionu powinny też być: samodzielność finansowa (własny majątek, budżet) oraz prawo współdziałania w rozstrzygnięciach podejmowanych przez państwo i Wspólnoty Europejskie. Karta Regionalizacji nie ma charakteru wiążącego, jest aktem zalecającym. Będąc załącznikiem do uchwalonej przez Parlament Europejski “Rezolucji o polityce regionalnej Wspólnoty i o roli regionów”, wyznacza pewien wzorzec przeprowadzania podziału zadań w strukturze państwa pomiędzy władze centralne i samorząd regionalny.

Odrębnym zagadnieniem jest rozstrzygnięcie, jaki ustrojowy model regionu zaleca treść Karty - czy samorządowy (jak we Francji), czy wyrażający wolę politycznej autonomii (jak we Włoszech, czy zwłaszcza w Hiszpanii). Postanowienia tego dokumentu są na tyle ogólne, że z ich treści nie sposób wysnuć konkretnej odpowiedzi. Tak być musiało, jeżeli się zważy, jak różne państwa miały ją przyjąć. Na istotę regionu należy raczej patrzeć przez pryzmat celów, jakie stawia sobie w tej sferze Unia Europejska (umacnianie jedności kulturowej regionów, poszanowanie regionalnych odrębności, uszanowanie regionalnych dążeń, poszerzenie sfery obywatelskiej odpowiedzialności). Najwłaściwszym modelem regionu w danym kraju jest ten, który najpełniej realizuje wyżej wskazane cele.

W poniższym przeglądzie podstawowych zagadnień ustrojowych zostaną przedstawione niektóre – istotne z punktu widzenia tego projektu – rozwiązania przyjęte w trzech państwach Europy Zachodniej, których obszar, liczba ludności, potencjał ekonomiczny i kulturowy są porównywalne z Polską, a zatem w krajach, których organizację terytorialną i instytucje ustrojowe o charakterze terytorialnym można analizować mając na względzie ich przydatność przy formułowaniu polskiego modelu ustroju terytorialnego. Kraje te – Francja, Włochy i Hiszpania – łączą nie tylko parametry wielkościowe, lecz także generalne założenie ustrojowe: budowy państwa zdecentralizowanego (nawet w postaci tzw. decentralizacji politycznej – przykład Hiszpanii), silnego mocą swych jednostek samorządu terytorialnego, ale nie państwa federalnego, którego zasadnicza idea zakłada istnienie suwerenności i jego części składowych (landów, kantonów, stanów), z możliwością scedowania pewnych jej elementów na struktury ogólnopaństwowe.

Ponieważ w tym projekcie zostało przyjęte fundamentalne założenie o konstruowaniu ustroju Polski jako zdecentralizowanego państwa unitarnego (co zbliża nas do wspomnianych trzech krajów), bardzo odległego od modelu państwa federalnego, pominięta została analiza zagadnień ustroju terytorialnego Niemiec, jego całkowicie nieprzystających do dominujących dziś w naszym kraju poglądów i przygotowywanych projektów reform. Nie oznacza to wszakże, iż należy zrezygnować w ogóle z analizy pewnych konkretnych instytucji prawa niemieckiego, jeżeli stanowią one ciekawy sposób rozwiązania pewnych problemów ustrojowych. To samo dotyczy także innych krajów europejskich, trudnych do porównania z Polską pod względem wielkości, liczby ludności oraz generalnych założeń ustrojowych dotyczących organizacji terytorialnej kraju.

2.1.2. System francuski

Społeczności terytorialne we Francji mają zagwarantowaną pozycję prawną poprzez podstawową regulację zawartą w konstytucji i ustawach wydanych na jej podstawie. Stosownie do delegacji konstytucyjnej, obecny kształt ustrojowy regionu został uregulowany w ustawie z 1982 r. o prawach, wolnościach gmin, departamentów i regionów, a także w wielu ustawach i aktach podustawowych z lat następnych. Zgodnie z tymi przepisami, regiony, których utworzono 23, stały się najwyższą jednostką samorządu terytorialnego. Należy zaznaczyć, że przed 1982 roku istniały już regiony jako jednostki podziału terytorialnego administracji rządowej (tzw. funkcjonalna jednostka administracyjna, tworzona w ramach rozwijającego się procesu decentralizacyjnego). Miały one swoje organy, ale o składzie nie pochodzącym z wyborów powszechnych. Posiadały też ograniczone kompetencje, głównie konsultacyjne. Organem wykonawczym był przedstawiciel rządu, będący zarazem prefektem departamentu.

Reforma z lat 1982-1983 jest przykładem decentralizacji terytorialnej. Struktura regionalna nie powstała w wyniku działania regionalnych sił politycznych, jak we Włoszech czy Hiszpanii, lecz była celowym działaniem administracji centralnej. Reforma ta opierała się na kilku fundamentalnych zasadach:

Regiony, mając osobowość prawną, dysponują przewidzianą prawem samodzielnością. Gwarantuje to im konstytucja, stwierdzająca że społeczności są samodzielnie administrowane przez wybrane rady, na warunkach przewidzianych w ustawie. Samodzielność ta ograniczona jest tylko treścią konstytucji i ustaw, czego przykładem są artykuły konstytucji przewidujące zasadę jedności państwa i zasadę suwerenności narodowej.

Przy wyposażeniu regionów w kompetencje nie przyjęto klauzuli generalnej właściwości spraw, lecz określono w aktach prawnych zamknięty katalog zadań i kompetencji, przy czym ustawodawca francuski kierował się dwiema metodami techniki legislacyjnej:

Wprawdzie ustawa z 1982 roku stanowi, że rada regionalna przez swoje postanowienia swobodnie reguluje sprawy regionu, jednak dalsza treść ustawy, wyliczająca listę kompetencji szczególnych oznacza, że region może podejmować określone działania, jeżeli konkretny przepis tak stanowi. Dwie zasady mają charakter nadrzędny: umocnienia istniejących jednostek samorządowych i niezależności jednostek szczebla niższego od szczebla wyższego, co wyraża się niemożnością władczego oddziaływania regionu na niższe struktury.

Do podstawowych kompetencji regionów należy:

W celu realizacji swych zadań regiony mogą zawierać między sobą umowy, tworzyć instytucje wspólnego “użytkowania”, a także występować z wnioskami w sprawie tworzenia związków międzyregionalnych, które są tworzone przez organ władzy państwowej – Radę Stanu.

W dziedzinie współpracy z zagranicą region ma prawo organizowania kontaktów ze zdecentralizowanymi jednostkami zagranicznymi “w granicach swych kompetencji i respektując zobowiązania międzynarodowe Francji”. Warunkiem jest poinformowanie o ich treści reprezentanta rządu.

Organami samorządu regionalnego, zgodnie z ustawą z 1982 roku, są:

Rada regionalna jest ciałem stanowiącym w regionie. Jej członkowie są wybierani w wyborach powszechnych, bezpośrednich i proporcjonalnych, w departamentach, będących okręgami wyborczymi. Do zdań rady, obok kompetencji wynikających z prawa materialnego, omówionego wyżej, należy także wybór przewodniczącego i biura, będącego organem pomocniczym przewodniczącego.

Specyficzną rolę odgrywa rada ekonomiczna i społeczna, będąca organem konsultacyjnym regionu. W jej skład wchodzą przedstawiciele przedsiębiorstw, rolnictwa, handlu, wolnych zawodów, związków zawodowych, szkolnictwa oraz organizacji społecznych, a także osoby o szczególnych zasługach osobistych. Do zadań rady należy – obligatoryjnie – opiniowanie projektów aktów prawnych rady regionalnej, lub – na życzenie przewodniczącego – wybranych przez niego zagadnień, takich jak np.: plan regionalny i bilans jego wykonania, ocena dokumentacji związanych z udziałem regionu w tworzeniu planu narodowego, ogólne założenia budżetu. Wprawdzie opinie rady nie są prawnie wiążące dla innych organów regionu, niemniej jednak odgrywają istotną rolę ze względu na reprezentatywny skład osób ją tworzących.

Przewodniczący regionu pełni funkcję organu wykonawczego w regionie. Jego aparatem pomocniczym jest tzw. biuro, silnie mu podporządkowane. Przewodniczący może delegować na jego rzecz część swoich uprawnień. Skład biura z reguły odzwierciedla układ sił politycznych w regionie. Do zadań przewodniczącego, obok typowych kompetencji szefa organu stanowiącego, należy utrzymywanie kontaktów z prefektem, sprawowanie nadzoru nad służbami podporządkowanymi regionowi, a także dysponowanie zdekoncentrowanymi służbami administracji centralnej w celu realizacji zadań regionu, choć bezpośrednie kierownictwo nad nimi sprawuje prefekt. Odbywa się to poprzez zlecanie realizacji zadań, a także przez możliwość sprawdzenia ich wykonania.

Analizując stosunki między radą a jej przewodniczącym, można określić je jako względną równowagę, z niewielką przewagą rady. Przewodniczący jest co prawda powoływany przez radę, niemniej nie przewiduje się jego odwołania w przypadku negatywnej oceny jego działalności. W tej sytuacji, dla zabezpieczenia przed dezorganizacją sprawowania władzy w regionie w wyniku tarć między radą a przewodniczącym, przewidziano uprawnienie rządu do rozwiązania rady. Rozwiązanie to często określa się mianem “lokalnej wersji systemu prezydenckiego”.

Odrębną pozycję ustrojową zajmuje prefekt, do niedawna komisarz Republiki, który jest przedstawicielem rządu w regionie. Prefekt jest mianowany, dekretem rządowym, przez premiera. Funkcje prefekta regionu pełni z reguły prefekt departamentu, w którym znajduje się stolica regionu. Kompetencje prefekta regionu obejmują dwie podstawowe dziedziny:

Pierwsza z wymienionych dziedzin obejmuje realizację założeń polityki państwa w takich dziedzinach, jak polityka ekonomiczna i społeczna, planowanie przestrzenne, a także reprezentowanie interesów państwa w realizacji planów dotyczących regionu (prawo zawierania umów, tzw. kontraktów planowych), sprawowanie zwierzchniego nadzoru nad takimi służbami administracji, jak: służba oświaty, kultury, turystyki, pomocy społecznej, finansów publicznych, bezpieczeństwa, rozwoju gospodarczego. Prefektowi nie podlegają natomiast m.in. administracje wymiaru sprawiedliwości, sił zbrojnych, poboru podatków, statystyki, inspekcji pracy. Silna pozycja prefekta regionalnego jest też usprawiedliwiona koniecznością zapewnienia sprawnego wprowadzania w życie norm prawa europejskiego. Wyrazem tych tendencji stała się ustawa z 1992 r. o organizacji administracji terytorialnej Republiki, wzmacniająca władzę państwową także nad społecznościami lokalnymi i regionalnymi. Zgodnie z tą ustawą, region ma obowiązek uwzględniania polityki Wspólnot przy podejmowaniu władczych działań w zakresie rozwoju ekonomiczno-społecznego i planowania przestrzennego.

Reforma z 1982 roku zmieniła relacje między prefektem a samorządem terytorialnym. Prefekt przestał być organem nadzoru administracyjnego z uprawnieniem do uchylania aktów prawnych i stał się organem kontroli sprawowanej według kryterium legalności. Prefekt bada wszystkie akty prawne władz regionu, czuwa nad prawidłowością i legalnością korzystania przez organy regionu ze swoich kompetencji i w przypadku uznania, że akty prawne tych organów są niezgodne z prawem, zaskarża je do niezawisłego sądu, tj. Trybunału Administracyjnego. Ponadto przysługuje mu prawo wstrzymania realizacji zaskarżonego aktu prawnego.

Ustawa z 1982 roku gwarantuje regionom prawo uzyskania środków finansowych niezbędnych do prawidłowej realizacji przyznanych im kompetencji. Wyposaża je w różnorodne, stabilne źródła dochodów. Na ich strukturę składają się:

Największy udział w strukturze dochodów mają dochody z podatków (ponad 50%), następnie z dotacji (35%) oraz innych źródeł, głównie pożyczek (14%), przy czym zakłada się docelową likwidację dotacji na rzecz zwiększonego zakresu dochodów fiskalnych.

Doświadczenia francuskie są niezwykle dla nas pouczające i na kilka elementów warto zwrócić uwagę.

Po pierwsze – dowodzą konieczności utworzenia dużych i silnych jednostek terytorialnych, o pełnej podmiotowości prawnej, zdolnych do udźwignięcia ogromnych zadań stojących przed strukturami administracji publicznej w epoce przełomu wieków, których przykładami mogą być: wielkie inwestycje infrastrukturalne – mosty, lotniska, tunele (np. tunel pod kanałem La Manche, który – tak na etapie budowy, jak i eksploatacji – wymagał istnienia regionu jako podmiotu strategicznego), restrukturyzacja regionów o przestarzałym przemyśle lub rolnictwie, ochrona środowiska.

Po drugie – wskazują, że w państwie o charakterze unitarnym niezbędne jest występowanie na poziomie regionalnym dwóch władz publicznych – samorządu regionalnego, o znacznych kompetencjach, związanych przede wszystkim z kreowaniem gospodarczego rozwoju regionu i świadczeniem usług publicznych, oraz przedstawiciela rządu, sprawującego kontrolę nad samorządem i kierującego administracją rządową w regionie. Ostatnie lata pokazują wyraźnie, że jest to rozwiązanie nie tylko konieczne – z ustrojowego punktu widzenia – ale i korzystne, wręcz twórcze w wymiarze praktycznym. Wyraźny podział kompetencji umożliwia jednoznaczne ustalenie odpowiedzialności za funkcjonowanie i rozwój określonych dziedzin życia publicznego. Pozwala też sformułować precyzyjnie interes całego państwa, artykułowany przez prefekta, oraz interes regionalny, reprezentowany przez samorząd, i ukształtować instrumenty prawne wyrażające, w pewnych sprawach, konieczność wspólnego podejmowania działań czy przedsięwzięć (kontakty publicznoprawne).

Po trzecie – pokazują, że trafnym rozstrzygnięciem, wzmacniającym samodzielność struktur samorządu terytorialnego i pozwalającym uniknąć negatywnych konsekwencji, było pozbawienie prefekta uprawnień nadzorczych i przekazanie orzekania o zgodności działania samorządu z prawem niezawisłemu sądownictwu administracyjnemu.

Po czwarte – potwierdzają słuszność rozwiązania ustrojowego, znanego we francuskim samorządzie gminnym, polegającego na połączeniu w jednej osobie organu wykonawczego samorządu i przewodniczącego organu stanowiącego.

Po piąte – pozytywnie weryfikują formułę uznania prefekta za organ terytorialnej władzy państwowej, któremu podlegają prawie wszyscy terytorialni reprezentanci administracji specjalnych, i w stosunku do których prefekt posiada bardzo istotne kompetencje.

Równocześnie jednak model ustrojowy realizowany we Francji rodzi wiele wątpliwości i wypowiedzi krytycznych, dotyczących tak rozwiązań koncepcyjnych, jak i praktycznych następstw, akcentowanych zresztą przez samych Francuzów.

Po pierwsze – niejasno zostało sformułowane kryterium podziału zadań i kompetencji między administrację rządową i samorząd regionalny, a także pomiędzy poszczególne poziomy samorządowe (np. kwestia zakresu zadań w sferze oświaty).

Po drugie – administracja rządowa w dalszym ciągu posiada znaczące zadania i kompetencje w sferach, które powinny być domeną samorządu regionalnego; w tym zakresie również dochodzi do częściowego nakładania się zakresów zadań.

Po trzecie – istotne trudności sprawia pogodzenie uprawnień samorządu regionalnego, a zwłaszcza przewodniczącego rady, wobec aparatu administracyjnego, wykonującego ustalenia tego samorządu, który należy wszakże do administracji rządowej i jest kierowany przez przedstawiciela rządu, czyli prefekta.

2.1.3. System włoski

Struktura regionalna Włoch wywodzi swoje prawne umocowanie z konstytucji z roku 1947, której fundament stanowi klauzula generalna, zobowiązująca państwo do wspierania, poprzez odpowiednie ustawodawstwo, rozwoju szeroko rozumianych form samorządowych. Istnienie podziału kraju na regiony wynika natomiast wprost z jej tytułu V “Regiony, prowincje, gminy”.

W układzie regionalnym państwa włoskiego występują dwa rodzaje struktur. Wśród istniejących obecnie 20 regionów, 15 posiada status zwyczajny, a pięć status autonomiczny. Różnice między nimi sprowadzają się do genezy ich powstania, prawnej podstawy istnienia i zakresu uprawnień. Regiony autonomiczne powstały poprzez nadanie im statutów w formie ustaw konstytucyjnych z 1948 roku, natomiast podział państwa na regiony zwyczajne nastąpił w roku 1970. Wówczas to odbyły się wybory do rad regionów, będących organami prawodawczymi. Ich głównym zadaniem było opracowanie statutów, które po uchwaleniu przez rady i po zatwierdzeniu przez parlament, w formie ustawy zwykłej, stały się postawą funkcjonowania regionów.

Włochy są przykładem państwa regionalnego, czyli podzielonego na autonomiczne regiony. Podział Włoch na obszary autonomiczne odzwierciedla nie tylko zróżnicowanie gospodarcze, historyczne i kulturowe. Także w wymiarze politycznym i administracyjnym region włoski posiada wysoki stopień samodzielności, szczególnie widoczny w dziedzinie ustawodawstwa. Jest to odpowiedź na dążenia grup mniejszościowych i społeczności regionalnych, chcących zachowania swojej odrębności i możliwości decydowania o sobie.

Włoski system regionalny nie kwestionuje zapewnionej w konstytucji nadrzędnej roli państwa i jego organów. Państwo ma możliwość władczej ingerencji w treść statutu, będącego przecież fundamentem prawnych stosunków łączących państwo z regionem. Realizacją tego prawa jest przede wszystkim uprawnienie do zatwierdzania nowych, jak i zmiany już istniejących, statutów. Kryterium ingerencji władzy państwowej stanowi legalność statutu, tj. jego zgodności z konstytucją i ustawami.

Regiony włoskie mają niewielkie kompetencje w zakresie własnego, zastrzeżonego tylko dla siebie, ustawodawstwa. Do ich kompetencji należą zagadnienia z dziedziny organizacji administracji regionalnej, służby zdrowia, straży pożarnej. W praktyce zwraca się jednak uwagę na możliwość umocnienia pozycji regionów (obu typów) poprzez pełniejsze wykorzystanie prawa regionu do stanowienia norm mających charakter wykonawczy do aktów przyjmowanych przez parlament. Stosownie bowiem do przepisów konstytucji, państwo może przekazywać regionom uprawnienia do normowania zagadnień, uregulowanych już w sposób generalny, w formie tzw. ustaw ramowych. Kompetencja ta oraz prawo do wydawania klasycznych aktów wykonawczych stwarzają obecnie regionom szersze możliwości tworzenia prawa, co przy skromnym zakresie władzy ustawodawczej staje się fundamentem stosunkowo silnej ich pozycji. Kompetencje regionów do stanowienia norm prawnych o charakterze uzupełniającym i konkretyzującym obejmują m.in.: transport i komunikację regionalną, budownictwo komunalne i mieszkaniowe, regionalny rozwój gospodarczy, rolnictwo i rybołówstwo, ochronę środowiska, energetykę, turystykę i rzemiosło, zagospodarowanie przestrzenne, opiekę społeczną. Region nie ma prawa zawierania umów międzynarodowych i wpływania na politykę międzynarodową. Jego działania na tym polu ograniczają się do ogólnej współpracy z instytucjami międzynarodowymi.

Organami regionu są: rada regionalna oraz zarząd i jego przewodniczący. Nie jest to katalog zamknięty, bowiem w razie konieczności, poprzez zmianę statutu lub ustawy zwykłej, mogą być powołane inne organy samorządu. Kompetencje władz regionalnych i ich wzajemny stosunek regulują: konstytucja i odpowiednie postanowienia statutów, z tym że kompetencje rady regionalnej i zarządu są nienaruszalne i nie podlegają scedowaniu.

Rada regionalna jest władzą ustawodawczą w regionie, wybieraną w wyborach powszechnych, bezpośrednich i proporcjonalnych. Do najważniejszych kompetencji rady należy:

Zarząd, którym kieruje przewodniczący, jest organem wykonawczym rady i przez nią powoływanym. Członkowie zarządu często kierują komórkami organizacyjnymi obejmującymi swym zakresem różne sfery życia publicznego (oświata, ochrona zdrowia, rolnictwo itd.). Przewodniczący i zarząd podlegają radzie. W przypadku naruszenia przez nich przepisów prawa, ma ona możliwość odwołania ich ze stanowiska. Można zatem powiedzieć (i ten pogląd przeważa), że w regionie wykształcił się model prawnej relacji zarządu do rady, określany mianem parlamentarnego, z wyraźną przewagą organu stanowiącego (odwoływalność zarządu, możliwość przejęcia części uprawnień “zastrzeżonych” dla organu wykonawczego). Jest to rozwiązanie różne od modelu francuskiego, gdzie skutki ewentualnych nieporozumień na linii rada – przewodniczący ponosi najczęściej ta pierwsza. Inaczej wygląda sytuacja w regionach autonomicznych. Przejawia się tu tendencja do wzmocnienia pozycji organu wykonawczego. Widoczne to jest w coraz wyraźniejszym umacnianiu się instytucji wotum zaufania, klauzul ochronnych w procedurze jego zastosowania (np. upływu określonego czasu przed przystąpieniem do głosowania w powyższej kwestii) czy też w potwierdzonym przez Trybunał Konstytucyjny przywileju wyłączności sprawowania władzy wykonawczej.

W regionie funkcjonuje komisarz regionu, będący przedstawicielem rządu na jego terytorium. Powoływany przez premiera rządu, jest zwierzchnikiem administracji rządowej w regionie, powołuje ją i koordynuje jej pracę, czuwa nad autonomią regionu. Jego organem pomocniczym jest regionalna komisja kontroli, w skład której wchodzą przedstawiciel administracji centralnej w regionie, przedstawiciele rady regionalnej i czynnik fachowy w osobie sędziego trybunału administracyjnego. Równocześnie rada ta sprawuje kontrolę nad gospodarką finansową regionu.

Wnioski wypływające z doświadczeń włoskich można sformułować następująco. Po pierwsze, bardzo skomplikowany, i tym samym nie stanowiący dobrego wzoru, jest model rozdziału kompetencji na linii państwo – region, którego pełny obraz można uzyskać przez analizę statutów oraz ustaw ramowych, cedujących część władztwa w zakresie tworzenia prawa na regiony. Po drugie, występuje tu niejasny i prowadzący niejednokrotnie do zatarcia różnicy podział kompetencji między regionalnym organem ustawodawczym a wykonawczym, co wynika z możliwości wykonywania przez radę pewnych funkcji administracyjnych. Po trzecie – co wiąże się z funkcją poprzednią – stosunkowo słaba jest pozycja organu wykonawczego wobec rady, która może odwołać zarząd właściwie w każdej chwili. Po czwarte, sam model zarządu – kolektywu osób równocześnie kierujących bezpośrednio poszczególnymi działami administracji – zbliża go do formuły zespołu administratorów, a nie “rządu regionalnego”.

Model włoski posiada jednak również istotne cechy, które należy ocenić pozytywnie. Po pierwsze, cechuje go elastyczność rozwiązań, pozwalająca w odniesieniu do konkretnych regionów odmiennie regulować zakres kompetencji (nawet jeżeli niekiedy ta elastyczność prowadzi do zamazania linii rozdziału, o czym wyżej) oraz swoboda w kreowaniu, poza normatywnym minimum, innych organów regionu. Po drugie, na uwagę zasługuje kolegialna forma organu wykonawczego. Po trzecie, właściwa jest instytucja komisarza regionu, będącego przedstawiciel rządu i szefem administracji rządowej, czuwającego nad autonomią regionu.

2.1.4. Hiszpania

Proces regionalizacji w Hiszpanii (określany mianem decentralizacji politycznej), którego skutkiem jest obecna pozycja ustrojowa regionu, nabrał tempa z chwilą uchwalenia w 1978 roku konstytucji. Stała się ona prawną podstawą funkcjonowania wspólnot autonomicznych w tym kraju. Konstytucja przewiduje złożoną procedurę tworzenia regionu, uwzględniającą hiszpańskie uwarunkowania, zwłaszcza historyczno-narodowościowe, i w związku z tym nie mogącą raczej mieć zastosowania gdzie indziej. Finałem tej procedury jest uchwalenie przez Kortezy Generalne ustawy organicznej, zatwierdzającej projekt statutu regionu. W przeciwieństwie do rozwiązania włoskiego, w którym konstytucja dokonała podziału kraju na regiony, system hiszpański pozostawił tę kwestię do ukształtowania w wyniku świadomego działania zainteresowanych korporacji terytorialnych. O liczbie regionów i ich nazwach zdecydowała więc praktyka, inspirowana przede wszystkim historycznymi zaszłościami. Konstytucja i statut, zgodnie z orzecznictwem Trybunału Konstytucyjnego, stanowią tzw. blok konstytucyjny, będący punktem odniesienia dla wszystkich norm prawnych stanowionych przez państwo bądź region.

Pozycja prawna regionu wywodzi się z konstytucyjnej regulacji, która obok generalnej zasady niepodzielności narodu hiszpańskiego przewiduje zarazem prawo narodowości i regionów do autonomii. Autonomia ta nie może być utożsamiana z konstrukcją państwa federalnego. Jest ona synonimem przysługującej regionom najdalej idącej samodzielności, ale nie suwerenności, utożsamianej z własną państwowością.

Regiony mają podmiotowość prawną, działają na podstawie statutów, które umożliwiają im autonomiczne sprawowanie władzy w wybranych sferach. Państwo nie jest władne ingerować w treść statutów, a zmiany w nich wymagają inicjatywy władz regionu i zgody Kortezów.

Podstawową kompetencją regionu są uprawnienia ustawodawcze. W granicach przewidzianych konstytucją i statutami organy ustawodawcze regionów mogą stanowić normy prawne. Katalog zagadnień podlegających ustawodawstwu regionalnemu można podzielić na trzy grupy, przyjmując jako kryterium podziału wzajemne stosunki między kompetencjami państwa i regionu. Pierwsza obejmuje zagadnienia, które mogą być regulowane zarówno przez państwo, jak i region (ustawodawstwo konkurencyjne). Obejmuje ono między innymi kulturę i badania naukowe, przy czym państwo w tej ostatniej kwestii jest zobowiązane do sprawowania funkcji koordynującej i wspierającej. Drugą kategorię tworzą zagadnienia regulowane przez państwo w podstawowym zakresie, przy pozostawieniu regionom ustawodawstwa konkretyzującego (ustawodawstwo podzielne). Należą do nich sprawy m.in. z zakresu prawa cywilnego, prawa pracy, bezpieczeństwa (możliwość tworzenia policji regionalnej), zdrowia, rybołówstwa morskiego, ochrony środowiska, ustawodawstwa socjalnego, środków masowej komunikacji. Do trzeciej grupy należą zagadnienia podlegające wyłącznej regulacji władz autonomicznych, wśród nich kwestie zagospodarowania przestrzennego, budownictwa komunalnego i mieszkaniowego, transport i komunikacja, rolnictwo i leśnictwo, turystyka, infrastruktura techniczna, w tym kanały nawadniające. W sprawach zastrzeżonych dla siebie regiony mogą samodzielnie występować w stosunkach międzynarodowych.

Region posiada pewną możliwość oddziaływania na władzę centralną. Odbywa się to poprzez prawo mianowania własnych senatorów, prawo inicjatywy ustawodawczej, prawo udziału w tworzeniu planów centralnych, prawo inicjowania rewizji konstytucji. W strukturze regionu działa też sąd najwyższy. Jest to odstępstwo od zasady obowiązującej w innych państwach o ustroju zdecentralizowanym, zgodnie z którą władza sądownicza w całości leży w gestii władz państwa i nie podlega procesowi decentralizacji. Sąd najwyższy orzeka prawie we wszystkich sprawach, a od jego orzeczeń przysługuje odwołanie do Sądu Najwyższego Hiszpanii.

Schemat strukturalny organów sprawujących władzę w regionie regulują statuty regionalne, przewidujące istnienie organów stanowiących i wykonawczych. Przykładowo, w Katalonii tym pierwszym jest Zgromadzenie Ustawodawcze, wybierana na pięcioletnią kadencję w wyborach powszechnych. Poza uprawnieniem do stanowienia prawa regionalnego posiada ono wiele innych uprawnień, z których najważniejsze to:

Organem wykonawczym w regionie jest przewodniczący regionu. Stoi on na czele rady wykonawczej – ciała o funkcjach doradczych. Inaczej niż w modelu francuskim, w regionach hiszpańskich wprowadzono polityczną odpowiedzialność przewodniczącego przed zgromadzeniem. Do zadań przewodniczącego należy realizacja polityki zgromadzenia, a także sprawowanie bezpośredniego zwierzchnictwa nad służbami regionalnymi.

W hiszpańskim regionie, podobnie jak we Francji i Włoszech, działa przedstawiciel rządu, określany mianem delegata rządu, który kieruje administracją państwową w regionie i czuwa nad sprawnym jej współdziałaniem z administracją autonomii.

Kontrolę nad działalnością organów regionalnych sprawują:

Wnioski wynikające z analizy i oceny modelu hiszpańskiego są w dużej mierze zbieżne, choć nie identyczne, z tymi, do jakich skłaniają rozwiązania włoskie. W szczególności należy podkreślić absolutnie nie do zastosowania gdzie indziej indywidualny, tj. określany w stosunku do każdego regionu odrębną ustawą organiczną, jego status ustrojowoprawny. Nie chodzi tu tylko o procedurę tworzenia takich ustaw, ale o kształt ustroju terytorialnego, zakładający zróżnicowanie pozycji prawnej każdego regionu w zależności od treści -–będącej zawsze wynikiem konkretnego kompromisu – szczególnej ustawy zatwierdzającej statut regionu i tym samym kreującej jego podstawę istnienia.

Równie trudne do zaakceptowania dla państwa jednolitego jest zróżnicowanie ustawodawstwa na trzy kategorie, w tym taką, która charakteryzuje się konkurencyjnością państwa i regionu. Nie dziwią zatem informacje o ogromnej liczbie spraw rozstrzyganych przez hiszpański Trybunał Konstytucyjny, będący ostateczną wyrocznią w tego typu sporach. Także wprowadzenie systemu sądownictwa powszechnego z regionalnym sądem najwyższym przybliża model ustroju terytorialnego Hiszpanii do państwa federalnego.

Na koniec tej części rozważań warto odnotować, że w państwie o tak daleko posuniętej decentralizacji politycznej, istotną rolę ustrojową spełnia delegat rządu, kierujący administracją państwową w regionie.

2.1.5. Konkluzja

W podsumowaniu tej krótkiej analizy porównawczej ustrojów terytorialnych trzech państw europejskich można skonstatować – z jednej strony – występowanie istotnych wspólnych założeń i instytucji ustrojowych, z drugiej zaś – daleko idącą specyfikę konkretnych rozwiązań, uzależnionych od warunków poszczególnych państw. Generalnie rzecz ujmując, tym, co łączy reformy regionalne w tych krajach, jest wyjście naprzeciw potrzebie skutecznego systemu zarządzania sprawami lokalnymi i regionalnymi. Powołanie regionów leży w interesie zarówno władz rządowych, jak i dotąd istniejących związków samorządowych. Odciążają one jedne i drugie, stwarzając im możliwość skoncentrowania uwagi na zadaniach dla nich najważniejszych. Nasuwa się zatem wniosek, iż rozwiązania ustrojowe o walorze uniwersalnym to te, które występują we wszystkich tych państwach, i one powinny zostać poddane ocenie pod kątem ewentualnej przydatności w polskiej reformie ustrojowej. Natomiast instytucje prawne występujące tylko w jednym z krajów w dużo większym stopniu świadczą o niemożności ich przenoszenia na grunt obcy. Stawiając zatem kropkę nad “i”, należy stwierdzić, że do najważniejszych zagadnień, które stanowią fundament terytorialnej organizacji państwa unitarnego, a są ukształtowane we Francji, Włoszech i Hiszpanii w sposób zbliżony, należą:

2.2. Region a Unia Europejska

2.2.1.

Jedno z najbardziej charakterystycznych zjawisk związanych ze zmianami zachodzącymi w sposobie funkcjonowania Unii Europejskiej polega na przeniesieniu właściwych procesów integracyjnych z poziomu państw na poziom regionów. Zobowiązania przyjęte dla realizacji wspólnego rynku, a następnie unii ekonomicznej i walutowej, będą realizowane na różnych poziomach struktur administracyjnych i będą w równym stopniu wiążące dla władz centralnych oraz regionalnych i lokalnych. Uznanie zasady subsydiarności za podstawę ustroju Unii, poprzez włączenie odpowiedniego przepisu do części I Traktatu o Unii Europejskiej, stanowi odzwierciedlenie coraz większej zależności procesów integracyjnych od decyzji podejmowanych nie na szczeblu centralnym, lecz na poziomie wewnętrznych, zwłaszcza regionalnych, struktur administracyjnych krajów członkowskich.

Unia Europejska nie określa wprost kształtu ustroju terytorialnego, w tym podziału terytorialnego, państw członkowskich. Niemniej poprzez realizację polityki, zgodnie z przyznanymi Radzie i Komisji uprawnieniami, Unia jest odpowiedzialna za zapewnienie spójności działań w ramach polityki gospodarczej i rozwoju (art. C Traktatu z Maastricht). Znaczenie wewnętrznych struktur regionalnych poszczególnych krajów doprowadziła do powołania Komitetu Regionów, jako organu o charakterze doradczym w ramach Unii, składającego się z 222 niezależnych przedstawicieli organów regionalnych i lokalnych państw członkowskich. Komitet został powołany w celu zapewnienia udziału władz publicznych najbliższych obywatelowi w konsultacjach przed podejmowaniem przedsięwzięć, za których realizację władze regionalne też będą odpowiedzialne po ich przyjęciu. Z drugiej jednak strony, Komitet Regionów stoi na straży realizacji zasady subsydiarności. Ta bowiem w ramach państw członkowskich sprowadza się do przyznania kompetencji władzom tego szczebla, który zrealizuje cel najskuteczniej. Członkowie Komitetu Regionów są zobowiązani do przedstawiania pozostałym instytucjom europejskim stanowiska społeczności lokalnych i regionalnych na temat propozycji działań przygotowanych przez Unię oraz, zwrotnie, do informowania tych społeczności o prowadzonych procesach integracyjnych.

Doradczy charakter Komitetu nie świadczy o jego słabości. Zgodnie z treścią Traktatu, Rada i Komisja muszą konsultować z nim te działania, których realizacja należy bezpośrednio do władz regionalnych. Należą one do pięciu grup: polityka gospodarcza i socjalna spójność, sieci transeuropejskie (transport, telekomunikacja i sieć energetyczna), zdrowie publiczne, edukacja, kultura. Rada i Komisja mogą prowadzić konsultacje z Komitetem Regionów w innych dziedzinach, będących przedmiotem zainteresowania społeczności regionalnych lub lokalnych. Dotyczy to w szczególności rolnictwa i polityki agrarnej oraz ochrony środowiska. Komitet Regionów może przygotowywać opinie z własnej inicjatywy, które następnie przekazywane są do Rady, Komisji i Parlamentu Europejskiego. Jak podaje Eurobarometr, 3/4 obywateli Unii opowiada się za udziałem regionów w podejmowaniu decyzji w ramach Wspólnoty, a zgłaszane postulaty obejmują nawet przyznanie regionom prawa skargi do Trybunału Wspólnot na równi z państwami członkowskimi oraz prawa zasiadania w Radzie Ministrów.

2.2.2.

Wprawdzie członkowie Unii Europejskiej nie są przez nią zobowiązani do ujednolicania struktur administracyjnych, jednak odpowiednie ukształtowanie układu regionalnego wynika z przesłanek przestrzenno-ekonomicznych. Skłaniają one skutecznie państwa do takiego ukształtowania struktury wewnętrznej, by poszczególne regiony mogły prowadzić samodzielną politykę gospodarczą, umożliwiającą skuteczne konkurowanie o dostępne fundusze strukturalne. Rywalizacja regionów ma dwojaki charakter: pośredni i bezpośredni. Konkurowanie pośrednie polega na tworzeniu dla podmiotów gospodarczych warunków sprzyjających prowadzeniu działalności właśnie na tym, a nie innym rynku regionalnym. Konkurowanie bezpośrednie sprowadza się do rywalizacji upodmiotowionych jednostek terytorialnych (samorządów regionalnych), mającej na celu zdobycie środków finansowych z zewnątrz, przyciągnięcie inwestorów czy uzyskanie statusu centrum gospodarczego, czy politycznego.

Doświadczenie dowodzi jednak, że działania podmiotów gospodarczych w warunkach wolnej konkurencji, przy istniejącej swobodzie przepływu towarów, usług, ludzi i kapitału, nie są w stanie zapewnić zrównoważonego rozwoju regionów w państwach członkowskich. Niejednokrotnie właśnie na skutek działania mechanizmów wolnorynkowych sytuacja ekonomiczna niektórych regionów uległa pogorszeniu, a w najuboższych regionach można było zaobserwować odpływ siły roboczej i kapitału. Pierwszym zastosowanym remedium miało być włączenie do Traktatu Rzymskiego założeń polityki regionalnej. Jednak dopiero kolejna nowelizacja wprowadziła zinstytucjonalizowane formy współdziałania w zakresie polityki regionalnej. Choć fundamentalnym założeniem Unii nie jest pomoc regionom najuboższym, lecz harmonijny rozwój całej Wspólnoty, to jednak środki, które do tego celu prowadzą, muszą uwzględniać istnienie tego zróżnicowania i powinny prowadzić do jego stopniowego niwelowania. Aby zatem doprowadzić do zróżnicowanego rozwoju cywilizacyjnego państw Unii, w szczególności poprzez wzmacnianie spójności ekonomicznej i społecznej, niezbędne jest uruchomienie, obok funduszy prywatnych, środków publicznych. Ponieważ działania państw były ukierunkowane na utworzenie wspólnego rynku, bez granic wewnętrznych, oczywista stała się konieczność wsparcia wysiłków poszczególnych krajów działaniami wspólnotowymi. Wyrazem takiego myślenia była reforma tzw. funduszy strukturalnych: Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, powstałego w 1975 roku (przeznaczonego dla najsłabiej rozwiniętych regionów na inwestycje, infrastrukturę i rozwój małych przedsiębiorstw), Europejskiego Funduszu Socjalnego oraz Funduszu Rolnego. Traktat z Maastricht powołał do życia jeszcze jeden fundusz – Fundusz Spójności, którego celem jest wspomaganie przygotowań do unii gospodarczej i walutowej tych państw, w których PKB na jednego mieszkańca jest niższy niż 90% średniej wspólnotowej z 1992 roku.

2.2.3.

Działanie funduszy jest oparte na czterech fundamentalnych zasadach, które wyznaczają sposób udzielania pomocy finansowej. Pierwsza, to zasada koncentracji, przejawiająca się w ustanowieniu sześciu priorytetów (celów rozwojowych), na które mogą być przeznaczone środki pomocowe. Cztery z nich mają charakter stricte regionalny, bowiem odnoszą się do:

Nawet najbardziej pobieżna ocena, nie wymagająca dowodzenia za pomocą liczb, wskazuje, że w chwili wejścia Polski do Unii znaczna część polskich województw (regionów) będzie spełniała kryteria wskazane w pierwszych trzech punktach.

Druga zasada – planowości – stwierdza, że istota wspomagania polega na finansowaniu wieloletnich, konkretnych programów rozwojowych, a nie indywidualnych, krótkoterminowych projektów. Programy te mogą mieć dwojakie pochodzenie: krajowe lub komisyjne. Te pierwsze są budowane na podstawie regionalnych planów rozwoju, zaakceptowanych przez władze krajowe. Te drugie konstruuje się na podstawie kierunków rozwojowych przyjętych przez Komisję. Zazwyczaj są one odpowiedzią na problemy, które mają istotne znaczenie dla całej Wspólnoty. Programy zaakceptowane przez Komisję do współfinansowania przez fundusze strukturalne są następnie realizowane przez odpowiednie władze krajowe.

Kolejna zasada – dodatkowości – oznacza, że pomoc wspólnotowa uzupełnia wkład państwa w rozwój regionalny, a nie redukuje jego kosztów. Fundusze strukturalne są przeznaczone do współfinansowania programów, posiadających wyodrębnione budżety, a tym samym nie są samodzielnymi źródłami finansowania.

Ostatnią zasadą, bardzo mocno akcentowaną przez władze Unii, jest zasada współpracy, zakładająca ścisłą kooperację Komisji oraz odpowiednich władz krajowych i regionalnych przy realizacji programów pomocowych. Zatem warunkiem korzystania z funduszy strukturalnych (i nie tylko, bo reguła ta jest w Unii stosowana powszechnie) jest właściwe przygotowanie polskiej infrastruktury instytucjonalnej do przyjęcia i wykorzystania pomocy wspólnotowej. Ponieważ obecnie Polska takiej infrastruktury nie posiada (istniejące struktury stanowią co najwyżej tymczasowe protezy właściwych instytucji), podstawowe zadanie polega na jej skonstruowaniu i wprowadzeniu w życie za pomocą aktów normatywnych. W szczególności za niezbędne należy uznać stworzenie samodzielnych podmiotów regionalnej władzy publicznej, które będą mogły – zarówno prawnie, jak i faktycznie - opracowywać, a po zaakceptowaniu, wykonywać programy rozwojowe oraz uczestniczyć we wspomnianych procedurach kreowania i nadzorowania ustalonych programów. Niezbędne jest też stworzenie w każdej jednostce regionalnej wielu instytucji (planistycznych, finansowych, konsultingowych, marketingowych), posiadających poważne zaplecze naukowe, eksperckie, organizacyjne i kapitałowe, które będą uczestniczyły w procesie formułowania wniosku, a następnie w przyjęciu i wykorzystywaniu środków pomocowych. Obok przygotowania instytucjonalnego muszą się zmienić zasady prawa finansowego, a zwłaszcza budżetowego, które pozwolą na konstruowanie, już w procedurze budżetowej, długookresowych planów finansowych.

Wprowadzanie programów jest nadzorowane przez specjalny Komitet Monitoringowy, w którym zasiadają przedstawiciele regionalni, krajowi oraz przedstawiciele Komisji. Warto wspomnieć, że na lata 1994-1999 Komisja przyjęła do realizacji – na wniosek poszczególnych regionów – ponad 100 programów dotyczących realizacji pierwszego etapu rozwojowego, a ponad 70 (tylko w latach 1994-1996) dotyczących celu drugiego (pomoc obszarom przemysłowo zacofanym). Obecnie działa 13 programów strukturalnych o charakterze regionalnym, w tym m.in. INTERREG II (współpraca transgraniczna, gospodarka zasobami wodnymi, rozwój sieci energetycznej), LEADER II (rozwój obszarów rolniczych), RECHAR II (przeznaczony dla obszarów górniczych), RESIDER II (przeznaczony dla regionów produkcji stali), KONVER (przeznaczony dla regionów zależnych od przemysłu zbrojeniowego). Nawet ta skrótowa lista wskazuje, jak newralgicznych punktów polskiej transformacji gospodarczej dotyczą te programy i jak przydatne byłoby skorzystanie ze środków którymi one dysponują.

2.3. Koncepcja regionu w Europejskiej Karcie Samorządu Regionalnego

Europejska Karta Samorządu Lokalnego, nazwana w polskim tłumaczeniu nieszczęśliwie Kartą Samorządu Terytorialnego, ratyfikowana przez Polskę parę lat temu, wyznaczyła europejski standard rozwiązań ustrojowych dotyczących samorządu na poziomie lokalnym. Odegrała ona znaczącą rolą w Polsce – wystarczy wspomnieć wpływ, jaki miała na wprowadzenie do naszego ustawodawstwa i konstytucji zasady adekwatności zadań i finansów samorządowych. Ale standard ustrojowy, jaki kształtuje się obecnie na naszym kontynencie, wykracza poza lokalny poziom samorządności. Okazuje się bowiem, że polityka zrównoważonego rozwoju gospodarczego, będąca odpowiedzią na wyzwanie, jakim jest destrukcja centralizowanego państwa socjalnego, nie może być dziś skutecznie prowadzona ani na poziomie umów europejskich, ani państwowych. To samorząd regionalny staje się kluczem do rozwiązywania dylematów polityki socjalnej i gospodarczej. Przedstawione wyżej uwagi o kształcie samorządu regionalnego w kilku państwach europejskich wskazują, jak proces ten następował i następuje przez dalsze rozszerzanie kompetencji tego samorządu (można wspomnieć choćby reformy francuskie sprzed kilku lat).

Nie dziwi zatem fakt, że kończą się już prace Rady Europy nad projektem Europejskiej Karty Samorządu Regionalnego. Jest ona dla nas tym bardziej istotna, że przewidziano możliwość jej przyjęcia przez kraje, takie jak Polska, w których – jak napisano – “proces regionalizacji jest dopiero w toku”. Akceptacja Karty ma zmobilizować te państwa do przeprowadzenia reform zgodnych z nią w ciągu 10 lat.

Karta ma być swoistą “konstytucją” kształtującą w Europie status regionów, czyli wspólnot samorządowych usytuowanych na poziomie bezpośrednio poniżej władzy centralnej. Daje mieszkańcom, identyfikującym się z regionem prawo i możliwość decydowania o jego sprawach. Społeczność regionu stanowi odrębny przedmiot prawa publicznego i prywatnego, posiadający zakres własnych zadań i kompetencji, ukształtowanych zgodnie z zasadą subsydiarności. Co nie jest wykonywane przez jednostki samorządu lokalnego oraz czego nie musi wykonywać władza centralna, powinno zostać przekazane do regionu. Władze publiczne regionu składają się z organu uchwałodawczego, pochodzącego z wyborów bezpośrednich, oraz organu wykonawczego, wybieranego i odpowiedzialnego przed ciałem stanowiącym. Karta w sposób jednoznaczny wypowiada się na temat administracji regionalnej, stwierdzając, że jest ona kształtowana swobodnie przez region, zgodnie z jego potrzebami, i że jest odpowiedzialna tylko przed organami regionalnymi. Regionalne akty prawne mogą też przewidywać, w ramach prawa ogólnie obowiązującego, dodatkowe wymagania stawiane personelowi zatrudnionemu w urzędach regionalnych.

Gwarancjami samodzielności i niezależności regionu są:

Region posiada kompetencje własne i może posiadać kompetencje – jak określa Karta – delegowane przez władze administracji rządowej. Władze regionalne powinny również mieć prawo i możliwość uczestniczenia w procesie podejmowania decyzji na szczeblu państwowym poprzez przedstawicieli regionu w ciałach legislacyjnych i administracyjnych oraz uczestnictwo w procedurach konsultacyjnych.

Przyjmując zasadę decentralizacji, Karta uznaje region za właściwy szczebel władzy do efektywnego wprowadzenia zasady subsydiarności, uważanej za jedną z podstaw integracji europejskiej i wewnętrznej organizacji państw zaangażowanych w ten proces. Podmiotem władzy na tym szczeblu jest samorząd regionalny, uprawniony do zarządzania zasadniczą częścią spraw publicznych, na własną odpowiedzialność i dla dobra mieszkańców, oraz do przyjmowania i prowadzenia specyficznej dla każdego regionu polityki regionalnej. Karta w sposób jednoznaczny przesądza też relacje między regionem a niższymi stopniami samorządu terytorialnego. Opierają się one na zasadzie niezależności, choć Karta przewiduje możliwość przekazywania kompetencji między nimi na podstawie porozumienia. Bardzo jasno sformułowano też gwarancje finansowe samodzielności regionu, stwierdzając konieczność ustawowego zagwarantowania własnych źródeł dochodów regionu i prawo swobodnego nimi dysponowania. Karta w sposób bardzo wyraźny umocowuje region do nawiązywania, w ramach obowiązującego prawa wewnętrznego, kontaktów międzynarodowych, jak również do udziału w europejskich organizacjach. Regiony powinny uczestniczyć w europejskich procesach podejmowania decyzji, ponieważ “... region, jako zasadniczy element państwa, obrazuje zróżnicowanie Europy i przyczynia się do wzbogacenia jej kultury i ekonomicznej pomyślności w nawiązywaniu do miejscowych tradycji i zakorzenienia w historii”. Karta nakłada również na władze centralne obowiązek dopuszczania przedstawicieli regionu do udziału w rozmowach i delegacjach zagranicznych, jeżeli ich tematyka dotyczy kwestii danego regionu.

W sposób szczególny akcentuje się w Karcie kompetencje regionów do podejmowania współpracy transgranicznej i międzyregionalnej. W Polsce współpraca ta niewątpliwie zyska na znaczeniu wraz z utworzeniem dużych regionów (województw), stając się ważnym i integralnym elementem ich strategii i polityki rozwoju. Przy liczbie 12 województw, tylko dwa nie mają bezpośredniego kontaktu z granicami państwowymi.

Choć Karta nie wprowadza żadnych parametrów określających wielkość regionu, to jednak ze wszystkich jej przepisów wynika jednoznacznie, że chodzi o regiony duże, samodzielne w wykonywaniu swoich funkcji, ekonomicznie silne, mogące nawiązywać partnerskie kontakty międzynarodowe. Takie określenie wzorcowego modelu regionu wskazuje, że proponowany w tym projekcie model ustrojowy i podział kraju na 12 do 14 województw w całej rozciągłości odpowiada wymaganiom zawartym w Karcie Samorządu Regionalnego.

3. Podstawowe cele i zasady reformy ustroju województw

3.1. Cele reformy

Z dokonanej w punkcie 1.1. diagnozy aktualnego terytorialnego systemu administracyjnego wynikają główne cele jego reformy, w tym w szczególności segmentu wojewódzkiego. Należą do nich:

Osiągnięcie tych celów jest niezbędne, jeśli Polska ma zasługiwać na miano demokratycznego państwa prawa, z rozwiniętą gospodarką rynkową, państwa zdecentralizowanego, o dominującym układzie terytorialnym (a nie branżowym), zdolnego do długookresowego rozwoju.

3.2. Zasady reformy

Reformowanie wszelkiej władzy publicznej powinno być podporządkowane zasadniczym regułom określającym ustrój państwa. Wyznacza je zarówno praktyka ustrojowa ostatnich lat, jak i nowa konstytucja. Dwie spośród tych reguł szczególnie silnie wpływają na przeobrażenia władzy wykonawczej (administracji publicznej):

W przedstawionym projekcie nowego kształtu ustroju województwa ta pierwsza odgrywa rolę fundamentalną, choć nie można pominąć znaczenia także i tej drugiej.

3.2.1. Reguła pomocniczości

Reguła pomocniczości (subsydiarności) oznacza takie rozłożenie zadań, zgodnie z którym państwo jako całość wykonuje tylko te zadania, które nie mogą być zrealizowane przez samych obywateli lub przez ich wspólnoty czy organizacje. Podstawową wartością jest człowiek – obywatel, który we współdziałaniu z innymi powinien się rządzić na różnych poziomach sprawowania władzy publicznej (z jednej strony w układzie terytorialnym – w gminie, osiedlu, dzielnicy, powiecie, z drugiej – w strukturach tworzonych dla wyrażania wspólnych potrzeb, interesów, zainteresowań – w związkach, stowarzyszeniach, fundacjach itp.), natomiast państwo bierze na siebie to, czego żadna struktura obywatelska wykonać nie potrafi i nie może.

Powstaje jednak pytanie, jak zharmonizować potrzebę i wymóg samodzielności oraz odpowiedzialności jednostki, rodziny, grup obywateli, społeczności lokalnej w podejmowaniu ich własnych zadań z wymogiem pomnażania dobra wspólnego, dla którego istnieje wszelka władza publiczna, państwo i jego administracja? Całkowita swoboda działania ludzkiego rodzi bowiem nierówność i zagrożenia, które w imię solidarności powinny być niwelowane. Tym samym pomocniczość, rozumiana jako zasada organizacji państwa, posiada dwa aspekty: negatywny, zgodnie z którym wszelka władza, w tym administracja nie powinna przeszkadzać w indywidualnej i lokalnej aktywności publicznej i pozytywny, oznaczający misję administracji do pobudzania, podtrzymywania i uzupełniania wysiłków tych podmiotów, które nie są samowystarczalne.

W praktyce ustrojowej zasada pomocniczości wyznacza dwa ważne postulaty organizacyjne dla administracji:

3.2.2. Zasada unitarnego charakteru państwa

Drugą fundamentalną zasadą, leżącą u podstaw tego projektu, jest zasada unitarnego charakteru państwa. Polska pozostanie krajem, w którym pełną i wyłączną suwerenność posiada państwo jako całość, zaś jego jednostki terytorialne, nawet te ukształtowane na najwyższym stopniu podziału terytorialnego (województwa), nie mają żadnych atrybutów charakterystycznych dla państwa federalnego lub państwa, w którym występują regiony autonomiczne, np. własnej konstytucji, ustawodawstwa, parlamentu, systemu sądowniczego etc. Polska jest krajem jednolitym, w którym ani względy historyczne, ani etniczne, ani kulturowe, ani geograficzne nie uzasadniają wprowadzenia ustroju, którego fundamentem jest głębokie zróżnicowanie, z punktu widzenia wyżej wskazanych kryteriów, poszczególnych części terytorium państwa. Istniejące różnice regionalne są mało obecne w naszej świadomości, a oczekiwania na wprowadzenie takiego modelu – na tyle obce ogromnej większości społeczeństwa polskiego, że wprowadzenie ustroju opartego na federalnych czy autonomicznych regionach zostałoby potraktowane (może poza kilkoma miejscami w Polsce) jako niezrozumiały gest.

Przedstawiany projekt w całej rozciągłości realizuje tę dyrektywę, przewidując wiele gwarancji utrzymania unitarnego charakteru państwa. Za najistotniejsze instrumenty przesądzające o takim kształcie państwa należy uznać:

3.2.3. Przywrócenie trójstopniowego podziału terytorialnego

Trzecim zasadniczym założeniem tego projektu jest przywrócenie trójstopniowego podziału terytorialnego, obejmującego gminy, powiaty i województwa, jako najwłaściwszego dla Polski. Argumenty za takim rozwiązaniem wynikają nie tylko z zaprezentowanej wyżej krytyki obecnego podziału, ale również są związane z charakterem i zakresem zadań i kompetencji, które powinno wykonywać duże województwo, a także z koniecznością zbudowania struktur administracji publicznej porównywalnych ze strukturami występującymi w państwach Unii o zbliżonych do Polski parametrach – powierzchni i liczby ludności.

Jak wynika z przeprowadzonej analizy porównawczej, we wszystkich tych państwach: Francji, Włoszech i Hiszpanii, występuje trójstopniowy zasadniczy podział terytorialny kraju. Jest to rezultat długiej ewolucji, zakończonej dopiero przed niewielu laty, wtedy, gdy rozwój cywilizacyjny tych państw wraz z procesem integracji europejskiej unaocznił konieczność utworzenia nowych, dużych, ponadlokalnych struktur władzy publicznej. Nikt dziś w tych krajach nie neguje potrzeby funkcjonowania tego poziomu władzy; przeciwnie - coraz częściej stanowi on punkt odniesienia dla działań państwa, zwłaszcza w sferze gospodarczej oraz jest podmiotem współpracy międzynarodowej i adresatem znaczącej pomocy ze strony struktur Unii.

4. Koncepcja i misja samorządu regionalnego

4.1.

Punktem wyjścia rozważań na temat misji samorządu regionalnego jest sformułowanie i opis zasadniczych funkcji spełnianych przez władze publiczne funkcjonujące na poszczególnych stopniach podziału terytorialnego.

Zróżnicowanie zadań i kompetencji władz publicznych w nowoczesnym państwie pozwala wyodrębnić trojaki ich charakter. Po pierwsze, istnieją zadania o wymiarze lokalnym, tj. takie, których bezpośrednim adresatem (najczęściej konsumentem) jest obywatel – mieszkaniec określonej wspólnoty samorządowej. Polegają one w szczególności na świadczeniu usług o charakterze powszechnym, tj. takich, jakich oczekuje, mając do tego prawo, każdy mieszkaniec. W naszym ustawodawstwie są one wskazane w ustawie o samorządzie terytorialnym i mają charakter albo materialny (tzw. administracja świadcząca), albo czysto decyzyjny (tzw. administracja orzecznicza). Bliższa analiza wskazuje na dwa poziomy ich wykonywania w państwie wielkości Polski: gminny i powiatowy, formalnie nie istniejący, ale w rzeczywistości powszechnie występujący w postaci tzw. rejonu administracji rządowej ogólnej i specjalnej. Drugi pułap realizacji zadań publicznych to poziom regionu, czyli dużego województwa. Zasadniczym polem działania dla władzy regionalnej jest gospodarka, rozwój ekonomiczny i cywilizacyjny, także przez międzynarodową współpracę gospodarczą, promocję regionu, planowanie przestrzenne.

O ile zatem dla systemu lokalnego głównym pojęciem, osią działania jest jednostka (obywatel), o tyle w układzie regionalnym centralną funkcję spełnia pojęcie przedsiębiorstwa (gospodarki), bo właśnie na podmioty gospodarcze nastawiona jest w szczególności aktywność wojewódzkich władz publicznych, prowadzących aktywną politykę regionalną. Powyższe ujęcie istoty i celu działania władz wojewódzkich pozwala sformułować cele i zadania trzeciego segmentu władz publicznych, funkcjonującego na poziomie centralnym. Podstawowym pojęciem, punktem odniesienia dla centrum staje się państwo, którego interes – w tym najbardziej klasycznym rozumieniu – powinien być formułowany, realizowany i chroniony. Administracja centralna powinna się zatem zajmować takimi zagadnieniami, jak: zapewnianie suwerenności państwowej, właściwego miejsca w społeczności międzynarodowej, jedności i jednolitości państwa; kształtowanie powszechnie obowiązujących standardów; formułowanie strategii i polityki gospodarczej, wyznaczanej podstawowymi interesami gospodarczymi państwa.

4.2.

Określenie funkcji dominującej na najwyższym (regionalnym) stopniu podziału terytorialnego wskazuje na rolę, jaką powinien odgrywać na nim samorząd wojewódzki (że ma to być samorząd, a nie administracja rządowa wydaje się już dziś rzeczą przesądzoną i niekwestionowaną). Pozostaje natomiast udzielenie odpowiedzi na bardzo ważne pytanie: czy samorząd wojewódzki powinien realizować wyłącznie zadania opisane wyżej jako charakterystyczne dla szczebla regionalnego (sfera szeroko rozumianego rozwoju regionu), przy pozostawieniu odrębnej administracji rządowej, realizującej klasyczne funkcje państwa, czy też władza samorządowa ma przejąć także dotychczasowe zadania administracji rządowej, łącznie z rozbudowaną funkcją policyjną, czyli nadzorem nad przestrzeganiem prawa i wszystkimi administracjami, w tym policjami (inspekcjami) administracyjnymi, których celem jest wymuszenie przestrzegania prawa przez obywateli i instytucje?
 
 
 
 

4.3.

Odpowiedź na to pytanie przesądza kilka zasadniczych kwestii związanych z ustrojem województwa.

 Po pierwsze, przesądza o potrzebie istnienia na poziomie regionalnym odrębnej administracji rządowej. Przy akceptacji pierwszej ewentualności, potrzeba ta jest oczywista. Drugi wariant tego nie wymaga, gdyż całość tych funkcji zostaje przejęta przez władzę samorządową, posiadającą swój własny aparat administracyjny. W tym też kierunku szły dotychczasowe projekty ustaw, m.in. projekt Krajowego Sejmiku Samorządu Terytorialnego sprzed kilku lat.

Po drugie, przesądza podmiot, któremu zostanie przypisana władza administracji ogólnej – władza odpowiadająca za rezultat działania rozmaitych służb państwowych, w tym policyjnych, czyli za realizację klasycznie rozumianego interesu ogólnopaństwowego. W pierwszym wariancie władzę taką sprawuje przedstawiciel rządu. Jest to jego główna funkcja . W drugim – nie ma innego podmiotu, poza samorządem, który mógłby ją wykonywać.

Po trzecie, przesądza o możliwości zespolenia administracji, zwłaszcza tych realizujących klasyczne funkcje państwa. Gdyby przyjąć pierwszą opcję, w której administracje pozostają w strukturze administracji rządowej, takie zespolenie jest nie tylko możliwe, ale wręcz niezbędne, by przedstawiciel rządu prawidłowo wykonywał swoje zadania. Może ono też, w konsekwencji, prowadzić do stworzenia jednolitego systemu służby cywilnej wokół tego urzędu. Drugi wariant wyklucza możliwość zespolenia, a to ze względu na naturę i charakter administracji specjalnych (policji administracyjnych), które w swojej istocie muszą funkcjonować w warunkach hierarchicznego podporządkowania, nieznanego samorządowi terytorialnemu. Żadna władza centralna w państwie unitarnym nie zdecentralizuje, na szczeblu regionalnym, tego typu zadań publicznych.

Po czwarte, przesądza o mechanizmie finansowania zadań województwa. Wybór drugiego wariantu oznacza w szczególności akceptację subwencyjnego i dotacyjnego systemu finansowania samorządu z budżetu centralnego, jako że rząd centralny ponosi odpowiedzialność za jednolity i na możliwie zbliżonym poziomie sposób funkcjonowania administracji specjalnych. Tego wymaga również równe traktowanie wszystkich obywateli w państwie.

Wreszcie po piąte, przesądzi o możliwości przekazania samorządowi wojewódzkiemu gospodarczego majątku publicznego, niezbędnego przecież do realizowania funkcji kreatora polityki regionalnej. Odsunięcie samorządu od wykonywania funkcji policyjnych (wariant pierwszy) umożliwia, a nawet wymusza konieczność dokonywania takich przesunięć majątkowych, w tym przekazywania podmiotów gospodarczych. W modelu drugim powstaje trudność, znana w pewnym zakresie dzisiejszemu wojewodzie i samorządowi gminnemu, połączenia w ręku jednej władzy (tu: samorządu wojewódzkiego) zarządzania gospodarczym majątkiem publicznym i nadzoru administracyjno-policyjnego nad sprawowaniem tego zarządu. Sytuacja, w której kontrolujący jest zarazem kontrolowanym zawsze rodzi niezręczność. Byłyby on większe, gdyby problem ten pojawił się w skali wojewódzkiej.

Przyjęcie drugiego wariantu prowadzi w konsekwencji do silnego (opartego na kilku kryteriach) nadzoru państwowego nad sposobem wykonywania zadań przez samorząd. Państwo, jako całość, musi bowiem zapewnić jednolitość wykonywania swoich klasycznych funkcji, w tym przede wszystkim policyjnych, na terenie całego kraju i nie może sobie pozwolić na ich wykonywanie w sposób zróżnicowany. Tym samym postulat dekoncentracji staje się bezprzedmiotowy, bowiem w województwie nie istnieją, w zasadzie, struktury administracji rządowej, którym mogłyby być przekazane z centrum określone kompetencje. Równocześnie organ wykonawczy samorządu musi zostać poddany zwierzchnictwu organów centralnych, co przewidywały wszystkie dotychczasowe projekty ustaw o samorządzie wojewódzkim (chodzi w szczególności o tryb powoływania i odwoływania tego organu). Takie rozwiązanie przypomina system jednolitej władzy państwowej w terenie, czyli PRL-owski system rad narodowych, z wojewodą podporządkowanym i radzie narodowej, i Prezesowi Rady Ministrów (doktrynalna zasada podwójnego podporządkowania).

Natomiast pierwszy model pozwala ograniczyć nadzór władzy rządowej tylko do kryterium legalności, czyli gwarantowania zgodnego z prawem działania samorządu, a organ wykonawczy samorządu uczynić odpowiedzialnym jedynie przed wojewódzkim organem stanowiącym i kontrolowanym – sejmikiem. Nie wyklucza to wykonywania przez samorząd wojewódzki zadań przekazanych w drodze porozumienia przez administrację rządową.
 
 

4.4.

Przedstawiona wyżej argumentacja pozwala jednoznacznie stwierdzić, że wyrazem akceptacji zasady pomocniczości i realizacji obu postulatów (decentralizacji i dekoncentracji), a także wyrazem uwzględniania polskiej tradycji i doświadczeń ostatniego pięćdziesięciolecia, jest przyjęcie wariantu pierwszego, zakładającego:

Także z punktu widzenia zagwarantowania unitarnego charakteru państwa model pierwszy jest pewniejszy, gdyż jasno rozgranicza zadania i kompetencje, a tym samym określa odpowiedzialność poszczególnych organów za ich realizację.

4.5.

Ukształtowanie samorządu wojewódzkiego jako pełnej samorządowej wspólnoty terytorialnej, nie obarczonej wykonywaniem zadań klasycznie administracyjnych (orzeczniczych i inspekcyjno-nadzorczych) pozwala zrealizować kilka bardzo istotnych celów, których osiągnięcie w innym modelu byłoby niemożliwe.

Po pierwsze, można bardziej realnie widzieć akt “odchudzenia” rządu centralnego w zakresie zarządzania procesami gospodarczymi, w szczególności dzięki przekazaniu istotnej części produkcyjnego majątku państwowego województwu, jako podmiotowi odpowiedzialnemu za rozwój regionu, a tym samym za stan jego gospodarki. Jest to bardzo ważny instrument prowadzenia polityki regionalnej, w tym polityki restrukturyzacyjnej. Oznacza też przekazanie województwu kompetencji do wydawania aktów prawnych o charakterze generalnym i indywidualnym, należących do prawa gospodarczego publicznego i kształtujących m.in. reguły funkcjonowania regionalnych rynków: towarowego i kapitałowego, rynku pracy, instytucji regionalnych itp. Bliższe wyjaśnienia kwestii majątkowych przedstawiono w punkcie 8. Równocześnie w rękach administracji rządowej pozostaną i będą mogły być skutecznie wykonywane zadania inspekcyjno-nadzorcze w stosunku do:

Po drugie, nastąpi wyraźne zmniejszenie finansowania o charakterze “subwencyjnym”, płynącego bezpośrednio z budżetu państwa. Realizowanie podstawowej misji samorządu regionalnego wymusza oparcie systemu finansowego przede wszystkim na dochodach własnych i pozostawieniu subwencji jako instrumentu: >Nie pojawi się natomiast finansowanie w postaci subwencji zadań o charakterze inspekcyjnym, ponieważ będą one realizowane przez administrację rządową.

Po trzecie, ograniczenie wykonywania przez samorząd wojewódzki administracji klasycznej, w tym orzeczniczej, przy równoczesnym przypisaniu przedstawicielowi rządu roli władzy administracji ogólnej, umożliwia nowe podejście do kwestii kształtu aparatu administracyjnego. Administracja samorządowa może być zaczynem nowej, nie wchodzącej w rutynę dotychczasowej administracji publicznej, kategorii administracji, opartej na nieklasycznych zasadach, odbiurokratyzowanej “lekkiej”, bez rozbudowanych służb charakterystycznych dla hierarchicznego modelu administracji, traktowanej jako menedżerskie, intelektualnie sprawniejsze narzędzie wykonywania zadań administracji publicznej.

4.6. Konkluzja

Za sedno misji samorządu wojewódzkiego wypada uznać bezpośredni wpływ na rozwój cywilizacyjny regionu, co przejawia się w obowiązku:

Zadania samorządu wojewódzkiego związane ze stwarzaniem warunków i tworzeniem instrumentów służących rozwojowi regionalnemu byłyby wykonywane w trzech podstawowych sferach: W powyższym ujęciu, charakteryzującym się pewnym skrótem myślowym, województwo samorządowe pełni funkcję bardziej cywilizacyjną niż policyjno-prawną, bardziej rozwojową niż świadczącą, bardziej ekonomiczną niż administracyjną, stosującą raczej mechanikę działania kontraktualnego i negocjacyjnego niż władczą, zakładającą stosowanie przymusu administracyjnego.
 
 
 
 

5. Pojęcie władzy administracji ogólnej i zasada zespolenia administracji

5.1.

Pewne aspekty reformy ustroju terytorialnego wymagają teoretycznego opracowania, jako niezbędnego warunku przeprowadzenia uporządkowanych i skutecznych zmian. Jednym z obszarów wywołujących najwięcej wątpliwości i charakteryzujących się znacznym pomieszaniem pojęć (co wyraźnie ma wpływ na jakość tworzonego w ostatnich latach ustawodawstwa) jest ustrojowe prawo administracji, czyli prawo o kategoriach i kształcie strukturalno-kompetencyjnym polskiej administracji publicznej i organach w jej imieniu działających. Problematyki te do roku 1990 albo w ogóle nie zauważono, albo – jeżeli takie rozważania prowadzono – mieściły się one w ramach socjalistycznej doktryny prawa administracyjnego, dziś całkowicie nieprzydatnej.

Reforma samorządowa z 1990 roku rozpoczęła zasadnicze zmiany w kształcie ustroju administracji, likwidując m.in. pojęcia rad narodowych oraz terenowych jednolitych organów władzy i administracji państwowej, a wprowadzając instytucje samorządu terytorialnego i administracji samorządowej oraz administracji rządowej, działającej z mandatu rządu. To rozróżnienie pojęciowe jest jedynym, które zostało w miarą precyzyjnie i jasno określone. Pozostałe konstrukcje i pojęcia – zwłaszcza w odniesieniu do administracji rządowej – są uważane w różnych znaczeniach i kontekstach, budząc kontrowersje interpretacyjne. Administracja ogólna i specjalna, administracja zespolona i niezespolona – to tylko dwie najważniejsze pary określeń wymagające opisu i wyjaśnienia.

5.2.

W tym projekcie, jako punkt wyjścia rozważań nad typami administracji publicznej, została przyjęta koncepcja władzy administracji ogólnej, oddająca sens funkcjonowania całej administracji publicznej. Istota tej władzy polega na ponoszeniu przez podmiot ją dzierżący (organ administracji ogólnej) odpowiedzialności za rezultat, którym jest sprawne funkcjonowanie państwa, przede wszystkim w tym jego aspekcie, który sprowadza się do utrzymania bezpieczeństwa, spokoju i porządku publicznego, a mówiąc szerzej, do przestrzegania prawa tak przez organy administracji publicznej, podmioty gospodarcze, jak i obywateli. Władza administracji ogólnej oznacza równocześnie konieczność działania w imię interesów i wartości o znaczeniu fundamentalnym dla państwa jako całości. Władza ta musi zatem występować na każdym poziomie: od centralnego, przez wojewódzki i powiatowy aż po gminny, gdyż na każdym z nich istnieje określony zakres odpowiedzialności za funkcjonowanie organizmu państwowego – odpowiedzialności, której niesprostanie oznacza poniesienie konsekwencji – do odwołania lub zarządu komisarycznego włącznie.

W ustroju zdecentralizowanym, opartym na prymacie samorządu terytorialnego, przyjęcie powyższej koncepcji jest równoznaczne z akceptacją tezy, iż władzą administracji ogólnej mogą być zarówno organy samorządu terytorialnego, jak i administracji rządowej. Istotne jest to, że na jednym poziomie podziału terytorialnego tylko jeden organ tę władzę dzierży i nie może ona zostać na tym samym poziomie podzielona pomiędzy samorząd i administrację rządową. Tam, gdzie występuje tylko struktura samorządowa (w gminie i powiecie) władzę tą sprawuje organ wykonawczy samorządu, tam zaś, gdzie samorząd nie występuje – organ administracji rządowej, czego przykładem jest poziom centralny, z premierem jako władzą administracji ogólnej. Natomiast na poziomie regionalnym (dużych województw), w ujęciu prezentowanym w tym projekcie, występują dwie “pełne” struktury administracji publicznej i dwa jej organy (zarząd województwa, z marszałkiem jako przewodniczącym, i wojewoda).

Taki dualizm wynika z założenia, że mocny strukturalnie i kompetencyjnie samorząd wojewódzki stwarza podstawę i uzasadnia konieczność istnienia drugiej struktury władzy publicznej w województwie, będącej wyrazem akceptacji unitarnego charakteru państwa. Jest nią – właśnie jako organ sprawujący władzę administracji ogólnej – przedstawiciel rządu w województwie, czyli wojewoda. On, poprzez swoje umocowanie (także jako reprezentant Prezydenta RP, Prezesa Rady Ministrów i w określonych sytuacjach każdego z ministrów) oraz zakres i kierunek podporządkowania (wyłącznie w układzie pionowym) stanowi przeciwwagę dla wojewódzkiego (regionalnego) układu samorządowego, zapewniając spójność działania jednostek samorządu terytorialnego z generalnym kierunkiem polityki państwa. Równocześnie ponosi odpowiedzialność przed swoim zwierzchnikiem za wynik działań wszystkich służb jemu podlegających, w tym w szczególności służb o charakterze policyjnym. To oznacza, że prawidłowe ukształtowanie pozycji organu sprawującego władzę administracji ogólnej wymaga podporządkowania wojewodzie wszystkich służb i inspekcji realizujących te funkcje, w tym policji i straży pożarnej, co wcale jednak nie musi przesądzać włączenia organizacyjnego tych struktur do jednego urzędu administracji rządowej. Wszystkie jednostki organizacyjne, z których składają się służby i inspekcje, wraz z aparatem pomocniczym wojewody – urzędem wojewódzkim – tworzą rządową administrację zespoloną.

5.3.

Przeciwieństwem władzy administracji ogólnej jest władza administracji specjalnej (określana w tym projekcie mianem niezespolonej), czyli władza, której odpowiedzialność obejmuje tylko prawidłowe wykonywanie konkretnych kompetencji, zawartych w prawie materialnym kreującym tę administrację. Takie ujęcie oznacza podział władzy tej administracji między wiele niezależnych od siebie struktur administracji niezespolonej (specjalnej). Obecnie występuje znaczna liczba ustawowo ukształtowanych rodzajów tej administracji, których organy działając w imieniu państwa nie podlegają terytorialnej władzy administracji ogólnej, lecz bezpośrednio wyższej jednostce organizacyjnej. Tym samym organ sprawujący władzę administracji ogólnej nie ponosi odpowiedzialności za ich działalność na danym terenie. Administracja niezespolona (specjalna) funkcjonuje zawsze w ramach administracji rządowej, jako że na czele poszczególnych jej rodzajów – a jest to układ hierarchicznej nadrzędności – stoją organy o statusie ministrów lub organów centralnych. Można zatem wyróżnić następujące podstawowe kryteria rozróżnienia obu postaci władz administracji:

Po pierwsze – charakter i zakres odpowiedzialności: w przypadku władzy administracji ogólnej oznacza ona odpowiedzialność za osiągnięcie określonego skutku i tym samym przesuwa się w przestrzeń odpowiedzialności politycznej; w odniesieniu do władzy administracji niezespolonej (specjalnej) chodzi o odpowiedzialność wyłącznie za profesjonalne wykonanie nałożonych zadań i kompetencji;

Po drugie – o ile władzę administracji ogólnej może sprawować administracja samorządowa i rządowa, to administracja niezespolona (specjalna) występuje tylko w strukturze administracji rządowej.

5.4.

Druga przyjęta w tym projekcie zasada o charakterze kierunkowym kształtuje podstawową relację pomiędzy różnymi strukturami terenowej administracji rządowej w województwie (jej zasięg rozciąga się też na administrację samorządową). Określana mianem zespolenia, budzi wiele wątpliwości co do znaczenia. W tej propozycji nowego ustroju województwa zasada ta oznacza pełne zespolenie administracji samorządowej w jednym urzędzie i pod jednym zwierzchnikiem (wójtem, burmistrzem, prezydentem). Natomiast w odniesieniu do administracji rządowej oznacza poddanie wszystkich służb, inspekcji i straży, których charakter działalności i obszar terytorialnej właściwości to uzasadnia, organowi sprawującemu władzę administracji ogólnej, tj. wojewodzie. Ponieważ istotą odpowiedzialności wojewody jest osiągnięcie rezultatu, nie musi ona zawierać elementu wskazującego na przejęcie przez niego odpowiedzialności za prawidłowe, profesjonalne wykonywanie określonych kompetencji. Tę nadal ponoszą – względem wojewody – organy tych służb, inspekcji i straży. Poddanie ich władzy ogólnej wojewody powinno oznaczać w zasadzie włączenie aparatu danej służby (inspekcji, straży) w strukturę urzędu wojewódzkiego – pomocniczego aparatu wojewody. Nie jest to jednak wymóg bezwzględny, gdyż charakter zadań może wskazywać, albo przepis szczególny może przewidywać, pozostawienie organizacyjnej odrębności.

Innymi słowy, zespolenie, wbrew niektórym ujęciom, nie polega na przekształceniu organizacyjno-finansowym, lecz na stworzeniu specyficznej relacji między wojewodą, jako organem sprawującym władzę administracji ogólnej, a kierownikiem jednostki organizacyjnej danej służby, inspekcji i straży, stosunku oddającego istotę posiadania przez wojewodą statusu reprezentanta rządu w województwie. Normatywnym sposobem opisania tej zależności jest przyznanie wojewodzie statusu organu właściwego w danej dziedzinie, z równoczesnym ustawowym umocowaniem – jako organu administracji zespolonej o właściwości szczególnej – wspomnianego kierownika danej służby, do wykonywania kompetencji w imieniu wojewody. Zespoleniu w powyższym rozumieniu powinny zostać poddane w szczególności wszystkie te służby, inspekcje i straże, których zadaniem jest kontrola przestrzegania prawa, w tym zwłaszcza nakazów i zakazów administracyjnych. Wiąże się to z jednym z podstawowych celów tej reformy, którym jest znacząca redukcja administracji niezespolonej (specjalnej). Należy przyjąć, iż administracją specjalną, jako niezespoloną, powinny pozostać tylko te służby i inspekcje, które będą działały na obszarze innym niż terytorium jednego województwa (np. urzędy morskie, inspektoraty żeglugi śródlądowej, okręgi wojskowe, administracja dorzeczy) albo administracje, których charakter tego wymaga (np. UOP), bądź też takie, których nadzorowi i kontroli, w istotnym zakresie, podlega aparat administracyjny samego wojewody.

5.5.

Zaproponowane ujęcie kształtu administracji rządowej w województwie w istotny sposób wpływa na rozumienie pojęcia wojewódzkiego organu administracji rządowej. Organami tej administracji są: wojewoda, jako organ administracji zespolonej, i organy administracji niezespolonej (specjalnej). O ile kategoria druga nie budzi większych kontrowersji, o tyle w zakresie administracji zespolonej za zasadne należy uznać pytanie, czy obok wojewody również inne osoby lub kolegialne struktury organizacyjne, należące do tej administracji i wyposażone w określone kompetencje, posiadają status odrębnego organu administracyjnego?

Punktem wyjścia dla odpowiedzi na nie, bez wątpienia pozytywnej, jest rozróżnienie konstrukcji organu o właściwości ogólnej i organu o właściwości szczególnej. Określenia te występują przy podziale organów administracyjnych ze względu na kryterium charakteru i zakresu zadań, w połączeniu ze sposobem zakotwiczenia w przepisach administracyjnego prawa materialnego organu właściwego do rozstrzygnięcia sprawy. Jeżeli do wykonywania ustawowych kompetencji właściwy jest organ posiadający umocowanie w wielu różnych dziedzinach administracyjnego prawa materialnego, będący równocześnie szefem struktury organizacyjnej, która obejmuje wiele różnych jednostek organizacyjnych i – najczęściej – podporządkowany hierarchicznie wyższemu organowi o takim samym charakterze, określa się go mianem organu o właściwości ogólnej. Obecnie przykładami takiego organu są wojewoda (podlegający premierowi), a także kierownik urzędu rejonowego (podlegający wojewodzie). Natomiast bardziej złożone jest określenie organu o właściwości szczególnej. W systemie rad narodowych, do reformy z 1990 roku, tym terminem posługiwano się w stosunku do dyrektorów wydziałów urzędu wojewódzkiego, którzy z mocy prawa zostali upoważnieni do wydawania w swoim imieniu decyzji w zakresie właściwości wydziału. Kategoria ta nie występuje w obecnym stanie prawnym; takie rozumienie organu o właściwości szczególnej nie mieści się w przedstawianej tu koncepcji władzy administracji ogólnej sprawowanej przez wojewodę. Okazuje się wszakże, że pojęcie to staje się bardzo przydatne dla opisania sytuacji prawnej przewidującej przypisanie określonej kompetencji organowi, który:

Nie jest przy tym niezbędnym warunkiem (choć powinno to być traktowane jako wyjątek) organizacyjne włączenie aparatu pomocniczego takiego organu w strukturę urzędu o szerokim przedmiotowym zakresie działania.

Takie rozumienie pojęcia organu o właściwości szczególnej możliwe jest przy przyjęciu znanego i akceptowanego w literaturze założenia, że działanie we własnym imieniu nie jest niezbędnym warunkiem traktowania określonej osoby lub kolektywu osób jako organu. Poza koniecznością spełnienia powszechnie przyjętych warunków uznania określonego podmiotu za organ administracyjny (umocowanie w prawie administracyjnym, powołanie określonych osób, faktyczne funkcjonowanie), wystarcza formuła działania w imieniu innego organu, w tym projekcie – wojewody, tyle tylko, że upoważnienie to ma charakter normatywny, czyli jest zawarte w jednoznacznie brzmiących przepisach prawa, a nie wynika z indywidualnego, odwoływalnego aktu, mocującego określony podmiot do występowania w imieniu swego mocodawcy. W tych sytuacjach można mówić o “niesamoistnym” organie administracyjnym, zależnym prawnie od organu “głównego”. Obecnie ta kategoria organu występuje w naszym systemie prawnym w odniesieniu do kierowników służb i inspekcji wchodzących w skład wojewódzkiej, rządowej administracji zespolonej (np. kurator, konserwator zabytków). W przedstawianym projekcie akcentujemy wyraźnie znaczenie tej kategorii organu, jako oddającej istotą samodzielnego, profesjonalnego, opartego na merytorycznych przesłankach działania organu, przy zachowaniu zespolenia, czyli ponoszenia przez wojewodę – podmiot sprawujący władzę administracji ogólnej – odpowiedzialności za prawidłowe funkcjonowanie całej zespolonej administracji.
 
 
 
 

6. Koncepcja nowego podziału odpowiedzialności za świadczenie usług publicznych

6.1.

W pojęciu interesu publicznego można wyróżnić dwa zasadnicze obszary:

W obszarze rządzenia decydują racje i opcje polityczne, a zasadniczymi narzędziami do realizacji tych celów są na szczeblu centralnym tworzenie prawa (ustawy i akty wykonawcze) i gospodarowanie pieniędzmi publicznymi.

Natomiast usługi publiczne to prowadzenie bezpośredniej działalności organizatorskiej i administracyjnej w zakresie zaspokajania zbiorowych potrzeb społeczności lokalnych i regionalnych. Podejmowane w jej ramach rozstrzygnięcia w niewielkim stopniu mają charakter polityczny. Usługi publiczne są świadczone na wszystkich stopniach podziału terytorialnego, a władze szczebla centralnego są zobowiązane do ustanawiania standardów interesu publicznego oraz nadzoru nad ich wykonywaniem.

6.2.

W prezentowanym tu projekcie przyjęto, że niezbędne jest istnienie trzech segmentów władzy publicznej:

W obszarze polityki prowadzonej przez władze centralne dominują dwie sfery: Na szczeblu regionalnym samorząd wojewódzki prowadzi samodzielną politykę regionalną w obszarze ekonomicznego, społecznego, zdrowotnego, kulturalnego i naukowego rozwoju regionu oraz zagospodarowania przestrzennego jego terytorium. Natomiast do przedstawiciela rządu w regionie należy:
 
 

6.3.

Drugim obszarem interesu publicznego są usługi publiczne. W ich zakresie do segmentu centralnego powinno należeć:

Na szczeblu wojewódzkim świadczenie usług publicznych powinno należeć wyłącznie do kompetencji samorządu regionalnego, a nie administracji rządowej. Będą to usługi o znaczeniu regionalnym, które służą tworzeniu przesłanek rozwoju regionu, czyli są nierozerwalnie związane z podstawową misją samorządu wojewódzkiego.

Dwa rodzaje usług mają tu znaczenie fundamentalne. Do pierwszego należą specjalistyczne usługi świadczone przez instytucje edukacyjne, takie jak: wyższe uczelnie o zasięgu stricte regionalnym (np. pedagogiczne, rolnicze, medyczne) oraz wyższe szkoły zawodowe, szkoły policealne, ośrodki doskonalenia nauczycieli, biblioteki wojewódzkie. Skupienie w ręku samorządu wszystkich regionalnych szkół wyższych oraz całego szkolnictwa policealnego, podporządkowanych obecnie różnym ministrom, pozwoli na prowadzeni długofalowej polityki wobec infrastruktury intelektualnej regionu. Da możliwość wzmocnienia tak edukacyjnej roli nauki, jak i jej roli innowacyjnej w tych obszarach gospodarki, które są konkurencyjne w danym województwie. Pozwoli również przygotować strategiczne rozwiązania dotyczące regionalnego rynku pracy.

6.4.

Przykładem drugiego zakresu usług publicznych, nierozerwalnie związanego z polityką regionalną, jest budowa sprawnych i efektywnych systemów zabezpieczenia społecznego. Podstawowym jego elementem jest poprawia indywidualnego poczucia bezpieczeństwa zdrowotnego u mieszkańców województwa. Samorząd wojewódzki powinien odpowiadać za publiczną ochronę zdrowia. Generalnie istnieją trzy płaszczyzny kształtujące model systemu zdrowotnego:

W tym projekcie proponuje się rozdzielenie tych trzech obszarów pomiędzy trzech różnych decydentów. I tak, świadczenie usług (czyli zarządzanie zakładami zdrowotnymi) powinno być zadaniem własnym samorządu odpowiedniego szczebla. Zakup usług powinien należeć do zdecentralizowanych instytucji ubezpieczeń zdrowotnych, jako organizacji non-profit, a także państwa. Nadzór medyczny oraz monitoring powinien być zadaniem własnym państwa, jako konstytucyjnego rzecznika interesów pacjenta (minister zdrowia oraz wojewoda).

Stronami zawieranego kontraktu powinny zostać z jednej strony instytucje ubezpieczenia zdrowotnego, a z drugiej podmioty świadczące usługi i ich właściciele. Samorządy terytorialne wszystkich szczebli, jako właściciele swoich zakładów opieki zdrowotnej, powinny być włączone w proces kontraktowania i dzięki temu powinny współdecydować o głównych sprawach dotyczących świadczenia usług zdrowotnych. Dlatego samorząd terytorialny stopnia wojewódzkiego powinien zostać wyposażony w specjalistyczne placówki o charakterze regionalnym (w tym również kliniki), powinien być organem założycielskim dla wyższych i średnich szkół medycznych oraz powinien prowadzić przedsiębiorstwa uzdrowiskowe na swoim terenie. Wszystkie te narzędzia pozwolą samorządowi wojewódzkiemu kształtować własną politykę zdrowotną, zależną przecież bardzo ściśle od uwarunkowań przestrzennych danego regionu oraz od typu jego gospodarki.

Dwa przedstawione wyżej przykłady powinny unaocznić swoistą symbiozę między prowadzeniem usług publicznych na terenie województwa przez samorząd wojewódzki, a ustalaniem i realizowaniem strategii i polityki rozwoju województwa.

W konkluzji należy stwierdzić, iż w obszarze usług publicznych misją władzy centralnej jest prowadzenie prac diagnostyczno-prognostycznych w skali kraju, ustalanie jednolitych dla całego kraju norm prawnych i standardów oraz kontrola ich przestrzegania, zaś samorząd regionalny powinien wykonywać usługi publiczne o znaczeniu regionalnym.

7. Ustrój samorządu wojewódzkiego

7.1. Sfera zadań i kompetencji

7.1.1.

Zgodnie z postulatem decentralizacji, sfera administracji publicznej powinna zostać podzielona na dwa zasadnicze segmenty: pierwszy – przyporządkowany samorządowi terytorialnemu, obejmujący sferę lokalną i regionalną, i drugi - pozostający w gestii administracji rządowej. Temu pierwszemu należy przyznać domniemanie kompetencyjne. Kompetencje przekazane samorządowi terytorialnemu powinny być rozdzielone między trzy szczeble samorządu: gminę, powiat i województwo, zgodnie z zasadą pomocniczości, co oznacza przekazanie kompetencji i zadań tej społeczności lokalnej lub regionalnej, która jest w stanie udźwignąć rozwiązanie problemu.

W myśl tej reguły, sfera lokalna (gmina, duże miasto, powiat) powinna ponosić odpowiedzialność za realizację – w zasadzie wszelkich kompetencji z zakresu administracji ogólnej (orzeczniczej w pierwszej instancji), z wyłączeniem administracji policyjno-inspekcyjnej, a także za wykonywanie zadań związanych z zaspokojeniem zbiorowych potrzeb wspólnoty, czyli mających charakter usług publicznych świadczonych na rzecz społeczności lokalnej (administracja świadcząca). Misją lokalnego segmentu władzy jest kreowanie lokalnej tożsamości społecznej i kulturowej poprzez wykonywanie wszystkich zadań służących bezpośrednio jednostce i zbiorowości lokalnej.

7.1.2.

Zgodnie z nakreśloną wyżej misją samorządu wojewódzkiego, jego zasadniczym zadaniem powinno być określanie strategii rozwoju województwa i prowadzenie polityki na rzecz rozwoju regionalnego. Tworząc strategię, samorząd powinien mieć na uwadze zwłaszcza następujące cele:

Prowadzenie polityki rozwoju regionu oznacza podejmowanie działań w najważniejszych sferach: gospodarczej, społecznej, kulturowej, ekologicznej, ładu przestrzennego itp. Zadania, jakie się w nich mieszczą, mają dość zróżnicowany charakter, ponieważ polegają tak na działaniach koncepcyjnych (np. tworzenie warunków rozwoju gospodarczego, zwłaszcza w dziedzinie uznanych za najważniejsze dla województwa, promocja walorów i możliwości rozwojowych województwa m.in. pod kątem atrakcyjności inwestycyjnej dla kapitału krajowego i zagranicznego), jak i działaniach organizacyjnych (np. mobilizacja i zespolenie środków finansowych – publicznych i prywatnych – dla realizacji określonych zadań, czy też utrzymanie i rozbudowa infrastruktury społecznej i technicznej o znaczeniu regionalnym). Wśród głównych zadań samorządu regionalnego nie może też zabraknąć tych, które odnoszą się do tożsamości tej wspólnoty samorządowej, a polegają na zarządzaniu dziedzictwem kulturowym oraz środowiskiem naturalnym człowieka.

7.1.3.

Drugim zasadniczym obszarem zadań samorządu wojewódzkiego jest świadczenie usług publicznych, chociaż ich zakres powinien być ograniczony tylko do tych usług, które mają charakter wyraźnie regionalny i w żadnym wypadku nie mogą być wykonywane na szczeblu lokalnym (gmina, powiat). Do najistotniejszych zadań samorządu wojewódzkiego w zakresie usług publicznych należy zaliczyć:

Ponieważ prowadzenie usług publicznych o znaczeniu regionalnym służby tworzeniu podstaw rozwoju regionu, jest więc nierozerwalnie związane z podstawową misją samorządu wojewódzkiego.

7.2. Władze publiczne

7.2.1.

Przedstawiony wyżej szeroki zakres zadań i kompetencji samorządu wojewódzkiego jest możliwy do wykonania przy założeniu istotnego wzmocnienia (w porównaniu z obecnym modelem samorządu gminnego) jego samodzielności i niezależności. Samodzielność ta przejawia się w wielu płaszczyznach i przy zastosowaniu zróżnicowanego instrumentarium. Samodzielność w sferze finansów publicznych i gospodarowania majątkiem przedstawiona jest w następnych punktach. W tym miejscu zostanie zaakceptowana samodzielność w odniesieniu do systemu samorządowych władz publicznych.

Założenie pełnej rozdzielności władz samorządowych i rządowych w województwie powoduje, iż te pierwsze, tak o charakterze stanowiącym, jak i wykonawczym, nie mogą wywodzić legitymacji do działania z hierarchicznej zależności od władzy państwowej. Legitymacja władz samorządowych może wynikać tylko z wyboru, co określa zarazem ich konstrukcję. Organem stanowiącym i kontrolującym jest pochodzący z wyborów kolegialny organ przedstawicielski, nazwany sejmikiem wojewódzkim. Taka jest polska tradycja określania tej kategorii organów w największych jednostkach podziału terytorialnego i uważamy ją za godną utrwalenia i przeniesienia w XXI wiek (podobnie jak terminów: województwo, wojewoda, marszałek).

7.2.2.

Sposób wyboru radnych wojewódzkich został określony wariantowo. Wariant pierwszy polega na bezpośrednim wyborze całego składu sejmiku, zgodnie z zasadami określonymi w obecnej ordynacji wyborczej, i jest rozwiązaniem – rzecz można - klasycznym.

Drugi wariant przewiduje natomiast istnienie dwóch kategorii radnych – pierwszej pochodzącej z wyborów bezpośrednich, w liczbie minimum 2/3 całego składu, oraz drugiej, w której znajdują się szefowie władz wykonawczych samorządu powiatowego – starostowie i prezydenci dużych miast, w liczbie nie przekraczającej 1/3 składu sejmiku. Można też sobie wyobrazić inny sposób doboru reprezentacji samorządu lokalnego. Wydaje się jednak, że połączenie w jednym organie radnych posiadających mandat bezpośredni z radnymi – przedstawicielami lokalnych struktur samorządu terytorialnego stworzyłoby platformę:

Równocześnie byłby to instrument podnoszący profesjonalizm działania sejmiku ze wzglądu na udział w nim osób dobrze znających materię spraw, którymi zajmuje się samorząd terytorialny.

7.2.3.

Na czele sejmiku stoi marszałek, który jest równocześnie przewodniczącym organu wykonawczego – zarządu województwa. Połączenie obu ról w jednym ręku jest podyktowane dwoma zasadniczymi względami:

Po pierwsze – zamiarem stworzenia właściwych, tzn. równorzędnych, relacji między szefami dwóch administracji publicznych w województwie, tj. wojewodą i marszałkiem województwa;

Po drugie- chęcią uniknięcia często spotykanych w praktyce gmin sporów o dominującą pozycję w gminie przewodniczącego rady albo wójta czy burmistrza.

Powyższa propozycja nie stanowi novum w historii polskiej administracji i nawiązuje do przypadków, gdy obie te funkcje były spełniane przez jedną osobę, nazywaną właśnie marszałkiem (marszałek krajowy w czasach autonomii galicyjskiej). Mocną pozycję marszałka podbudowuje zarezerwowanie tego tytułu tylko dla niego. Jego zastępcą są wiceprzewodniczącymi sejmiku lub zarządu i są to funkcje niepołączalne.

Projekt wzmacnia pozycję organu wykonawczego województwa – zarządu – poprzez:

7.2.4.

Jedną z najistotniejszych gwarancji samodzielności i niezależności jednostek samorządu terytorialnego jest odpowiednia konstrukcja instytucji nadzoru. Nadzór ma umocowanie konstytucyjne i polega na wyposażeniu określonych ustawowo organów, którymi są wobec samorządu wojewódzkiego: Prezes Rady Ministrów, wojewoda i regionalna izba obrachunkowa, w instrumenty prawne pozwalające na ingerencję w przypadkach niezgodnych z prawem działań województwa.

W odniesieniu do samorządu województwa został zaproponowany odmienny od obowiązującego samorząd gminny kształt tej instytucji prawnej. O ile za uzasadnione należy uznać wydawanie przez wojewodę rozstrzygnięć nadzorczych w stosunku do gmin i powiatów, o tyle w przypadku województwa, kompetencja do stwierdzania nieważności jego aktów prawnych powinna być powierzona bezpośrednio sądowi administracyjnemu, działającemu na podstawie skargi wojewody, przy zachowaniu kontradyktoryjności postępowania. Wojewodzie przysługiwałoby też prawo wstrzymania wykonalności zaskarżonych uchwał. Takie rozwiązanie służy podkreśleniu wzajemnych relacji, opartych na zasadzie niezależności, a równocześnie zapobiega możliwemu “upolitycznieniu” wykonywania czynności nadzoru.

7.3. Koncepcja systemu finansowego województwa i transferu środków publicznych do województwa

7.3.1.

Przyjęcie szerokiego zakresu zadań i kompetencji województwa, w tym uwzględnienie stosunkowo obszernej definicji polityki rozwoju regionalnego (w obydwu aspektach – interregionalnym i intraregionalnym) nie może pozostawiać wątpliwości we wskazaniu głównych źródeł ich finansowania. Najważniejszym zasobem muszą być publiczne środki finansowe, które obecnie są koncentrowane bezpośrednio w budżecie państwa lub w instytucjach gospodarki pozabudżetowej – zwłaszcza w państwowych funduszach celowych (ostatnio także w rozmait6ych agencjach rządowych). Nie należy w ogóle liczyć na pojawienie się innego, równie znaczącego źródła finansowania. To zaś wskazuje na skalę przemian, jakim powinien być poddany polski system budżetowy, by mógł sprostać potrzebie prowadzenia racjonalnej polityki rozwoju regionalnego. Wszelkie dywagacje na temat ewentualnego “wspierania przez państwo” rozwoju regionalnego mają sens tylko wówczas, gdy oznaczają de facto potrzebę prowadzenia aktywnej polityki interregionalnej. Ta zaś wymaga jednoznacznie identyfikowalnych obiektów ewentualnych interwencji oraz współpracy. Będą to regiony, czyli województwa samorządowe (zasady poboru i gromadzenia danin publicznych nie dopuszczają w zasadzie wyposażenia w publiczne zasoby finansowe jakichkolwiek instytucji o znaczeniu pozaustrojowym).

Istnieje też szansa dofinansowywania polityki rozwoju regionalnego, która może przynieść znaczące (lecz nieporównywalnie mniejsze od państwowych zasobów finansowych) wsparcie finansowe. Są to środki dostępne z funduszy pomocowych i regionalnych Unii Europejskiej. Ich zdobycie będzie jednak wymagało utworzenia regionów, jako ustrojowych jednostek terytorialnej organizacji kraju.

7.3.2.

Pomiędzy obecnie istniejącym budżetem wojewody a projektowanym budżetem województwa muszą istnieć zasadnicze odmienności metodologiczne i konstrukcyjne.

Budżet wojewody nie jest, wbrew nazwie, budżetem publicznym w znaczeniu występującym w prawie budżetowym, tzn. nie jest stanowiony przez organ przedstawicielski mieszkańców województwa wyłoniony w bezpośrednich demokratycznych wyborach. Nie jest też podstawą gospodarki finansowej województwa. Województwo nie istnieje obecnie jako podmiot ustrojowoprawny, a wojewoda dysponuje kompetencjami w niewielkim stopniu skorelowanymi z gospodarczymi problemami zachodzącymi w obrębie województwa. Nie jest to także budżet w normatywnym ujęciu tego terminu, tj. obejmujący jednocześnie dochody należne podmiotowi publicznemu i wydatki ponoszone przez ten podmiot. Budżet wojewody nie jest poddany kontroli politycznej mieszkańców województwa. Zawiera jedynie fragment środków finansowych alokowanych terytorialnie z budżetu państwa. Pozostałe środki są przekazywane przez resortowych dysponentów poszczególnych części budżetu państwa, według zasad, kryteriów i trybu określanych czasami jako “regionalne polityki sektorowe”.

Utworzenie budżetu województwa musi zatem prowadzić do rozbicia podziałów branżowych w administracji i systemie budżetowym. To właśnie z usunięcia podziałów branżowych będą wynikały uprawnienia decyzyjne i finansowe niezbędne do prowadzenia przez władze wojewódzkie własnej, aktywnej polityki regionalnej. Jest oczywiste, że skala oraz wewnętrzna struktura wynikających stąd zmian, które przesądzą o ekonomicznej racjonalności i całej reformy wojewódzkiej, wymagają negocjacji i uzgodnień politycznych.

7.3.3.

Samorządowy ustrój województwa stanowi konsekwencję roli, jaką województwo powinno pełnić w nowej organizacji terytorialnej kraju. Budżet województwa musi być dostosowany do tej roli. Konstrukcja tej instytucji różni się więc od budżetu wojewody we wszystkich zasadniczych aspektach: będzie to klasyczny budżet publiczny, uchwalany i wykonywany przez reprezentację mieszkańców województwa, na podstawie szerokich uprawnień nadanych przez konstytucję i ustawy. Budżet ten będzie korzystał przede wszystkim z dochodów własnych województwa samorządowego. Jednym z zasadniczych celów gospodarki finansowej województwa będzie – obok wykonywania przypadających województwu usług publicznych – rozwój regionalny. Będzie to więc finansowanie przedsięwzięć prowadzonych dzisiaj odrębnie przez administracje resortowe w ramach ich “regionalnych polityk sektorowych” bądź finansowanie działań obecnie w ogóle nie wykonywanych przez podmioty władzy publicznej (np. modernizacja obszarów wiejskich).

7.3.4.

Obecnie system budżetowy kumuluje większość środków publicznych w jednej instytucji – budżecie państwa. Źródłem trudności w sprawowaniu efektywnej kontroli nad dokonywanymi wydatkami jest nadmiar informacji i celów, przy wielości dysponentów środków budżetowych, niejasno określonych kryteriach wykonawczych (np. słabość procedur egzekwowania dyscypliny budżetowej) oraz nieco “skrótowo” zdefiniowanej odpowiedzialności politycznej (np. praktyczne znaczenie i tryb udzielania rządowi absolutorium z tytułu wykonania budżetu).

Również istotne jest postrzeganie decentralizacji systemu budżetowego w kontekście klarownego podziału odpowiedzialności za wykonywanie zadań publicznych. Wprowadzenie nowych instytucji budżetowych (budżety kolejnych jednostek samorządu terytorialnego) i utworzenie nowych mechanizmów kontroli nad tymi instytucjami, będą w naturalny sposób sprzyjały utrzymywaniu równowagi całego systemu finansów publicznych, ponieważ istnienie kontroli regionalnej niewątpliwie wzmocni skuteczność kontroli parlamentarnej.

7.3.5.

Niezbyt dokładnie wiadomo, jaka jest terytorialna struktura dochodów i wydatków sektora rządowego (obejmującego budżet państwa, państwowe fundusze celowe i jednostki gospodarki pozabudżetowej) w obecnym podziale administracyjnym kraju. Można wprawdzie podejmować próby oszacowania powyższych struktur, ale dotychczasowe wyniki okazują się niespójne. Dzieje się tak głównie dlatego, że w odniesieniu do części dochodów, a także w odniesieniu do zasadniczej części wydatków sektora rządowego, konieczne staje się wprowadzenie uproszczonych demograficznych kryteriów, pozwalających rozdzielić niektóre wykazywane na szczeblu centralnym wydatki na poszczególne jednostki podziału administracyjnego. Branżowe struktury polskiego systemu budżetowego w zasadniczy sposób utrudniają, a niekiedy wręcz uniemożliwiają, uzyskiwanie informacji o terytorialnych strukturach wydatków sektora rządowego. Fakt ten niezbyt pomyślnie rokuje badaniom nad systemem dochodów projektowanych powiatów i nad systemem dochodów nowych, dużych województw samorządowych. Jeżeli nie można precyzyjnie ustalić obecnego rozkładu dochodów i obecnego rozkładu wydatków według istniejących województw, to niezbędne symulacje w zakresie budżetów powiatów i budżetów województw samorządowych mogą być obciążone bardzo wysokimi błędami szacunku.

7.3.6.

Na razie zagadnienie podziału dochodów pomiędzy sektor samorządowy (obejmujący obecnie wyłącznie podstawowe jednostki samorządu terytorialnego, czyli gminy) a sektor państwowy nie tylko nie zostało rozwiązane, lecz nawet nie jest w obowiązującym ustawodawstwie otwarcie sformułowane jako zasadniczy problem podziału sfery dominium między samorząd terytorialny a pozostałą część sektora publicznego. W istniejących regulacjach prawnych można wyłącznie poszukiwać – nie zawsze wprost określonych – związków pomiędzy zakresem obowiązków gmin a zasobami finansowymi przekazanymi samorządowi terytorialnemu na wykonywanie tych obowiązków.

Ten stan rzeczy musi się zmienić. Konstrukcja systemów finansowych następnych szczebli samorządu terytorialnego, w tym województw samorządowych (regionów), wymaga następujących unormowań:

Znaczącą część sygnalizowanych wyżej postanowień powinna być zamieszczona w jednym akcie prawnym (poza gwarancjami odpowiedniości dochodów i zadań, które zostały zawarte w konstytucji). Może to być ustawa o finansach samorządu terytorialnego lub ustawa Prawo budżetowe. Oczywiste jest, że radykalna reforma systemu budżetowego nie zostanie ograniczona do terytorialnej decentralizacji finansów publicznych, lecz musi także ustanowić nowe, wspólne dla całego sektora publicznego, zasady i procedury obiegu pieniądza publicznego w Polsce. Ograniczenie się do decentralizacji systemu budżetowego stworzyłoby niebezpieczeństwo pozbawienia organów stanowiących budżety publiczne rzeczywistych, skutecznych instrumentów kontroli nad wykonywaniem tych budżetów (zarówno w ujęciu stricte finansowym, jak i organizacyjnym).

7.3.7.

Powołanie instytucji budżetu regionu (budżetu województwa) przemieści z centrum do regionów środki finansowe, koncentrowane dotychczas przez budżet państwa. Skala owego przemieszczenia jest oczywiści pochodną wielkości oraz kompetencyjnego wyposażenia regionów. Istotne jest przy tym wypełnienie szczebla ponadlokalnego pomiędzy gminami a regionem. Głównym zadaniem regionu musi być prowadzenie polityki rozwoju regionalnego, a nie np. organizacja podstawowych usług publicznych. Organizacja lokalnych rynków tych usług powinna być domeną powiatów samorządowych, których projektowany zasięg jest zresztą dostosowany do takiej właśnie roli. Nawiasem mówiąc, ważne jest przy tym unikanie możliwości uruchomienia konfliktów na tle alokacji zasobów kierowanych na wykonywanie tego typu podstawowych usług, które muszą być powszechnie dostępne według zbliżonych standardów cywilizacyjnych na obszarze całego kraju. Warunek ten nie byłby spełniony, gdyby powiaty nie zostały utworzone, ponieważ region (województwo) jest obszarem zbyt dużym, aby można było wykluczyć zasadnicze spory o wewnętrzny podział pieniędzy na finansowanie świadczeń należnych obywatelowi na mocy konstytucji lub ustaw. Z kolei utworzenie małych województw samorządowych (inaczej – pozostawienie ich w obecnym kształcie przestrzennym) nie eliminuje powyższego niebezpieczeństwa (nawet dzisiejsze województwa są jednak kilkakrotnie większe od planowanych powiatów), równocześnie odbierając reformie jej fundamentalny cel – powołanie podmiotów polityki intraregionalnej.

7.3.8.

Utworzenie budżetu regionalnego wymaga przekazania regionalnemu samorządowi terytorialnemu trwałych, określonych ustawowo źródeł dochodów publicznych. Zwłaszcza podatek od towarów i usług wydaje się wyjątkowo dobrze predysponowany do pełnienia funkcji jednego z głównych źródeł dochodów regionu. Teoretycznie możliwe są trzy sposoby przekazywania regionom wpływów z podatku od towarów i usług. Pierwszy polega na przekazywaniu wpływów z niektórych transakcji, np. ze sprzedaży detalicznej towarów konsumpcyjnych lub wybranych usług (np. hotelarskich). Drugi sposób polega na ustanowieniu określonego odsetka wpływów netto z danego obszaru. Obszar ten musi być stosunkowo rozległy, z uwagi na pracochłonność dokonywania odliczeń oraz z powodu konstrukcji tego podatku (na stosunkowo niedużym obszarze nie można wykluczyć okresowego występowania “ujemnych wpływów” netto, w rezultacie konieczności dokonywania zwrotów podatnikowi finalnemu). Możliwy jest też sposób trzeci, bardziej radykalny, ale funkcjonalnie łatwiejszy – zmniejszenie stawek ogólnopolskich i wprowadzenie w to miejsce samorządowych (komunalnych i regionalnych) dodatków do podatku państwowego.

W pierwszym okresie funkcjonowania województw samorządowych najbardziej bezpieczny wydaje się drugi sposób, polegający na ustanowieniu prawa regionu do otrzymywania określonej ustawowo części wpływów netto z VAT-u jako podatku państwowego. Nie wydaje się bowiem realne równoczesne wprowadzenie reformy systemu budżetowego (utworzenie budżetu wojewódzkiego wymaga przebudowy tego systemu) i równoległa przebudowa systemu podatkowego. Wprawdzie ustanowienie samorządowych dodatków do podatków państwowych jest stosunkowo naturalną konsekwencją rozwoju instytucji samorządu terytorialnego, lecz z realizacją tego scenariusza trzeba poczekać do czasu wprowadzenia wszystkich organizacyjnych elementów reformy ustrojowo-terytorialnej. Dotyczy to nie tylko ustanowienia samorządowego podatku do podatku od towarów i usług (VAT), lecz również do podatku od osób fizycznych (PIT). Ten drugi podatek powinien być znaczącym źródłem dochodów regionów (przy zachowaniu dotychczasowych uprawnień gmin oraz ustanowieniu prawa do części wpływów dla powiatów samorządowych).

7.3.9.

Odrębnym źródłem dochodów regionów powinny być bezpośrednie transfery z budżetu państwa. Nie wydaje się przy tym zasadne rozważenie kategorii dotacji celowych dla celów innych niż finansowanie przez rząd polityki wobec regionów (intraregionalnej) oraz na finansowanie zadań zleconych przez administrację rządową.

Przy założeniu, iż głównym źródłem dochodów regionów będą ich dochody własne (przede wszystkim udziały we wpływach z podatków państwowych, a w perspektywie – regionalne dodatki do podatków państwowych), transfery z budżetu państwa będą, zgodnie z wariantem drugim, wskazanym w schemacie zamieszczonym w punkcie 7.4., pełniły funkcje wyrównawczo-wspomagające.

Dotacje celowe z budżetu państwa powinny być przekazywane wyłącznie na:

Polityka interregionalna państwa powinna być usystematyzowana oraz koordynowana przedmiotowo i stabilna w perspektywie średniookresowej. W takim ujęciu nie może to być polityka sprowadzająca się do corocznych przetargów o podział dotacji celowych zarezerwowanych na jej wykonywanie w ustawie budżetowej. Z punktu widzenia instrumentarium polityki interregionalnej, najbardziej czytelnym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie do polskiego systemu budżetowego państwowych programów wieloletnich, których cele, zakres i zasady wykonywania określałyby przepisy rangi ustawowej. Wówczas dotacje celowe stanowiłyby jedynie instrument wykonywania polityki interregionalnej, zaś jej kierunki byłyby zawarte w programach wieloletnich.

7.3.10.

Najtrudniejszym koncepcyjnie źródłem finansowania województw samorządowych (regionów), są subwencje ogólne z budżetu państwa. Ten typ transferu wymaga bowiem określenia najpierw celu subwencjonowania, a następnie wskazania zasad ustalania subwencji dla poszczególnych regionów. Tutaj ponownie trzeba przywołać dylemat wskazany w schemacie zawartym w punkcie 7.4. niniejszego opracowania. Jeżeli wybiera się dominującą pozycję dochodów własnych regionów (wariant drugi), to obydwa typy bezpośrednich transferów z budżetu państwa muszą mieć charakter uzupełniający źródeł zasilania finansowego. Jeżeli z kolei, jak wskazano w punkcie 7.3.9., dotacje celowe są powiązane z konkretnymi zadaniami polityki interregionalnej państwa, to subwencje ogólne muszą być korelowane przede wszystkim ze zdolnością regionów do finansowania ich stabilnie ukonstytuowanych zadań i kompetencji (zarówno własnych, jak i zleconych przez ustawy). Muszą to więc być subwencje wyrównawcze.

Pojawia się w ten sposób czwarty element swoistej łamigłówki, jaką jest system finansowy regionu. Dwoma pierwszymi elementami są udziały we wpływach z podatków państwowych (VAT i PIT). Globalna kwota subwencji przeznaczonych na wyrównywanie dysproporcji w dostępie regionów do podatkowych źródeł dochodów musi być jednak traktowana jako czwarty dopiero element, ponieważ nie można wykluczyć możliwości ustanowienia odrębnej kategorii podatków i opłat regionalnych (trzecia niewiadoma systemu finansowego). Jeżeli jednak przyjąć, uproszczone wprawdzie, lecz wygodne i raczej realne założenia, iż dochody z tytułu (nieistniejących obecnie) podatków i opłat regionalnych nie zmienią zasadniczo proporcji w obecnych potencjałach finansowych regionów, to całą łamigłówkę daje się zredukować do trzech niewiadomych:

7.3.11.

Nadanie trzem wskazanym wyżej niewiadomych określonych wartości liczbowych (tj. odsetka udziału we wpływach z VAT, odsetka udziału we wpływach z PIT oraz odsetka udziału globalnej kwoty subwencji wyrównawczych w planowanych dochodach budżetu państwa) powinno sprowadzić się do iteracyjnego poszukiwania takich ich wartości (niewiadome, o których mowa są w istocie zmiennymi o stosunkowo szeroko określonych przedziałach zmienności), które będą rachunkowo racjonalne (w zasadzie powinny to być liczby całkowite) oraz statystycznie udokumentowane. To zaś oznacza konieczność dysponowania następującymi zbiorami danych statystycznych:

Z powyższego wykazu najistotniejszy wydaje się punkt pierwszy – kwota globalna, która powinna być ustalona jako suma indywidualnie określonych kwot wydatków niezbędnych według poszczególnych projektowanych regionów. Na obecnym etapie analiz można jedynie nieco spekulatywnie przewidywać, iż globalna kwota przemieszczeń środków finansowych nie powinna przekroczyć 5 proc. PKB (wyznacza to maksymalny limit globalnej kwoty niezbędnych wydatków wszystkich regionów), ponieważ kwota ta rozważana łącznie z kwotą analogicznego przemieszczenia przeprowadzonego na rzecz budżetów powiatów samorządowych (ok. 4,5 proc. PKB) doprowadziłaby do radykalnego zmniejszenia relacji budżetu państwa do PKB z obecnych 29 proc. do niespełna 19 proc. PKB.

Nie oznacza to jednak, iż rzeczywisty podział dochodów publicznych pomiędzy budżet państwa i budżety wojewódzkie musi (lub powinien) przebiegać idealnie według powyższej orientacyjnej skali. W warunkach 1997 roku jeden punkt procentowy PKB oznacza kwotę ok. 4,33 mld nowych złotych (czyli ponad 40 bln starych złotych), a więc wszelkie niedokładności i rachunkowe uproszczenia mogą prowadzić do istotnie różniących się wyników dla wartości głównych (dzisiaj nieznanych) parametrów systemu finansowego województwa samorządowego. Konieczne jest więc zbudowanie niezbędnych zbiorów informacji. Słuszne wydaje się także rozważenie możliwości wprowadzenia ewentualnych zmian w potencjale podatkowym projektowanych regionów (poprzez zmiany stawek i zmniejszenie zakresu wyłączeń podatkowych) z punktu widzenia podatku dochodowego od osób fizycznych.

7.4. Instrumenty polityki inter- i intraregionalnej

7.4.1.

Nowa organizacja terytorialna musi tworzyć regiony jako podmioty polityki regionalnej. Ich powstanie powinno ułatwiać zmniejszenie dysproporcji w poziomach integracji społecznej, które powstały w rezultacie złożonych procesów historyczno-demograficznych, aczkolwiek należy przestrzec przed nadmiernymi oczekiwaniami w tej mierze. Celem nowej organizacji terytorialnej kraju będzie dostosowanie struktur ustrojowo-przestrzennych do potrzeb państwa nowoczesnego, sprawnego w działaniu i zdolnego do długookresowego rozwoju. Natomiast pośrednim efektem nowej organizacji terytorialnej będzie możliwość prowadzenia aktywnej polityki regionalnej. Jej skuteczność ujawni się dopiero w dłuższej perspektywie i będzie ściśle zależna od racjonalizacji procesów świadczenia usług publicznych oraz od umiejętności tworzenia lokalnych i regionalnych rynków tych usług. Przekazanie społecznościom terytorialnym możliwości samodzielnego gospodarowania nie oznacza pewności osiągania przez nie sukcesów, natomiast może kreować roszczeniowe oczekiwania na środki finansowe z rozmaitych kanałów redystrybucyjnych. Prawdopodobieństwo wystąpienia takich zjawisk jest stosunkowo wysokie i dlatego nie powinno być podwyższane tworzeniem regionów małych i słabych ekonomicznie, które naturalną koleją rzeczy będą przymuszone do wysuwania żądań finansowych, jako najłatwiejszego sposobu poprawy swojej kondycji gospodarczej.

7.4.2.

Polityka regionalna powinna być formułowana i wykonywana na poziomie regionu. Nie oznacza to oczywiście eliminacji wszelkich narzędzi oddziaływania państwa na rozwój regionalny, nazwanego w niniejszym opracowaniu polityką interregionalną, lecz przekazanie regionowi zasadniczej puli uprawnień i środków niezbędnych do formułowania przezeń polityki wewnątrzregionalnej (intraregionalnej). Trzeba wszak pamiętać, iż w Polsce wysuwane są obawy co do sensu przekazywania regionom (a także co do sensu tworzenia regionów jako podmiotów polityki regionalnej) szerokich uprawnień w sytuacji poważnych zróżnicowań w tempie i poziomie rozwoju gospodarczego. Są one niekiedy postrzegane jako tak istotne, że aż grożące spoistości państwa, jeżeli nie będzie się im wystarczająco energicznie i konsekwentnie zapobiegać. Wątpliwości takich nie można usuwać na gruncie stricte teoretycznym. Istotnie, obecna centralizacja polityki regionalnej państwa wiąże się z oczekiwaniami części wspólnot regionalnych na redystrybucję dochodów publicznych i rodzi nadzieję na “sprawiedliwszy” (w znaczeniu “równomierny”) podział tych dochodów. Oczekiwania te wynikają ze specyficznych przesłanek doktrynalnych oraz – co równie ważne – są formułowane przez środowiska terytorialne oczekujące pomocy, orientujące się we własnych słabościach ekonomicznych.

Przywiązanie do idei centralizacji polityki regionalnej pełni funkcję zasłony dymnej i jest w istocie skrywaniem obaw o perspektywy rozwoju niektórych województw. Fakt ten stanowi istotną przyczynę wspierania dwustopniowego wariantu reformy ustrojowo-terytorialnej przez administrację większości dzisiejszych województw. Powodem takiego podejścia wydają się szczere niepokoje o szanse rozwoju obszarów tworzących małe województwo. Obawy te nie wykraczają jednak poza dzisiejsze granice administracyjne. Dowodzą one niechęci do współdziałania z sąsiednimi województwami, współdziałania, które po utworzeniu regionów samorządowych stałoby się obowiązkiem. Dowodzą też wiary, że centralna alokacja zasobów może być dla wielu dzisiejszych małych województw korzystniejsza od alokacji wewnątrzregioalnej będącej wynikiem systematycznej polityki intraregionalnej.

7.4.3.

Utworzenie województw samorządowych (regionów – w znaczeniu występującym w niniejszym opracowaniu) nie gwarantuje realizacji strategicznych celów rozwoju regionalnego. Region daje jedynie płynną możliwość decentralizacji polityki rozwojowej państwa. Istota tej polityki, jej główne cele i narzędzia muszą być zdefiniowane oddzielnie. Regiony mogą być zarówno obiektem redystrybucyjnych dążeń szczebla centralnego, jak też samodzielnym podmiotem polityki regionalnej. Istota metodologicznego dylematu tkwi w systemie dochodów regionów, który musi być konstruowany “pod” przyjętą a priori relację między polityką intraregionalną i polityką interregionalną. Propozycje między źródłami finansowania obydwu rodzajów polityki regionalnej będą w istocie determinowały model polityki regionalnej i wyznaczały strategie rozwoju regionalnego.

7.4.4.

Związki między systemem dochodów regionów a modelem polityki regionalnej i typem strategii rozwoju regionalnego przedstawione są na dołączonym schemacie. Nie ulega kwestii, iż te same kwoty dochodów regionów mogą uczynić zeń podmiot potencjalnie bardziej lub mniej aktywny. Aktywność regionu maleje wraz ze wzrostem transferów z budżetu państwa (tj. wraz ze wzrostem poziomu centralnej redystrybucji środków przeznaczonych dla regionów) i wzrasta ze spadkiem poziomu centralnej redystrybucji środków finansowych. Istnieje zbieżność pomiędzy spadkiem poziomu koncentracji dochodów publicznych w centralnej instytucji budżetowej państwa a zdolnością regionów do formułowania własnych strategii rozwoju regionalnego.

Dopiero znacząca decentralizacja (a nie tylko dekoncentracja) dochodów publicznych skłania (a nawet przymusza) regiony do wyboru strategii konkurencyjności zachowań, do mobilizacji aktywności wspólnoty regionalnej, do kreowania systemów innowacyjnego otoczenia i atrakcyjnego środowiska dla kapitału. Nie wystarczy więc utworzenie podmiotu nazwanego regionem. Nie wystarczy także zbudowanie dużych województw samorządowych i przekazanie im niezbędnej części dochodów publicznych. Jedynie takie duże województwa samorządowe (regiony), które zostaną wyposażone w odpowiednio wysokie dochody własne, będą w stanie podjąć wyzwania rozwojowe. Będą też zdolne do efektywnej współpracy ze szczeblem centralnym, którego transfery (subwencje, dotacje) umożliwią państwu stymulowanie pożądanych kierunków rozwoju regionalnego. Wówczas polityka intraregionalna będzie mogła być wspierana konkretnymi działaniami państwa, lecz te działania pozostaną oddzielone od polityki intraregionalnej, podczas gdy modny tu i ówdzie postulat wyrównywania dysproporcji rozwojowych prowadzi w rzeczywistości do zaniku odrębności tych polityk. Jest to uwidocznione w schemacie pokryciem się źródeł finansowania polityki intraregionalnej i interregionalnej (rys. na s. 44).

7.4.5.

Pierwotne znaczenie ma stopień samodzielności regionu w prowadzeniu własnej, czyli intraregionalnej polityki rozwojowej. Jeżeli region będzie strukturą silną ekonomicznie (oraz obszarowo, demograficznie i kulturowo), to przeważająca większość potencjalnych decyzji powinna być podejmowana przez jego władze. Wówczas polityka interregionalna będzie przyjmowała postać działań korygujących, interwencyjnych i uzupełniających.

Jeżeli natomiast region okaże się strukturą słabą, prowadzona przezeń polityka intraregionalna będzie z koniecznością nakierowana na przetrwanie. Silne impulsy rozwojowe miałyby charakter działań zewnętrznych wobec władz regionalnych, byłyby więc składnikami polityki międzyregionalnej państwa.

Nie jest to kwestia proporcji ilościowych, lecz wybór obszaru pozwalającego na poszukiwanie swoistej równowagi, ponieważ nie każda kombinacja obydwu typów polityki regionalnej może sprawnie funkcjonować.

7.4.6.

Optymalna relacja polityki interregionalnej i intraregionalnej powinna pozostawiać administracji rządowej tyle środków finansowych, by mogła podejmować skuteczne interwencje regionalne, lecz jednocześnie tylko tyle środków, by ich wydawanie musiało odbywać się w ramach uprzednio uzgodnionych trybów i procesów zawartych w przyjętym modelu polityki interregionalnej. Negocjacje towarzyszące wyborowi takiego modelu muszą być pracochłonne i wszechstronne, ponieważ ich celem nie jest bynajmniej ustalenie skali interwencji administracji rządowej (którą silnie determinuje system dochodów regionu, przesądzający o zakresie polityki intraregionalnej), lecz wybór założeń, zasad i kierunków alokacji środków publicznych transferowanych przez administrację centralną w ramach polityki interregionalnej na wykonywanie przedsięwzięć zgodnych z polityką rozwoju przestrzennego państwa.

Z powyższego wynika skomplikowany problem równowagi pomiędzy wewnętrznymi czynnikami rozwoju regionalnego (wywoływanymi polityką intraregionalną) a zewnętrznymi stymulatorami rozwoju regionalnego (dostarczanymi przez politykę interregionalną). Proporcje w obrębie obydwu bezpośrednich źródeł rozwoju regionalneto, tj. pomiędzy instrumentarium polityki interregionalnej i intraregionalnej są pochodną terytorialnej organizacji państwa i ustrojowej pozycji regionów w państwie.
 
 


Proporcje w polityce inter- i intraregionalnej

Źródło finansowania polityki interregionalnej

BUDŻET PAŃSTWA

WARIANT I WARIANT II
 
Źródło finansowania

polityki intaregionalnej

BUDŻET REGIONU

 
Źródło finansowania

polityki intraregionalnej

BUDŻET REGIONU

główne dochody regionu:
- subwencje ogólne

(na wykonywanie głównych zadań regionów)

- dotacje celowe

(na finansowanie inwestycji regionalnych)
 
 

 
główne dochody regionu:
- dochody własne

(udziały w podatkach państwowych lub regionalne dodatki od podatków państwowych)
 
 

dodatkowe dochody regionu:

- udziały w podatkach państwowych

(najpewniej PIT) dla “zaakcentowani” różnic w potencjałach rozwojowych regionów
 
 

 
dodatkowe dochody regionu:

-  subwencje ogólne

(na realizację ogólnopolskich programów modernizacyjnych)

- dotacje celowe

(na wsparcie niektórych zadań inwestycyjnych)
 
 

Strategia wyrównywania dysproporcji międzyregionalnych

Strategia przetrwania

 
Strategia aktywności i konkurencyjności 

Strategia rozwoju regionalnego


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

7.4.7.

Podejmowanie skomplikowanych negocjacji towarzyszących wyborowi modelu polityki interregionalnej ma sens tylko wówczas, gdy administracja centralna dysponuje zasobami finansowymi pozwalającymi inicjować samodzielne (lub finansowane wspólnie z władzami regionalnymi) przedsięwzięcia, zmieniające terytorialne rozkłady infrastrukturalne (np. program budowy autostrad) lub terytorialne struktury urbanizacyjne (np. program rozwoju miast po prawej stronie Wisły).

Z drugiej zaś strony administracja centralna nie może stanąć przed pokusą doraźnych, niesystematycznych i uznaniowych redystrybucji międzyregionalnych. Środki finansowe transferowane do regionów bezpośrednio z budżetu państwa muszą mieścić się w jednej z dwóch kategorii – subwencji i dotacji celowych. Jest oczywiste, że system subwencjonowania musi zależeć od wielkości regionów oraz ich funkcji w strukturach kompetencyjnych państwa. Jeżeli regiony miałyby pełnić głównie rolę podmiotów wyrównujących naturalne dysproporcje w dostępie do podatkowych źródeł dochodów (co wydaje się nieuchronne przy utworzeniu regionów stosunkowo niedużych), to subwencje ogólne musiałyby stać się ważnym (może nawet najważniejszym) źródłem ich dochodów. Natomiast w przypadku regionów stosunkowo dużych, subwencje ogólnie nie powinny mieć istotnego znaczenia w rejestrze stabilnych źródeł dochodów. W każdym przypadku ważny jest dwoisty charakter środków kierowanych do regionów dla realizacji polityki interregionalnej. Ta ich część, która będzie przeznaczana na wykonywanie konkretnych przedsięwzięć inwestycyjnych, inicjowanych przez centrum państwa w ramach strategicznych programów gospodarczych, powinna przyjąć formę dotacji celowych. Nie można jednak całkowicie wykluczyć możliwości przekazywania na cele określone przez politykę interregionalną także subwencji ogólnych.

7.4.8.

Najgorszą możliwością byłoby równoczesne potrójne finansowanie regionów via budżet państwa:

Słuszne bowiem wydaje się ograniczenie bezpośrednich związków budżetu państwa z budżetami regionów do jednej z (alternatywnie formułowanych) możliwości: albo regiony są silne ekonomicznie i finansowo, a wtedy niesubwencyjne źródła dochodów wystarczają do prowadzenia przez nie aktywnej polityki intraregionalnej (zanika wówczas potrzeba systematycznego i powszechnego zasilania ich budżetów subwencjami, a pozostaje ścieżka subwencyjnego finansowania, np. ewentualnych ogólnopolskich przedsięwzięć socjalnych), albo regiony są słabe ekonomicznie i muszą opierać się na elastycznie kalkulowanej subwencji ogólnej. W tym drugim przypadku mogłaby ona corocznie obejmować również ogólnopolskie przedsięwzięcia, a zatem formalny podział subwencji na dwie – teoretycznie rozłączne – pule środków byłby wówczas sztuczny.
 
 

8. Koncepcja zarządu publicznym majątkiem gospodarczym

8.1.

Wprowadzenie nowego ustroju województwa (regionu) będzie implikowało także przekształcenia w sferze zarządu publicznym majątkiem gospodarczym, polegające generalnie na:

8.2.

Potrzeba ukształtowania nowej kategorii mienia publicznego w postaci mienia wojewódzkiego wynika z założenia, iż realizacja określonego interesu publicznego powinna być zabezpieczona odrębnie ukształtowanym majątkiem publicznym. Majątek publiczny powinien służyć nie tyle celom komercyjnym, co przede wszystkim realizacji interesu publicznego. Własność publiczna służy celowi publicznemu. Tam, gdzie nie ma interesu publicznego, nie ma podstaw do funkcjonowania własności publicznej i wtedy podmiot publiczny ma obowiązek dokonać prywatyzacji majątku. W zależności od rangi interesu publicznego (interes ogólnopaństwowy, regionalny lub lokalny) zarządzanie majątkiem publicznym powinno należeć do państwa, regionu lub podmiotu lokalnego. Jeżeli decentralizacja państwa doprowadzi do wykształcenia reprezentanta interesu publicznego w skali regionu (samorządu regionalnego), to w konsekwencji powinna pojawić się własność publiczna służąca realizacji interesu regionalnego.

Wyodrębnienie mienia publicznego przeznaczonego dla samorządu wojewódzkiego (mienie wojewódzkie) powinno nastąpić w drodze przekazania mienia państwowego.

8.3.

Przekazywanie mienia pomiędzy podmiotami władzy publicznej (państwem a samorządem terytorialnym, w tym regionalnym), jeżeli ma służyć realizacji interesu publicznego, powinno odbywać się nieodpłatnie i w trybie bezprzetargowym.

Jeżeli majątek publiczny ma służyć realizacji interesu publicznego, to w sytuacji funkcjonowania reprezentantów tego interesu na różnych szczeblach organizacji państwa, gospodarowanie określonym majątkiem publicznym powinno się znajdować w gestii jednego podmiotu. Jeden majątek nie może służyć realizacji interesów publicznych podmiotów różnego szczebla (centrum lub regionu). Jeżeli centrum miałoby być reprezentantem interesu publicznego w regionie, regionalizacja jest niepotrzebna. Dlatego też, przekazując mienie samorządowi regionalnemu, państwo powinno przekazać całość uprawnień, jakie posiada w stosunku do przekazywanego majątku. Należy wyeliminować powstawanie wspólności majątkowej państwa i regionu.

8.4.

Wyposażenie samorządu regionalnego w mienie ma umożliwić realizację jego zadań. W związku ze specyficzną funkcją samorządu, jaką jest określenie strategii rozwoju regionu i prowadzenie polityki regionalnej, wyposażenie samorządu regionalnego w mienie powinno mieć szerszy zakres niż w przypadku samorządu lokalnego (gminy czy powiatu).

Samorząd regionalny należy wyposażyć w dobra majątkowe:

8.5.

Mienie państwowe przekazywane samorządowi regionalnemu ma służyć realizacji celów publicznych; w szczególności przekazywany mu majątek produkcyjny ma służyć realizacji strategii rozwoju regionalnego. Nie może to być zatem majątek państwowy przekazywany wyłącznie w celu prywatyzacji. Samorząd wojewódzki nie powinien zajmować się prywatyzacją mienia państwowego, natomiast może partycypować w korzyściach majątkowych uzyskiwanych z tej prywatyzacji (np. określony procentowo udział w dochodach z prywatyzacji jako dochód budżetu wojewódzkiego).

8.6.

Gdy chodzi o prowadzenie działalności gospodarczej przez województwa i inne wojewódzkie osoby prawne, należy się opowiedzieć za ograniczeniem działalności prowadzonej bezpośrednio przez wojewódzkie osoby prawne do działalności mieszczącej się w zakresie użyteczności publicznej, tzn. polegającej na bieżącym i nieprzerwanym zaspokajaniu zbiorowych potrzeb ludności w drodze świadczenia usług powszechnie dostępnych (podobnie jak w ustawie z 20 grudnia 1996 r. o gospodarce komunalnej).

Natomiast w celu realizacji zadań z zakresu strategii i polityki regionalnej, samorząd wojewódzki powinien powoływać podmioty gospodarcze – spółki prawa handlowego – i za ich pośrednictwem prowadzić działalność gospodarczą, ograniczoną wszakże do pewnych dziedzin, ważnych dla wykonywania tych zadań (działalność bankowa, ubezpieczeniowa, promocyjna). Spółkom tym nie przysługiwałby przymiot wojewódzkiej osoby prawnej, bez względu na skład kapitału założycielskiego, a mienie spółek nie należałoby do kategorii mienia wojewódzkiego. Spółki te powinny funkcjonować w obrocie gospodarczym na zasadach powszechnie obowiązujących.

8.7.

Pierwsze wyposażenie samorządu regionalnego w mienie, poprzez wyodrębnienie z funduszu mienia państwowego, będzie związane z przejęciem przez samorząd zadań określonych ustawowo. Przekazanie i przejęcie mienia służącego realizacji zadań administracyjnych i zadań użyteczności publicznej powinno być obligatoryjne; podstawą nabycia mienia przez samorząd będą konstytutywne decyzje administracyjne, wydawane z urzędu przez organy administracji rządowej (wojewodów lub pełnomocników powołanych do organizacji nowych województw).

Przekazywanie mienia służącego realizacji strategii rozwoju regionalnego (tzw. majątek gospodarczy) powinno się odbywać również w drodze decyzji administracyjnych Ministra Skarbu Państwa lub jego organów terenowych, wydawanych wszakże na wniosek samorządu regionalnego.

8.8.

Gdy chodzi o wykonywanie uprawnień majątkowych przez samorząd wojewódzki, uzasadnione jest założenie, że ze względu na zasadę bezpieczeństwa obrotu należy dążyć do zbliżenia zasad i mechanizmów prawnych regulujących wykonywanie uprawnień właścicielskich przez podmioty własności samorządowej (komunalnej, powiatowej, wojewódzkiej).

O ile zasady wykonywania uprawnień w stosunku do mienia służącego realizacji zadań administracyjnych i zadań użyteczności publicznej można uregulować analogicznie do zasad dotyczących innych rodzajów własności samorządowej, o tyle gospodarowanie mieniem będącym instrumentem kreowania strategii rozwoju regionalnego wymaga specyficznych rozwiązań.

Zarząd publicznym majątkiem gospodarczym przejętym przez województwo od państwa będą wykonywały organy samorządu wojewódzkiego, głównie za pośrednictwem zależnych osób prawnych - spółek handlowych, przy wykorzystaniu mechanizmów przewidzianych w kodeksie handlowym (tzn. poprzez wykonywanie praw z akcji i udziałów, jakie województwo będzie posiadało w tych spółkach). Dla realizacji tej koncepcji należy samorządowi wojewódzkiemu przyznać prawo tworzenia jednoosobowych spółek kapitałowych. Wykonywanie uprawnień z akcji i udziałów należy powierzyć kolegialnemu organowi wykonawczemu – zarządowi województwa.

8.9.

Zakres oraz przedmiot działalności gospodarczej samorządu regionalnego, podejmowanej przez powołane w tym celu spółki kapitałowe, powinna wyznaczać opracowana strategia rozwoju danego regionu, a także zadania określone przez programy polityki regionalnej. Oznacza to, że samorząd regionalny nie powinien podejmować jakiejkolwiek działalności gospodarczej kierując się wyłącznie względami komercyjnymi, lecz jedynie taką, która służy tworzeniu warunków rozwoju gospodarczego (np. rozbudowa infrastruktury technicznej o znaczeniu regionalnym), organizowaną wszakże na zasadach komercyjnych. Strategia rozwoju regionu będzie również stanowiła podstawę do ubiegania się o przekazanie samorządowi wojewódzkiemu państwowego majątku gospodarczego.

8.10.

Koncepcja regionalizacji z całą ostrością stawia problem, czy państwo powinno pozostać, w tak szerokim zakresie jak dotychczas, właścicielem gruntów rolnych i lasów, zwłaszcza w sytuacji, gdy restrukturyzacja rolnictwa powinna być elementem regionalnej polityki samorządu. Radykalnym rozwiązaniem byłoby przekazanie samorządowi regionalnemu, z mocy samego prawa, własności państwowych gruntów rolnych i lasów. Powstają wszakże wątpliwości, czy samorząd regionalny będzie w stanie udźwignąć problemy restrukturyzacji rolnictwa państwowego (szczególnie w pasie województw północnych) lub prowadzenia gospodarki leśnej. Z tego względu należy się opowiedzieć za przekazywaniem gruntów rolnych i lasów w trybie określonym dla majątku gospodarczego, tzn. na wniosek zainteresowanego samorządu wojewódzkiego, uzasadniany potrzebami realizacji strategii rozwoju regionu.

Utworzenie województw o charakterze regionów będzie wszakże wymagało reorganizacji Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz Państwowego Gospodarstwa Leśnego “Lasy Państwowe” w taki sposób, aby dostosować struktur tych organizacji do struktury nowych województw. W miejsce organizacji o ogólnokrajowym zasięgu proponujemy utworzenie regionalnych agencji własności rolnej Skarbu Państwa, wyposażonych w osobowość prawną, oraz regionalnych dyrekcji lasów państwowych działających w skali województwa.

8.11.

Przedstawiona koncepcja wyposażenia samorządu w majątek gospodarczy zakłada, iż w niewielkim zakresie państwowy majątek gospodarczy zostanie przekazany województwom. Sektor państwowej własności gospodarczej w dalszym ciągu będzie odgrywał znaczną rolę. Rodzi to problem, czy i w jakim zakresie władze administracyjne nowego województwa powinny być angażowane w wykonywanie własności państwowej, funkcjonującej w różnorodnych formach organizacyjnych na terenie województwa. Chodzi tu zarówno o sprawowanie funkcji organu założycielskiego dla przedsiębiorstw państwowych, jak i prowadzenie prywatyzacji oraz komercjalizacji przedsiębiorstw, a także zarządzanie majątkiem Skarbu Państwa.

Obowiązujący model normatywny w sferze przekształceń własnościowych, regulowany ustawą z 30 września 1996 r. o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych, a także tzw. reforma centrum administracyjno-gospodarczego rządu – utworzenie urzędu Ministra Skarbu Państwa i Agencji Prywatyzacji, tworzą model organizacyjny przekształceń własnościowych wysoce scentralizowany, oparty wszakże na powierzeniu wojewodom bezpośrednich funkcji w sferze gospodarki państwowej. Zakres państwowych przedsiębiorstw, dla których wojewodowie są organami założycielskimi, uległ rozszerzeniu przedmiotowemu, a w konsekwencji i liczbowemu; powierza się im także dalsze zadania w sferze bezpośredniej prywatyzacji przedsiębiorstw.

Obowiązujący model organizacyjno-prawny przekształceń własnościowych wymaga istotnych korekt z punktu widzenia postulatów leżących u podstaw reformy ustroju województwa:

8.12.

W konstruowaniu modelu ustrojowego nowego województwa należy zdecydowanie i konsekwentnie stawiać na rozdział władzy i własności. Wojewoda sprawujący władzę administracji ogólnej, pełniący funkcję przedstawiciela rządu i szefa zespolonej administracji rządowej regionie, nie może być jednoczenie uwikłany w realizację funkcji gospodarczych; nie może być organem państwowej administracji gospodarczej. Oznacza to, że realizacja postulatu dekoncentracji w tej sferze administracji państwowej nie może polegać na prostym przekazaniu funkcji ministrów (Gospodarki czy też Skarbu Państwa) wojewodom. Co więcej, wszelkie zadania gospodarcze obciążające wojewodę powinny być, w momencie wejścia w życie nowego ustroju województwa, przekazane innym organom bądź podmiotom. Dopuszczalne jest jedynie, czasowo zakreślone przepisami wprowadzającymi ustrój nowego województwa, pełnienie przez organ administracji rządowej funkcji organu założycielskiego przedsiębiorstwa państwowych do czasu ukonstytuowania zdecentralizowanego systemu zarządzania gospodarką państwową. System ten może zbudować, tworząc terenowe (regionalne) delegatury Ministerstwa Skarbu Państwa, do czego istnieje podstawa prawna w przepisie art. 7 ust. 2 ustawy o urzędzie Ministra Skarbu Państwa, oraz przekształcając monopolistyczną Agencję Prywatyzacji w system prywatyzacyjnych agencji regionalnych, konkurujących ze sobą w poszukiwaniu prywatnego nabywcy majątku państwowego.
 
 

II. PRZESŁANKI PRZESTRZENNE, HISTORYCZNO-KULTUROWE I EKONOMICZNE

1. Wprowadzenie

Polska znajduje się w momencie dziejowym, w którym reforma administracji publicznej i podziału terytorialnego mają kluczowe znaczenie dla dalszego rozwoju kraju. Przemawiają za tym przesłanki przestrzenne, historyczne, kulturowe i gospodarcze.

Analiza tysiącletnich przeobrażeń historycznych kształtu państwa polskiego i jego struktury wewnętrznej wskazuje na ścisły związek między układami terytorialnymi a funkcjonowaniem państwa i sposobem sprawowania władzy. Zależność tę można prześledzić, porównując kolejno: pierwsze wielkie kształtowania państwowości, losy Polski dzielnicowej i kraju obojga narodów, okres rozbiorów i kolejne etapy walki o niepodległość. Polska, z kraju o charakterze federalnym i wielonarodowym, przekształciła się na naszych oczach w państwo homogeniczne narodowo i w nowych granicach państwowych.

Mimo dramatycznych zmian w przechodzeniu do kolejnych etapów historycznych, została zachowana istota podziału terytorialnego kraju na giny, powiaty i duże województwa. Ta logika podziału terytorialnego, tak bardzo przystająca do specyficznych cech polskiej przestrzeni, została złamana arbitralną zmianą podziału terytorialnego wprowadzoną w 1975 roku. Zniesiono wówczas powiaty, a utworzono 49 małych województw.

Dwudziestoletnie doświadczenia funkcjonowania tego układu oraz analiza propozycji jego modyfikacji udowodniły, że jest to system dysfunkcjonalny i niereformowalny. Wady obecnego układu szczególnie jaskrawo rysują się w świetle zachodzących w Polsce zmian ustrojowych, tj. wprowadzenia:

Krytyka obecnego podziału terytorialnego zaowocowała rozlicznymi propozycjami jego radykalnych zmian. Większość koncepcji przewiduje powrót do dużych województw i przywrócenie powiatów. Do syntezy opracowań studialnych posłużyły kryteria wyprowadzone z założeń przyjętych w licznych koncepcjach. Za podstawowe kryteria nowej organizacji terytorialnej kraju uznano: Uzupełniającym elementem tych kryteriów jest przyjęta robocza definicja regionu. Region jest pojęciem kulturowym i cywilizacyjnym, systemem społeczno-gospodarczym i strukturą zarządzania stanowiącą spójną, organiczną całość o określonej specyfice. Ustrojowym określeniem, zawartym w aktach normatywnych (konstytucji i ustawach), jest województwo, które w tym projekcie zostało przyjęte jako podstawowe pojęcie. Upodmiotowione województwo (region) wyznacza sposób funkcjonowania państwa i podstawowe relacje między strukturami terenowymi a centrum, czyli określa przestrzeń swobodnej działalności społeczeństwa obywatelskiego i zakres interwencjonizmu państwowego. Podział na regiony (województwa) kreuje obraz kraju wzbogacony jego różnorodnością.

Elementem zastosowania przyjętych kryteriów jest propozycja utworzenia 12 (nie więcej niż 14) regionów (województw), dająca realną możliwość wykreowania całościowej i spójnej koncepcji podziału terytorialnego kraju odpowiadającego wymaganiom współczesnej gospodarki.

Głównym celem takiego podziału jest maksymalne wykorzystanie specyfiki i zróżnicowań poszczególnych obszarów kraju jako czynnika rozwoju, z równoczesnym nawiązaniem do żywotnych tradycji układów historycznych. Podział na duże województwa stwarza możliwość kształtowania własnego profilu społeczno-gospodarczego, z uwzględnieniem standardów europejskich.

Koncepcja ta opiera się na dziesięciu, ogólnie uznanych za najsilniejsze, ośrodkach miejskich, ze świadomą koncesją na rzecz wzmocnienia wschodniej części kraju przez podniesienie Olsztyna i Rzeszowa do rangi stolic regionów. Miasta te mają zastąpić utracone Wilno i Lwów. Podział, można rzec “wyjściowy”, na 12 regionów znosi trwałe konflikty występujące między rywalizującymi ośrodkami miejskimi:

Delimitacja granic 12 regionów nawiązuje do historycznych ziem polskich, adaptując ich nazwy: Pomorze Zachodnie, Pomorze Nadwiślańskie, Warmia i Mazury, Podlasie, ziemia lubelska, Małopolska Wschodnia, ziemia krakowska, Górny Śląsk, Dolny Śląsk, Wielkopolska, ziemia łęczycko-sieradzka i Mazowsze. Świadomie odstąpiono od nazw wyprowadzonych od stolic z uwagi na policentryczność polskiej sieci osadniczej (tożsamość terytorialna), nawiązując zarazem do tradycji nazw regionów europejskich. Wprowadzenie dużych województw wiąże się z nieuchronnością powrotu do historycznych powiatów, konsolidujących struktury regionalne wokół średnich i małych miast, dysponujących ukształtowanym, własnym obszarem ciążenia.
 
 

2. Tezy

Interpretując kryteria w świetle propozycji podziału na 12 do 14 dużych województw (regionów), można sformułować odpowiednio pięć głównych tez, stanowiących wykładnię tej koncepcji.

2.1.

Tylko duże, względnie samodzielne województwa (regiony), o zagwarantowanej konstytucyjnie podmiotowości, oparte na trójstopniowej strukturze terytorialnej z ustrojem samorządowo-rządowym, przewidującym występowanie mocnego samorządu terytorialnego i równocześnie mocnego przedstawiciela rządu, są w stanie zapewnić sprawne funkcjonowanie państwa, zgodnie z wymaganiami demokracji parlamentarnej, pluralizmu politycznego i otwartej gospodarki rynkowej.

Za tą tezą przemawiają zasady, które można zastosować jedynie w dużych regionach, tj. decentralizacji i rozdziału rządzenia od zarządzania, partnerskiego stosunku układu terenowego z centrum zespolenia administracji rządowej oraz czytelnego podziału kompetencji i odpowiedzialności.

Usprawnienie funkcjonowania państwa zależy od zwiększenia operatywności władzy wykonawczej poprzez oddzielenie rządzenia od zarządzania oraz spraw ogólnokrajowych od regionalnych i lokalnych. Można tego dokonać jedynie wówczas, gdy silne jednostki wojewódzkie będą mogły przejąć od władz centralnych kierowanie rozwojem regionu, a rozbudowany lokalny samorząd terytorialny będzie mógł objąć działalnością całokształt spraw związanych z zapewnieniem godnych warunków życia mieszkańców. Decentralizacja otwiera drogę reformie i polega na przekazywaniu kompetencji, uprawnień i zadań niższym szczeblom zarządzania, tworząc w ten sposób poziome struktury władz realizujące aspiracje własnych społeczności.

Istnieje ścisła zależność pomiędzy liczbą jednostek terytorialnych szczebla wojewódzkiego a kompetencjami i funkcjonowaniem władz centralnych. Tylko duże jednostki wojewódzkie wykorzystując swoją samodzielność, są w stanie racjonalnie ograniczyć zakres interwencjonizmu państwowego i poszerzyć pole działalności obywatelskiej. Centrum, uwolnione od bezpośredniego zarządzania i rozwiązywania doraźnych problemów, może koncentrować swoje działania na realizacji zadań strategicznych. Natomiast województwa (regiony), posiadające ważne instrumenty oddziaływania na gospodarkę, mogą skutecznie wykorzystać własne predyspozycje rozwoju. Silne województwa, dysponujące liczącym się potencjałem intelektualnym i gospodarczym, stwarzają możliwość ułożenia partnerskich stosunków układu terenowego z centrum, wykorzystując w ten sposób pozytywne cechy zróżnicowań przestrzennych w rozwoju całego kraju.

Utworzenie dużych województw i związanych z nimi powiatów pozwala ujednolicić administrację ogólną i specjalną (w tym projekcie określane mianem: zespolonej i niezespolonej), działającą obecnie w układzie zbliżonym do powiatowego (około 300 struktur rejonowej administracji specjalnej i 267 rejonów administracji ogólnej) i dawnego wojewódzkiego (ponad 40 rodzajów ponadwojewódzkiej administracji specjalnej, mających swoje siedziby w byłych 17 stolicach). zespolenie administracji rządowej otwiera pole deregulacji rozluźniającej obowiązujące rygory ogólne i umożliwia przekazywanie zadań instytucjom pozarządowym. Deregulacja ułatwia procesy dostosowawcze, wyzwala indywidualne inicjatywy oraz podnosi jakość i atrakcyjność gospodarki.

Podmiotowość i jasny podział kompetencji pozwalają na czytelne określenie zakresu odpowiedzialności poszczególnych struktur władzy i zarządzania, i poddanie ich kontroli społecznej.

2.2.

Duże województwa (regiony) są zdolne wykreować silną tożsamość społeczeństwa obywatelskiego dzięki posiadanemu dziedzictwu duchowemu i materialnemu, które jest motorem aktywności społecznej, oraz wykorzystać predyspozycje ludzi do podjęcia wyzwań cywilizacyjnych.

Ważnym i niedostate4cznie docenianym czynnikiem kształtowania struktur terytorialnych państwa jest kultura postrzegana w wymiarze historycznym. Kultura, obok wiedzy i organizacji społeczeństwa, jest nośnikiem zbiorowej odpowiedzialności, pobudza aktywność, zmusza do zaangażowania i współpracy społecznej, stwarzając w ten sposób ramy dla działania wspólnot terytorialnych.

Historyczna ciągłość rozwoju warunkuje kształtowanie społeczeństwa obywatelskiego, dysponującego, akceptowanymi przez większość, określonymi systemami wartości. Odmienności kulturowe przyczyniają się do wzrostu dobrze rozumianej konkurencyjności, która powinna nie dzielić, ale łączyć społeczność narodową pod hasłem “jedność w różnorodości”.

Kultura ma wymiar czasowy i przestrzenny. Jest uniwersalnym sposobem kształtowania środowiska człowieka. W dobie globalizacji i otwartej wielokulturowości wzrastają tendencje do regionalizacji. Coraz dobitniej podkreśla się charakterystyczne cechy wyróżniających się obszarów jako efektu procesów historycznych.

Badania nad polską przestrzenią kulturową w układzie zregionalizowanym, prowadzone przez Ministerstwo Kultury i Sztuki, a także przez Instytut Gospodarki Przestrzennej i Komunalnej, pozwalają wyróżnić trzy obszary o zróżnicowanych procesach kulturowych:

Na ten obraz środowisk kulturowych nakładają się nowe zjawiska związane z otwarciem granic państwowych. Mimo istniejących trudności, pomyślnie rozwija się współpraca przygraniczna, w tym tworzenie związków przygranicznych jednostek samorządu terytorialnego, tzw. euroregionów. Jednak i w tym przypadku ogromną przeszkodę w nawiązywaniu partnerskich więzi (zwłaszcza z landami niemieckimi) stanowi nieporównywalna (obszar i liczba ludności) wielkość obecnych polskich województw i ich zagranicznych partnerów oraz brak podmiotowości prawnej umożliwiającej pełnoprawne uczestnictwo w umowach międzyregionalnych.

Cechy kulturowe wyróżnionych ziem polskich są jednym z najważniejszych czynników decydujących o dalszym rozwoju. Predyspozycje kulturowe, na które składają się: tradycja i mentalność społeczeństwa, zdolność do samoorganizacji i adaptacji do nowych warunków oraz skłonności psychospołeczne (tak pozytywne, jak i negatywne), mają swoje bezpośrednie odniesienia do wykorzystaniu stanu posiadania i podejmowanych przedsięwzięć. Ocena stanu, identyfikacja problemów, uświadomienie sobie szans i zagrożeń, hierarchia celów i wybór kierunków działania kształtują się odmiennie w poszczególnych regionach.

Region jest fundamentalnym elementem struktury terytorialnej kraju, łącząc w kulturze to, co narodowe z tym, co ogólnoeuropejskie. Wynika to z istotnych cech kultury, która zawsze powstaje w konkretnym miejscu, promieniując na otoczenie, kwitnie w sytuacjach otwarcia i jest zawsze żywa, łącząc dotychczasowy dorobek z nowymi osiągnięciami. Kulturę charakteryzuje trwałość, spójność i komunikatywność. Cechy te stanowią zarówno o tożsamości regionalnej, jak i o jednolitym obliczu Europy, której Polska właściwie nigdy nie przestała być integralną częścią. Każdy z polskich regionów ma swój podwójny wymiar określający jego specyfikę kulturową oraz miejsce w historii Europy.

Wyrazem aktywności społecznej i przywiązania mieszkańców do swoich ziem są towarzystwa regionalne, których liczba przekracza 1300. Ich siedziby mieszczą się aż w 700 miejscowościach, co wskazuje na ich silną lokalną specyfikę. Około 2/3 tych towarzystw nosi nazwy miejscowości, ziem i regionów. Najwięcej takich organizacji działa w regionie Górnego Śląska (145), Wielkopolski (144) i ziemi krakowskiej (143), a najmniej na Warmii i Mazurach (38), Podlasia (46) i Pomorzu Zachodnim (47).

Analiza różnych aspektów zróżnicowań przestrzennych wykazała prostą zależność zachodzącą pomiędzy tożsamością społeczeństwa a jego aktywnością i poziomem rozwoju. Wymownym tego przykładem jest Wielkopolska, stanowiąca wiodący region w kraju i Podlasie, będące jej przeciwieństwem.

O tożsamości regionalnej ziem polskich świadczy również Karta Regionalizmu Polskiego uchwalona na V Kongresie Regionalnych Towarzystw Kultury (1994 r.). Stwierdza się w niej, że “Ojczyzna nie jest zwykłą sumą regionów, a regionalizacja nie tylko nie zagraża integralności państwa, lecz sprzyja jej umocnieniu”. Tak więc, tworząc regiony świadomie przywracamy przeszłość i otwieramy przyszłość, łącząc twórczo dziedzictwo kultury z aspiracjami współczesnego społeczeństwa.

2.3.

Duże regiony, oparte na największych aglomeracjach w Polsce, są w stanie w pełni wykorzystać osadnictwo jako czynnik dynamizujący rozwój i konsolidujący społeczeństwo poprzez zintegrowaną sieć ośrodków subregionalnych (stolice obecnych województw) i miast powiatowych, których zakumulowany potencjał może być efektywnie wykorzystany dla przełamania dychotomii między miastem i wsią.

Osadnictwo charakteryzuje stabilność i żywotność struktur. Głównymi kierunkami działań są tu: wykorzystanie stanu posiadania przez intensyfikację istniejącego zainwestowania, zapewnienie sprawności funkcjonowania systemów infrastruktury technicznej i poprawa jakości środowiska zamieszkania i wypoczynku. Osadnictwo, stanowiąc przestrzenne ramy działalności społecznej, wymusza planowanie zamierzeń w długim czasie.

Proces konsolidacji struktur przestrzennych przebiega w dwóch płaszczyznach:

Osadnictwo spełnia trzy funkcje: określa ramy przestrzenne mobilizacji społeczeństwa i konsolidacji struktur terytorialnych, stanowi o sile napędowej dokonujących się przeobrażeń i podejmowanych przedsięwzięć poprzez koncentrację ludności i zainwestowania (aglomeracje cechuje największa dynamika rozwoju), a także determinuje profil rozwoju i główne kierunki poczynań.

Kluczowe znaczenie w kształtowaniu struktur regionalnych mają aglomeracje miejskie, czyli układy osadnicze o wysokiej koncentracji ludności i potencjału gospodarczego. Są one głównymi ośrodkami dyspozycyjnymi administracji publicznej, posiadają znaczny potencjał intelektualny w postaci wieloprofilowego kompleksu wyższych uczelni i placówek naukowo-badawczych, umożliwiających transfer wysokiej technologii. W nich koncentrują się rządowe i pozarządowe instytucje infrastruktury ekonomicznej (banki, inkubatory przedsiębiorczości i innowacyjności, ośrodki szkoleniowe, doradcze i promocyjne) oraz jednostki samorządu zawodowego (izby, stowarzyszenia). Ważnym elementem wyposażenia aglomeracji są obiekty infrastruktury społecznej najwyższego rzędu w dziedzinie kultury (opery, filharmonie, teatry, muzea, sale wystawowe) i służby zdrowia (kliniki specjalistyczne).

Dwanaście aglomeracji dysponuje zróżnicowanym, ale – w porównaniu ze stolicami pozostałych województw – dużym potencjałem gospodarczym i intelektualnym.

Liczba ludności w tych aglomeracjach waha się od 1,6 mln (Warszaw) do 280 tys. (Białystok). Najmniejszymi, wymagającymi wzmocnienia, ośrodkami w tej grupie są: Olsztyn (170 tys.) i Rzeszów (160 tys.). Stolice 19 spośród obecnych 49 małych województw nie przekraczają liczby 100 tys. mieszkańców.

Największym i nieporównywalnym skupieniem instytucji kultury (teatry dramatyczne i muzyczne, filharmonie, stacje radiowo-telewizyjne, domy kultury i kina) cechuje się Warszawa (365). W innych aglomeracjach liczba tych instytucji waha się na poziomie ok. 60, a najmniej jest w Rzeszowie (15). W 23 stolicach małych województw liczba ta wynosi od trzech do dziesięciu instytucji.

Potencjał naukowy i edukacyjny mierzony liczbą uczelni, nauczycieli akademickich i jednostek badawczo-rozwojowych jest skupiony głównie w dużych aglomeracjach, np. w Warszawie (42 wyższe uczelnie, 10 700 nauczycieli akademickich i 309 instytucji badawczych), a następnie odpowiednio w Krakowie (15, 18, 500, 109) i Poznaniu (14, 6100, 72). W jednostkach pretendujących do stolic województw jest ich odpowiednio: w Olsztynie (2, 1400, 5) i w Rzeszowie (2, 1100, 3). Spośród stolic obecnych województw aż 19 nie posiada żadnej uczelni, a dziewięć ma zaledwie jedną. Podobna sytuacja dotyczy jednostek badawczo-rozwojowych.

Poziom rozwoju biznesu i jego otoczenia (liczba prywatnych podmiotów gospodarczych, izb gospodarczych, fundacji i stowarzyszeń) jest również zróżnicowany. Najsilniej rozwinięta przedsiębiorczość indywidualna występuje w Warszawie (115 tys.), a następnie w Poznaniu (61 tys.) i Wrocławiu (60 tys.); najmniejsza – w Olsztynie (18 tys.) i w Rzeszowie (10 tys.). W 24 stolicach obecnych województw liczba ta waha się od 2,4 tys. do 8 tys. podmiotów.

Liczba izb gospodarczych, fundacji i stowarzyszeń wynosi odpowiednio od największego skupienia w Warszawie (72, 1500, 1100) i w Łodzi (7, 460, 120) do najmniejszej w Olsztynie (2, 160, 23) i Rzeszowie (3, 140, 19). 18 województw posiada łącznie od 19 do 80 tych instytucji.

Instytucje finansowe (banki i instytucje pośrednictwa finansowego) działają w liczbie od 363 w Warszawie i 152 we Wrocławiu do 25 w Rzeszowie i 22 w Olsztynie. 25 województw posiada od 6 do 20 tego typu instytucji.

Infrastruktura ochrony zdrowia mierzona liczbą szpitali i ich filii, łóżek szpitalnych oraz lekarzy kształtuje się następująco: od najlepiej wyposażonej Warszawy (40 szpitali i ich filii, 12 800 łóżek oraz 7600 lekarzy), do najskromniej wyposażonego Rzeszowa (5, 2100, 866) i Olsztyna (5, 1500, 695). Z istniejących stolic województw aż 33 posiada 1-4 szpitale, 25 poniżej 1000 łóżek oraz 29 poniżej 500 lekarzy.

Siedziby ponadwojewódzkich jednostek organizacyjnych administracji specjalnych są skoncentrowane: od 35 we Wrocławiu oraz 34 w Warszawie i Poznaniu do 19 w Olsztynie. Z obecnych stolic województw 19 nie posiada takich jednostek lub tylko jedną, a 11 stolic – od dwóch do pięciu takich jednostek.

Podsumowując tę z konieczności uproszczoną analizę, należy stwierdzić, że rozpiętość w potencjale ludzkim w 49 województwach kształtuje się jak 1:36 (Warszawa-Sieradz), a w 12 regionach jak 1:10 (Warszawa-Rzeszów). Koncentracja instytucji publicznych różnego typu wykazuje jeszcze większe dysproporcje między 12 a 49 stolicami województw.

Można stąd wyprowadzić jednoznaczny wniosek, że tylko aglomeracje jako stolice dużych regionów koncentrują potencjał umożliwiający podjęcie współczesnych wyzwań cywilizacyjnych oraz dostosowanie się w stosunkowo krótkim czasie do standardów Unii Europejskiej, co otworzy możliwość transferu technologii i kapitału oraz środków pomocowych przyznawanych w ramach specjalnych programów. W wymiarze krajowym duże aglomeracje są w stanie wykreować własne elity intelektualne i polityczne, bez których nie można osiągnąć awansu cywilizacyjnego. Utrzymanie podziału na 49 województw uniemożliwia, zarówno dużym aglomeracjom, pozbawionym swojego normalnego zaplecza, jak i małym, słabym ośrodkom wojewódzkim, aktywny udział w rozwoju kraju i udźwignięcie zadań wynikających z nowych wymagań rozwoju.

Koncentracja funkcjonalno-przestrzenna dużych regionów, opartych na aglomeracjach, tworzy organizm zdolny do przeciwstawienia się trudnościom w adaptacji do nowych warunków przyspieszonego rozwoju.
 
 

2.4.

Podział na 12 do 14 regionów twórczo wykorzystuje zróżnicowania przestrzenne, wynikające zarówno ze stanu posiadania tkwiącego w zasobach ludzkich i naturalnych, w stanie zainwestowania, jak i w immanentnych predyspozycjach rozwoju, określonych tempem przeobrażeń w sferze produkcyjnej.

Przyszłe województwa (regiony) odpowiadają skalą małym państwom europejskim. Liczba ludności (przy podziale na 12 województw) waha się od 6 mln (Górny Śląsk) do 1,2 mln (Podlasie), co daje stosunek jak 1:5. W obecnym podziale rozpiętość ta wynosi jak 1:15,8 (woj. katowickie i woj. chełmskie).

Udział województw w krajowej produkcji sprzedanej jest adekwatny do ich zainwestowania i waha się od najwyższego na Górnym Śląsku (23,5 proc.) i Mazowszu (18,1 proc.) do najniższego na Podlasiu (1,4 proc.) oraz na Warmii i Mazurach (1,0 proc.). W układzie 49 województw wielkości te wynoszą odpowiednio od 15,7 proc. (woj. katowickie) do 0,2 proc. (woj. bielskopodlaskie) i 0,3 proc. (woj. chełmskie). Reforma oznacza więc trzykrotne zmniejszenie rozpiętości: z 1:78 do 1:23.

Otwarcie na gospodarkę rynkową jest warunkowane z jednej strony zaawansowaniem prywatyzacji znacjonalizowanego potencjału gospodarczego, restrukturyzacją przemysłu dostosowującą się do warunków konkurencyjności, a z drugiej – zdolnością opanowywania negatywnych skutków transformacji systemowej, takich jak: bezrobocie, zubożenie i frustracja części społeczeństwa. Przeobrażenia te przebiegają odmiennie w poszczególnych regionach kraju, a wynikają ze stanu zainwestowania (środki trwałe, nakłady inwestycyjne, rozmieszczenie największych zakładów), poziomu produkcji, udziału w krajowej produkcji sprzedanej, stanu zatrudnienia, poziomu bezrobocia i aktywności potencjału ludzkiego (wykształcenie, aktywność gospodarcza). Ważnym syntetycznym miernikiem sytuacji gospodarczej regionu jest jego atrakcyjność i obecność kapitału zagranicznego.

W pięciostopniowym rankingu atrakcyjności 49 województw czołowe pozycje zajmują województwa aglomeracyjne: 8 województw w kategorii A i B (po 4 w każdej), natomiast małe, słabe województwa znajdują się w kategoriach D (25) i E (9). Tak więc większość obecnych województw – aż 34 – znajduje się poza zasięgiem zainteresowań inwestorów krajowych i zagranicznych. W układzie 12 regionów, kumulując pulę możliwości gospodarczych, włączamy wszystkie regiony w aktywne życie kraju.

Zakumulowany potencjał gospodarczy regionów umożliwia samodzielne prowadzenie własnej strategii i polityki rozwoju. Obecne małe województwa są skazane na sterowanie i zasilanie z zewnątrz. Samodzielną strategię może stworzyć tylko region upodmiotowiony, aktywnie ustosunkowujący się do istniejącego stanu, kreujący własne cele rozwoju odpowiednio do aspiracji społecznych i wyznaczający kierunki rozwoju zgodne ze swoimi predyspozycjami. Opracowane zarysy strategii rozwoju 12 regionów wskazują, że każdy region ma inny punkt startowy, różną konfigurację celów i rozwoju i odmienny profil gospodarczy. W wykorzystaniu tych zróżnicowań tkwi walor regionalizacji zarówno w wymiarze międzynarodowym, jak i krajowym.

Zróżnicowane gospodarczo regiony tworzą specyficzny organizm konkurencyjności, współzawodnicząc między sobą i na rynkach międzynarodowych. Regiony przodujące, takie jak Wielkopolska czy Pomorze Nadwiślańskie, stanowią motor postępu społecznego i gospodarczego, poprawiając tym samym wizerunek całego kraju. Stworzenie takiego mechanizmu w podziale na 49 województw jest niemożliwe ze względu na zbyt dużą zależność większości z nich od interwencjonizmu państwowego, utrzymującego w tym układzie zasady gospodarki redystrybucyjnej.

Warunkiem sprostania konkurencyjności jest odpowiedni poziom zaawansowania naukowo-technicznego, który można uzyskać jedynie przez odpowiednią symbiozę nauki z produkcją przemysłową. Tylko aglomeracje są zdolne sprostać wymaganiom w tym zakresie. Bazując na wieloprofilowym szkolnictwie wyższym (kilka wyższych uczelni), można tworzyć technopole, parki naukowo-produkcyjne czy też inkubatory innowacyjności, promieniujące poprzez swoje filie w ośrodkach subregionalnych na cały region. Bogate kraje dostarczają niezbędnych dowodów, iż postęp cywilizacyjny można osiągąć tylko tą drogą.

Silny region, wyposażony w odpowiednie uprawnienia i własny budżet, jest w stanie przeciwstawić się unifikacyjnym tendencjom władz centralnych i doraźnym działaniom grup interesów. Własne, wieloletnie strategie rozwoju regionu stabilizują rozwój całego kraju przez zakorzenienie celów i kierunków działania w konkretnych strukturach podmiotowych i przedmiotowych. Region realizuje zasady decentralizacji, deregulacji i subsydiarności zgodnie z mechanizmem tworzonym przez samoograniczające się państwo i samoorganizujące się społeczeństwo.

2.5.

Tylko duże i samodzielne regiony, o prężnej i nowoczesnej gospodarce są w stanie nawiązać korzystną dla kraju partnerską współpracę gospodarczą i kulturową ze strukturami europejskimi.

Siłą motoryczną rozwoju kraju, a szczególnie gospodarki, jest udział Polski w procesie integracji europejskiej. Musimy mieć świadomość, że Polska nie jest w stanie sama podjąć współczesnych wyzwań cywilizacyjnych, szczególnie w świetle dekapitalizacji szeroko rozumianego stanu posiadania (baza przemysłowa, zasoby mieszkaniowe, infrastruktura społeczna i techniczna), luki technologiczne dzielącej nasz kraj od najbardziej zaawansowanych, niskiego poziomu wykształcenia (tylko 7 proc. ludności po studiach akademickich), degradacji środowiska przyrodniczego nadal zagrożonego emisją szkodliwych substancji oraz nabytą mentalnością ludności.

Integracja w ramach Unii Europejskiej daje wymierne korzyści wynikające z otwarcia gospodarczego, które poszerza rynki zbytu oraz umożliwia napływ kapitału i zaawansowanej technologii. Jest bodźcem podnoszenia konkurencyjności i innowacyjności polskich produktów, uzdrawiając w ten sposób nadal mało efektywną polską gospodarkę. Wzmożone kontakty na różnych forach międzynarodowych oraz konfrontacja z nowymi technologiami stymulują, a zarazem wymuszają podnoszenie kwalifikacji i wzrost aspiracji indywidualnych i grupowych.

Decydując się na udział w Unii Europejskiej, Polska musi sprostać nowym, bezprecedensowym wymaganiom, tworząc adekwatne regulacje ustawowe życia społecznego i gospodarczego oraz poszukując najwłaściwszych struktur organizacji terytorialnej państwa. Organizację taką zapewnia układ regionalny, oparty na aglomeracjach, który poprawia ogólne oblicze kraju, przyspiesza jego modernizację, utrwala podstawy ustroju demokratycznego i otwiera drogę do partnerskiego udziału w procesie integracji europejskiej, czerpiąc stąd korzyści dla własnego rozwoju.

We współpracy międzynarodowej szczególnie ważną rolę – jako punkty kontaktowe “ze światem” – spełniają aglomeracje, łącząc funkcje ośrodków regionalnych z funkcjami międzynarodowymi. Niektóre polskie aglomeracje mają tradycyjnie ugruntowaną pozycję wśród miast europejskich. Konkurencyjne zabieganie o funkcje międzynarodowe wiążą się z koniecznością tworzenia centrów kongresowych i wystawowych, poprawy wizerunku miasta, zapewnienia szybkich i komfortowych połączeń ze światem, tworzenia szczególnie korzystnych warunków dla inwestorów zagranicznych (np. obsługa finansowa). Konfrontacja tych zadań z realną siłą stolic obecnych województw wskazuje, że tylko 10 z nich może im sprostać, a dodatkowe 2-4 stolice muszą być szybko wzmocnione. Pozostałe, mniejsze ośrodki nie mają takich szans.

3. Konkluzja

Powszechne staje się dziś przekonanie o konieczności podjęcia rozstrzygnięć. za szybkim wprowadzeniem zasadniczych reform opowiada się zdecydowana większość środowisk naukowych i opiniotwórczych oraz krajowych stowarzyszeń samorządowych, a także znaczące ugrupowania polityczne. Reformę popierają również województwa, które mają szanse stać się ośrodkami regionalnymi. Głównym argumentem wysuwanym przez zwolenników reformy jest przekonanie, że zmiana podziału terytorialnego kraju, połączona z reformą ustrojową (wprowadzenie samorządu lokalnego-powiatowego i regionalnego-wojewódzkiego) jest:

Nie tylko przedstawiona pozytywna argumentacja i negatywna ocena obecnego, dysfunkcyjnego podziału, ale również zdolność struktur przestrzennych (aglomeracje, ośrodki, miasta powiatowe) do pełnienia funkcji w układzie zregionalizowanym, świadczą o realnej możliwości niezwłocznego przeprowadzenia zmian.

Nawiązując do głównych, tj. przestrzennych, historycznych, kulturowych i gospodarczych przesłanek rzeczywistej reformy terytorialnej kraju, można stwierdzić, iż propozycja utworzenia dużych (12-14) regionów (województw) udowadnia, jak dalece funkcjonowanie państwa i sposób sprawowania władzy zależą od struktur przestrzennych. Doświadczenie Polski ubiegłych 20 lat wykazało dobitnie, że małe województwa i spłaszczona struktura terytorialna kraju wymuszają centralistyczne zarządzanie, które w jaskrawy sposób kontrastuje z wymaganiami współczesnej, otwartej gospodarki rynkowej i – z drugiej strony – z możliwością kształtowania struktur państwa obywatelskiego. Duże województwa przywracają ciągłość historyczną i tożsamość, stanowiące fundament dalszego rozwoju regionów przyczyniając się aktywnie do awansu cywilizacyjnego całego kraju.

Jak uczą doświadczenia państw najbardziej rozwiniętych, kluczowe znaczenie dla rozwoju gospodarczego ma sfera społeczna, a więc kondycja ludzi i zdolność osiągania konsensusu społecznego, umożliwiającego zrównoważony rozwój jakościowy. Regionalizacja Polski postrzegana jest więc próbą poszukiwania nowego kształtu państwa, odpowiadającego polskiej specyfice i polskim aspiracjom. Reforma ustroju i podziału terytorialnego kraju, w świetle prowadzonych prac i zaangażowanej dyskusji, jawi się zatem jako dziejowe zadanie logistyczne państwa na przełomie XX i XXI wieku, mające swoje dalekosiężne skutki, i powinna być traktowana w kategoriach polskiej racji stanu.

Część druga

Ustawa o samorządzie terytorialnym i administracji rządowej w województwie (projekt z 10 sierpnia 1997 roku)

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej

- pragnąc dokończyć naprawy ustroju państwa,

- kierując się konstytucyjnymi zasadami jednolitości państwa oraz pomocniczości i decentralizacji władzy publicznej,

- wypełniając postanowienia Konstytucji o powołaniu samorządu regionalnego,

- kierując się opracowanymi przez Radę Europy zasadami działania regionów samorządowych,

postanawia, co następuje:

DZIAŁ I

PRZEPISY OGÓLNE

Art. 1

1. Ogół mieszkańców województwa tworzy z mocy prawa regionalną wspólnotę samorządową.

2. Województwo w rozumieniu niniejszej ustawy oznacza:

1) jednostkę samorządu terytorialnego - regionalną wspólnotę samorządową,

2) największą terytorialnie jednostkę zasadniczego podziału terytorialnego kraju dla wykonywania administracji publicznej.

3. Władzę rządowej administracji ogólnej w województwie sprawuje wojewoda.

Art. 2

1. Administrację publiczną w województwie wykonują:

1) organy wojewódzkiego samorządu terytorialnego,

2) organy administracji rządowej:

a) wojewoda jako zwierzchnik zespolonej administracji rządowej,

b) terenowe organy administracji podporządkowane bezpośrednio ministrom jako organy administracji niezespolonej (specjalnej).

2. Organy wojewódzkiego samorządu terytorialnego i administracji rządowej są względem siebie niezależne i działają w granicach określonych przez ustawy.

3. Jeżeli istnieje wątpliwość dotycząca właściwości organu administracji rządowej lub organu samorządu wojewódzkiego do wykonywania określonego zadania publicznego o zasięgu regionalnym, przyjmuje się, że należy ono do właściwości samorządu wojewódzkiego.

Art. 3

1. Administracja samorządowa w poszczególnych jednostkach samorządu terytorialnego jest zespolona w jednym urzędzie i pod jednym zwierzchnikiem.

2. W organizacji administracji rządowej w województwie zespolenie wszystkich służb, inspekcji i straży następuje pod jednym zwierzchnikiem i - jeżeli ustawa nie stanowi inaczej lub charakter wykonywanych zadań się temu nie sprzeciwia - w jednym urzędzie.

Art. 4

Indywidualne akty administracyjne wydawane są w pierwszej instancji przez organy samorządu terytorialnego bądź przez organy administracji rządowej na najniższym, możliwym do prawidłowego wykonania ze względu na charakter zadania, poziomie zasadniczego podziału terytorialnego kraju.

Art. 5

Samodzielność samorządu wojewódzkiego nie narusza samodzielnością jednostek lokalnego samorządu terytorialnego. Organy samorządu wojewódzkiego nie stanowią wobec nich organów nadzoru lub kontroli ani nie stanowią organów wyższego stopnia w postępowaniu administracyjnym.

Art. 6

1. Mieszkańcy województwa podejmują rozstrzygnięcia w głosowaniu powszechnym, poprzez wybory lub referendum, albo za pośrednictwem organów samorządu wojewódzkiego.

2. Organami samorządu wojewódzkiego są:

1) sejmik województwa,

2) zarząd województwa.

3. Marszałek województwa jest przewodniczącym sejmiku i zarządu województwa.

4. Zasady i tryb przeprowadzania wyborów do sejmiku województwa określa odrębna ustawa.

Art. 7

1. Województwo jako jednostka samorządu terytorialnego:

1) wykonuje określone ustawami zadania publiczne w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność,

2) dysponuje mieniem wojewódzkim,

3) prowadzi samodzielnie gospodarkę finansową na podstawie budżetu.

2. Województwo posiada osobowość prawną.

3. Samodzielność województwa podlega ochronie sądowej.

4. Ustrój województwa jako jednostki samorządu terytorialnego określa statut województwa. Statut podlega ogłoszeniu w wojewódzkim dzienniku urzędowym.

Art. 8

1. Województwa mogą zawierać z innymi jednostkami samorządu terytorialnego: województwami, gminami i powiatami porozumienia, w tym w szczególności w sprawie wzajemnego powierzenia prowadzenia określonych zadań publicznych.

2. Do porozumień stosuje się odpowiednio przepisy rozdziału 7 ustawy o samorządzie terytorialnym.

Art. 9

1. Administrację rządową w województwie sprawują:

1) wojewoda oraz działający pod jego zwierzchnictwem kierownicy zespolonych służb, inspekcji i straży, wykonujący z ustawowego upoważnienia, lecz w imieniu wojewody, zadania i kompetencje określone w ustawach,

2) wojewódzkie organy administracji niezespolonej (specjalnej),

3) organy wojewódzkiego samorządu terytorialnego, jeżeli wykonywanie zadań administracji rządowej wynika z zawartego z wojewodą porozumienia,

4) organy innych samorządów, jeżeli wykonywanie zadań administracji rządowej następuje na podstawie ustawy lub porozumienia.

2. Jeżeli ustawy szczególne przewidują wykonywanie zadań w określonym zakresie przez terenowe organy administracji rządowej i istnieje wątpliwość dotycząca pozycji prawnej i charakteru tego organu, przyjmuje się, że działają one jako organy administracji zespolonej o właściwości szczególnej.

3. Ustanowienie terenowej administracji rządowej jako administracji niezespolonej (specjalnej) uzasadnione jest w szczególności ogólnopaństwowym charakterem wykonywanych zadań, nie związanych z terenem województwa lub terytorialnym zasięgiem działania nie pokrywającym się z obszarem województwa.

Art. 10

Wojewoda sprawując w województwie władzę rządowej administracji ogólnej jest: 1) przedstawicielem rządu w województwie,

2) zwierzchnikiem zespolonej administracji rządowej,

3) organem nadzoru nad samorządem terytorialnym,

4) organem wyższego stopnia w rozumieniu przepisów kodeksu postępowania administracyjnego,

5) reprezentantem Skarbu Państwa w odniesieniu do mienia powierzonego mu dla wykonywania jego zadań administracyjnych.

Art. 11

Na podstawie upoważnień ustawowych organom samorządu wojewódzkiego oraz terenowym organom administracji rządowej, w tym w szczególności wojewodzie i organom administracji niezespolonej (specjalnej), przysługuje prawo stanowienia aktów prawnych wojewódzkiego powszechnie obowiązujących na obszarze województwa.

Art. 12

Zasadniczy podział terytorialny kraju, zasady oraz tryb tworzenia i znoszenia gmin, powiatów i województw, a także jednostek podziału terytorialnego właściwych dla administracji niezespolonych (specjalnych) określa odrębna ustawa.
 
 

DZIAŁ II

SAMORZĽD WOJEWÓDZKI

Rozdział 1

Zadania województwa


 
 

Art. 13

1. Samorząd wojewódzki określa strategię rozwoju województwa, uwzględniającą w szczególności następujące cele: 1) rozwój i kształtowanie świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej mieszkańców,

2) pobudzanie aktywności gospodarczej,

3) podnoszenie konkurencyjności i innowacyjności gospodarki województwa oraz zwiększanie jego atrakcyjności jako miejsca prowadzenia działalności gospodarczej,

4) zachowanie i racjonalne wykorzystanie wartości środowiska kulturowego i przyrodniczego,

5) tworzenie i utrzymanie ładu przestrzennego,

6) przyczynianie się do podnoszenia standardu życia mieszkańców.

2. Samorząd wojewódzki samodzielnie prowadzi politykę rozwoju regionu, w zakresie której wykonuje w szczególności następujące zadania: 1) tworzenie warunków rozwoju gospodarczego, zwłaszcza w dziedzinie uznanych za najważniejsze dla województwa,

2) promocja walorów i możliwości rozwojowych województwa m.in. pod kątem atrakcyjności inwestycyjnej dla kapitału krajowego i zagranicznego,

3) utrzymanie i rozbudowa infrastruktury społecznej i techniczno-ekonomicznej o znaczeniu regionalnym,

4) mobilizacja i łączenie środków finansowych, publicznych i prywatnych dla realizacji określonych zadań,

5) wspieranie działań podnoszących poziom wykształcenia (także obywatelskiego) i kwalifikacji mieszkańców województwa,

6) racjonalne korzystanie z zasobów przyrody oraz kształtowanie środowiska naturalnego uwzględniające potrzeby przyszłych pokoleń,

7) wspieranie współpracy między sferą nauki i gospodarki, popieranie postępu technologicznego oraz działań proinnowacyjnych,

8) zarządzanie dziedzictwem kulturowym o znaczeniu regionalnym.

3. Podstawą wykonywania polityki rozwoju regionu jest plan regionalny i opracowane na jego podstawie programy wojewódzkie, w tym w szczególności wieloletnie programy inwestycyjne.

4. Przy formułowaniu strategii rozwoju województwa i realizacji polityki regionalnej samorząd wojewódzki współpracuje, na zasadach i w formach określonych we właściwych przepisach, w szczególności z:

1) jednostkami lokalnego samorządu terytorialnego z terenu województwa, a także z samorządem gospodarczym i zawodowym,

2) administracją rządową, a zwłaszcza z wojewodą jako przedstawicielem rządu,

3) innymi województwami,

4) organizacjami pozarządowymi,

5) wyższymi uczelniami i jednostkami naukowo-badawczymi,

6) organizacjami międzynarodowymi i regionami innych państw, zwłaszcza ościennych.

5. W celu wykonania strategii rozwoju samorząd wojewódzki może prowadzić działalność gospodarczą na zasadach i w formach określonych w niniejszej ustawie, a w sferze użyteczności publicznej na zasadach i w formach określonych w ustawie o gospodarce komunalnej.

Art. 14

Samorząd wojewódzki wykonuje zadania o zasięgu regionalnym określone ustawami, w szczególności w zakresie: 1) edukacji publicznej: prowadzenie szkolnictwa policealnego, niektórych szkół średnich i zawodowych, ośrodków doskonalenia nauczycieli, bibliotek wojewódzkich,

2) szkolnictwa wyższego: zakładanie i prowadzenie szkół wyższych o profilu kształcenia istotnym dla rozwoju województwa, w tym w szczególności medycznych, pedagogicznych, ekonomicznych, rolniczych, wychowania fizycznego, a także wyższych szkół zawodowych,

3) ochrony zdrowia: prowadzenie specjalistycznych placówek o zasięgu regionalnym, pogotowia ratunkowego i transportu sanitarnego, prowadzenie przedsiębiorstw uzdrowiskowych,

4) kultury: prowadzenie instytucji kultury o zasięgu regionalnym, sprawowanie ochrony dóbr kultury,

5) pomocy społecznej: prowadzenie instytucji o zasięgu regionalnym, w tym domów pomocy społecznej,

6) modernizacji terenów wiejskich,

7) zagospodarowania przestrzennego,

8) ochrony środowiska,

9) gospodarki wodnej, melioracji i utrzymania urządzeń wodnych,

10) dróg i transportu, w szczególności w zakresie modernizacji, utrzymania i ochrony dróg wojewódzkich.

Rozdział 2

Władze województwa

Art. 15

1. W sprawach samoopodatkowania mieszkańców oraz odwołania sejmiku województwa przed upływem kadencji rozstrzyga się wyłącznie w drodze referendum wojewódzkiego.

2. Referendum może być przeprowadzone w każdej innej, ważnej dla województwa, a mieszczącej się w zakresie jego zadań, sprawie.

3. Referendum przeprowadza się na wniosek sejmiku lub grupy mieszkańców.

4. Zasady i tryb przeprowadzania referendum określa odrębna ustawa.

Art. 16

1. Sejmik województwa jest organem stanowiącym i kontrolnym województwa.

2. Kadencja sejmiku trwa 4 lata licząc od dnia wyborów.

(wariant I)

3. W skład sejmiku wchodzą radni, wybierani w wyborach bezpośrednich, w liczbie:

1) .... radnych w województwach liczących do ...... mieszkańców,

2) .... radnych w województwach liczących do ...... mieszkańców,

3) .... radnych w województwach liczących do ...... mieszkańców,

4) .... radnych w województwach liczących do ...... mieszkańców,

(wariant II)

3. Sejmik składa się z:

1) .... radnych w województwach liczących do ...... mieszkańców,

2) .... radnych w województwach liczących do ...... mieszkańców,

3) .... radnych w województwach liczących do ...... mieszkańców,

4) .... radnych w województwach liczących do ...... mieszkańców,
 
 

4. W skład sejmiku wchodzą: 1) starostowie, których liczba nie może przekraczać 1/3 ogólnej liczby radnych,

2) radni wybrani w wyborach bezpośrednich.
 
 

Art. 17

Do wyłącznej właściwości sejmiku województwa należy:

1) stanowienie aktów prawa wojewódzkiego, w tym statutu województwa, zasad gospodarowania mieniem wojewódzkim oraz zasad i trybu korzystania z wojewódzkich obiektów i urządzeń użyteczności publicznej,

2) uchwalanie strategii rozwoju regionu, planu regionalnego i wieloletnich programów wojewódzkich, w tym w szczególności inwestycyjnych, stanowiących podstawę do prowadzenia konkretnej działalności, w szczególności w zakresie gospodarki, ekologii, oświaty, kultury, infrastruktury społecznej i technicznej,

3) podejmowanie uchwały w sprawie trybu prac nad projektem uchwały budżetowej,

4) uchwalanie budżetu województwa,

5) uchwalanie, z zastrzeżeniem przepisów prawa budżetowego, szczegółowości układu wykonawczego budżetu województwa,

6) określanie, z zastrzeżeniem przepisów prawa budżetowego, zasad udzielania dotacji przedmiotowych i podmiotowych z budżetu województwa,

7) podejmowanie uchwały w sprawie zamknięcia rachunków budżetu województwa,

8) rozpatrywanie sprawozdań z wykonania budżetu województwa, sprawozdań finansowych województwa oraz sprawozdań z wykonywania wieloletnich programów województwa,

9) podejmowanie uchwały w sprawie udzielenia lub nieudzielenia absolutorium zarządowi z tytułu wykonania budżetu województwa,

10) uchwalanie, w granicach określonych ustawami, przepisów w sprawach podatków i opłat,

11) przyjmowanie “Priorytetów współpracy zagranicznej województwa”,

12) podejmowanie uchwał w sprawie przystępowania do międzynarodowych organizacji regionalnych i zawierania umów o współpracy międzyregionalnej,

13) wybór i odwoływanie zarządu województwa,

14) rozpatrywanie sprawozdań z działalności zarządu województwa, w tym w szczególności z działalności finansowej i realizacji programów, o których mowa w pkt. 2,

15) powoływanie i odwoływanie, na wniosek marszałka województwa, skarbnika województwa, który jest głównym księgowym budżetu,

16) podejmowanie uchwał w sprawie tworzenia i przystępowania do związków, stowarzyszeń, fundacji i spółdzielni oraz ich rozwiązywania lub występowania z nich,

17) podejmowanie uchwał w sprawach majątkowych województwa dotyczących:

a) zasad nabywania, zbywania i obciążania nieruchomości oraz ich wydzierżawiania lub wynajmowania na okres dłuższy niż 5 lat, o ile ustawy szczególne nie stanowią inaczej,

b) emitowania obligacji oraz określania zasad ich zbywania, nabywania i wykupu,

c) zaciągania długoterminowych pożyczek i kredytów,

d) ustalania maksymalnej wysokości pożyczek i kredytów krótkoterminowych zaciąganych przez zarząd oraz maksymalnej wysokości pożyczek i poręczeń udzielanych przez zarząd w roku budżetowym,

e) tworzenia i przystępowania do spółek oraz określania zasad wnoszenia, nabywania i zbywania udziałów i akcji,

18) podejmowanie uchwał w innych sprawach zastrzeżonych ustawami i statutem województwa do kompetencji sejmiku,

19) uchwalanie przepisów dotyczących wewnętrznej organizacji województwa i sejmiku oraz trybu jego prac.

Art. 18

1. Uchwały sejmiku województwa zapadają zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowego składu sejmiku w głosowaniu jawnym, chyba że przepisy ustawy lub statutu województwa stanowią inaczej.

2. Uchwały sejmiku województwa w sprawie przyjęcia i zmiany budżetu oraz udzielenia lub nieudzielenia absolutorium zarządowi zapadają bezwzględną większością ustawowego składu sejmiku.

Art. 19

1. Sejmik województwa wybiera ze swego grona marszałka województwa bezwzględną większością głosów, w obecności co najmniej połowy ustawowego składu sejmiku, w głosowaniu tajnym.

2. Sejmik województwa, na wniosek marszałka województwa, wybiera ze swego grona wiceprzewodniczących sejmiku województwa, nie więcej niż trzech, w głosowaniu tajnym, bezwzględną większością głosów, w obecności co najmniej połowy składu sejmiku.

3. Marszałek województwa jako przewodniczący sejmiku organizuje jego pracę i prowadzi obrady sejmiku. Marszałek może powierzyć wykonywanie powyższych czynności jednemu z wiceprzewodniczących sejmiku.

4. Wiceprzewodniczący sejmiku nie mogą wchodzić w skład zarządu województwa.

Art. 20

1. Sejmik województwa obraduje na sesjach zwoływanych co najmniej raz na kwartał.

2. Marszałek województwa zobowiązany jest zwołać sesję w ciągu 7 dni od daty złożenia wniosku przez zarząd województwa lub radnych stanowiących co najmniej 1/4 ustawowego składu sejmiku.

Art. 21

1. Przed przystąpieniem do wykonywania mandatu radny składa ślubowanie:

“Ślubuję uczciwie i rzetelnie pracować dla dobra wspólnoty samorządowej województwa....., przestrzegać prawa i dobrych obyczajów oraz kierować się sumieniem przy podejmowaniu decyzji dotyczących dobra publicznego”.

2. Radny województwa nie jest związany wytycznymi wyborców i w swej działalności jest obowiązany kierować się interesami wojewódzkiej wspólnoty samorządowej.

3. W związku z wykonywaniem mandatu radny korzysta z ochrony prawnej przewidzianej dla funkcjonariuszy publicznych.

4. Radny jest obowiązany brać udział w pracach organów województwa oraz wojewódzkich jednostek organizacyjnych, do których został wybrany lub desygnowany.

5. Funkcji radnego województwa nie można łączyć z funkcją posła, senatora i radnego powiatu (wariant - z zastrzeżeniem art. 16 ust. 3 i 4).

Art. 22

1. Radni nie mogą wchodzić w stosunki cywilnoprawne w sprawach majątkowych z województwem lub jego jednostkami organizacyjnymi, z wyjątkiem stosunków prawnych wynikających z korzystania z powszechnie dostępnych usług na warunkach ogólnych oraz stosunku najmu pomieszczeń dla własnych celów mieszkaniowych lub własnej działalności gospodarczej oraz dzierżawy, a także innych prawnych form użytkowania nieruchomości, jeżeli najem lub dzierżawa (użytkowanie) oparte są na warunkach ustalonych powszechnie dla danego typu czynności prawnych.

2. Radni nie mogą brać udziału w głosowaniu w sprawach, o których mowa w ust. 1, jeżeli dotyczy to ich interesu prawnego.

3. Radnemu przysługują diety oraz zwrot kosztów podróży służbowych na zasadach określonych przez sejmik województwa.

Art. 23

1. Z radnym nie może być nawiązany stosunek pracy w urzędzie regionalnym województwa, w którym radny uzyskał mandat. Przepis ten nie dotyczy radnych wybranych do zarządu, z którymi stosunek pracy nawiązywany jest na podstawie wyboru.

2. Przepis ust. 1 dotyczy także funkcji kierownika wojewódzkiej jednostki organizacyjnej.

3. Nawiązanie przez radnego stosunku pracy, o którym mowa w ust. 1 i 2, jest równoznaczne ze zrzeczeniem się mandatu.

Art. 24

1. Radny, który przed uzyskaniem mandatu pozostawał w stosunku pracy z urzędem regionalnym lub pełnił funkcję kierownika wojewódzkiej jednostki organizacyjnej w województwie, w którym uzyskał mandat, jest obowiązany złożyć wniosek o urlop bezpłatny w terminie 7 dni od daty ogłoszenia wyników wyborów przez właściwy organ wyborczy.

2. Radny, o którym mowa w ust. 1, otrzymuje urlop bezpłatny na okres sprawowania mandatu oraz 3 miesięcy po jego wygaśnięciu.

3. Radny otrzymuje urlop bezpłatny bez względu na rodzaj i okres trwania stosunku pracy. Stosunek pracy zawarty na czas oznaczony, który ustałby przed terminem zakończenia urlopu bezpłatnego, przedłuża się do 3 miesięcy po zakończeniu tego urlopu.

4. W przypadku radnego pełniącego funkcję kierownika jednostki przejętej lub utworzonej przez województwo w czasie kadencji, termin, o którym mowa w ust. 1, wynosi 6 miesięcy od daty przejęcia lub utworzenia tej jednostki.

5. Niezłożenie przez radnego wniosku, o którym mowa w ust. 1, jest równoznaczne ze zrzeczeniem się mandatu.

6. Po wygaśnięciu mandatu radnego, o którym mowa w ust. 2, urząd regionalny lub wojewódzka jednostka organizacyjna przywraca radnego do pracy na tym samym lub równorzędnym stanowisku pracy, z wynagrodzeniem odpowiadającym wynagrodzeniu, jakie radny otrzymywałby, gdyby nie przysługujący urlop bezpłatny. Radny jest obowiązany zgłosić gotowość przystąpienia do pracy w terminie 7dni od daty wygaśnięcia mandatu.

Art. 25

1. Pracodawca obowiązany jest zwalniać radnego do pracy zawodowej w celu umożliwienia radnemu brania udziału w pracach organów województwa.

2. Rozwiązanie z radnym stosunku pracy wymaga uprzedniej zgody sejmiku województwa, którego radny jest członkiem.

Art. 26

1. Sejmik województwa kontroluje działalność zarządu oraz wojewódzkich jednostek organizacyjnych i w tym celu powołuje komisję rewizyjną.

2. W skład komisji rewizyjnej wchodzą radni - przedstawiciele wszystkich klubów, w liczbie proporcjonalnej do liczby członków w klubach reprezentowanych w sejmiku. Członkostwa w komisji rewizyjnej nie można łączyć z funkcjami marszałka i wiceprzewodniczących sejmiku oraz radnych będących członkami zarządu.

3. Komisja rewizyjna opiniuje wykonanie budżetu i występuje z wnioskiem do sejmiku województwa w sprawie udzielenia lub nieudzielenia absolutorium zarządowi. Wniosek ten podlega zaopiniowaniu przez regionalną izbę obrachunkową.

Art. 27

1. Sejmik wojewódzki może powoływać stałe i doraźne komisje do określonych zadań.

2. Statut województwa określa przedmiot działania, zakres zadań, zasady dotyczące składu, organizację wewnętrzną i tryb pracy komisji powoływanych przez sejmik województwa.

Art. 28

1. Zarząd województwa jest organem wykonawczym województwa.

2. W skład zarządu województwa, liczącego od 5 do 7 osób, wchodzi marszałek województwa, jako jego przewodniczący, wiceprzewodniczący i pozostali członkowie.

3. Członkostwa zarządu województwa nie można łączyć z członkostwem w organach gmin i powiatów oraz z zatrudnieniem w administracji rządowej.

Art. 29

1. Sejmik województwa wybiera, na wniosek marszałka województwa, pozostałych członków zarządu, w tym wiceprzewodniczących, nie więcej niż trzech, w ciągu 3 miesięcy od daty ogłoszenia wyników wyborów przez właściwy organ wyborczy.

2. Wybór wiceprzewodniczących i pozostałych członków zarządu następuje bezwzględną większością głosów, w obecności co najmniej połowy ustawowego składu sejmiku, w głosowaniu tajnym.

3. Wiceprzewodniczący i pozostali członkowie zarządu mogą być wybrani spoza składu sejmiku.

4. Do wiceprzewodniczących i pozostałych członków zarządu wybranych spoza składu sejmiku stosuje się odpowiednio przepisy art. 22 ust. 1 i 2 dotyczące zakazu wchodzenia w stosunki cywilnoprawne w sprawach majątkowych z województwem.

Art. 30

1. Jeżeli sejmik województwa nie dokona wyboru zarządu w terminie określonym w art. 29 ust. 1 ulega rozwiązaniu z mocy prawa.

2. Informację o rozwiązaniu sejmiku województwa z przyczyny określonej w ust. 1 wojewoda podaje do publicznej wiadomości i ogłasza, w formie obwieszczenia, w wojewódzkim dzienniku urzędowym.

3. Po rozwiązaniu sejmiku województwa z przyczyny określonej w ust. 1 przeprowadza się wybory przedterminowe. Wybory zarządza Prezes Rady Ministrów w terminie 3 miesięcy od daty rozwiązania sejmiku województwa.

4. Funkcje organów województwa do czasu wyboru zarządu przez nowy sejmik pełni właściwy terytorialnie wojewoda.

5. Jeżeli sejmik województwa wybrany w trybie określonym w ust. 3 nie dokona wyboru zarządu w terminie określonym w art. 29 ust. 1 ulega rozwiązaniu z mocy prawa. Informację o rozwiązaniu sejmiku podaje się do wiadomości w trybie określonym w ust. 2.

6. W przypadku określonym w ust. 5 nie przeprowadza się kolejnych wyborów przedterminowych. Do dnia wyborów sejmiku województwa na kolejną kadencję, zadania i kompetencje sejmiku i zarządu przejmuje właściwy terytorialnie wojewoda.

Art. 31

1. Uchwała sejmiku województwa w sprawie nieudzielenia zarządowi absolutorium jest równoznaczna ze złożeniem wniosku o odwołanie zarządu, chyba że po zakończeniu roku budżetowego zarządu województwa został odwołany z innej przyczyny.

2. Sejmik województwa rozpoznaje sprawę odwołania zarządu z przyczyny określonej w ust. 1 na sesji zwołanej nie wcześniej niż po upływie 14 dni od podjęcia uchwały o nieudzieleniu zarządowi absolutorium.

3. Sejmik wojewódzki, po zapoznaniu się z opiniami komisji rewizyjnej i regionalnej izby obrachunkowej w sprawie uchwały sejmiku województwa o nieudzieleniu zarządowi absolutorium, może odwołać zarząd bezwzględną większością głosów ustawowego składu sejmiku, w głosowaniu tajnym.

Art. 32

1. Sejmik województwa może odwołać zarząd lub poszczególnych jego członków, z wyjątkiem marszałka, z innej przyczyny niż nieudzielenie absolutorium jedynie na pisemnie uzasadniony i zaopiniowany przez komisję rewizyjną wniosek 1/4 ustawowego składu sejmiku.

2. Sejmik województwa rozpoznaje wniosek, o którym mowa w ust. 1, na sesji zwołanej nie wcześniej niż 14 dni od daty zgłoszenia wniosku.

3. Sejmik może odwołać zarząd lub poszczególnych jego członków w sytuacji określonej w ust. 1 i 2 bezwzględną większością głosów ustawowego składu sejmiku, w głosowaniu tajnym.

Art. 33

Sejmik województwa może, na wniosek marszałka, odwołać poszczególnych członków zarządu bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowego składu sejmiku w głosowaniu tajnym. Wniosek ten jest rozpoznawany na sesji zwołanej nie wcześniej niż 14 dni od daty zgłoszenia wniosku.

Art. 34

1. Sejmik województwa może odwołać marszałka województwa z innej przyczyny niż nieudzielenie absolutorium jedynie na pisemnie uzasadniony i zaopiniowany przez komisję rewizyjną wniosek 1/4 ustawowego składu sejmiku. Wniosek ten jest rozpoznawany na sesji zwołanej nie wcześniej niż 14 dni od daty zgłoszenia wniosku.

2. Sejmik województwa może odwołać marszałka województwa w sytuacji określonej w ust. 1 większością 2/3 głosów ustawowego składu sejmiku, w głosowaniu tajnym.

3. Odwołanie marszałka województwa jest równoznaczne z odwołaniem całego zarządu.

Art. 35

W przypadku nieuzyskania przez wniosek, o którym mowa w art. 32, art. 33 i art. 34 wymaganej większości głosów, kolejny wniosek o odwołanie może być zgłoszony, na zasadach i w trybie przewidzianym w art. 32, art. 33 i art. 34, nie wcześniej niż 6 miesięcy od poprzedniego głosowania.

Art. 36

1. W razie odwołania zarządu lub poszczególnych jego członków sejmik województwa wybiera w ciągu miesiąca nowy zarząd lub poszczególnych jego członków w trybie i na zasadach określonych w art. 29.

2. Odwołany zarząd lub poszczególni jego członkowie pełnią dotychczasowe obowiązki do czasu wyboru nowego zarządu lub poszczególnych jego członków. Sejmik województwa może zwolnić członka zarządu z tego obowiązku. Przepisu art. 30 ust. 1 o rozwiązaniu sejmiku z mocy prawa nie stosuje się.

Art. 37

1. W przypadku złożenia rezygnacji z pełnionej funkcji przez członka zarządu, sejmik województwa podejmuje uchwałę o przyjęciu rezygnacji i odwołaniu z funkcji na najbliższym posiedzeniu.

2. Niepodjęcie uchwały, o której mowa w ust. 1, jest równoznaczne z przyjęciem rezygnacji z upływem ostatniego dnia miesiąca, w którym odbyło się, wskazane w ust. 1, posiedzenie sejmiku województwa.

Art. 38

1. Zarząd województwa wykonuje zdania należące do samorządu wojewódzkiego, nie zastrzeżone na rzecz innych organów i jednostek organizacyjnych województwa.

2. Do zadań zarządu województwa należy w szczególności:

1) wykonywanie uchwał sejmiku wojewódzkiego,

2) gospodarowanie mieniem województwa, w tym wykonywanie praw z akcji i udziałów posiadanych przez województwo,

3) przygotowywanie projektu i wykonywanie budżetu województwa,

4) przygotowywanie projektów i wykonywanie strategii, planu regionalnego i programów wojewódzkich, w tym w szczególności wieloletnich programów inwestycyjnych,

5) prowadzenie bieżącej polityki i zawieranie umów, w zakresie współpracy międzynarodowej, ze strukturami samorządu regionalnego w innych krajach i z międzynarodowymi organizacjami regionalnymi,

6) kierowanie, koordynacja i kontrola działalności wojewódzkich jednostek organizacyjnych, w tym powoływanie i odwoływanie ich kierowników,

7) uchwalanie regulaminu organizacyjnego urzędu regionalnego oraz powoływanie i odwoływanie, na wniosek marszałka województwa, dyrektora generalnego tego urzędu.

3. Zasady funkcjonowania zarządu województwa określa statut województwa.

Art. 39

Po upływie kadencji sejmiku województwa zarząd województwa działa do dnia wyboru nowego zarządu.

Art. 40

1. Marszałek województwa organizuje i kieruje pracami zarządu, prowadzi bieżące sprawy województwa i reprezentuje województwo na zewnątrz.

2. W sprawach nie cierpiących zwłoki, związanych z bezpośrednim zagrożeniem interesu publicznego, marszałek województwa podejmuje niezbędne czynności należące do właściwości zarządu województwa. Czynności podjęte w tym trybie wymagają zatwierdzenia na najbliższym posiedzeniu zarządu.

3. Marszałek województwa jest zwierzchnikiem służbowym pracowników urzędu regionalnego i kierowników wojewódzkich jednostek organizacyjnych.

Art. 41

1. Sejmik wojewódzki powołuje i odwołuje skarbnika województwa (głównego księgowego budżetu województwa), na wniosek marszałka województwa, bezwzględną większością głosów, w obecności co najmniej połowy ustawowego składu sejmiku, w głosowaniu tajnym.

2. Skarbnik województwa uczestniczy w pracach i obradach zarządu i sejmiku województwa z głosem doradczym.

Art. 42

1. Zarząd województwa wykonuje zadania województwa przy pomocy urzędu regionalnego i wojewódzkich jednostek organizacyjnych, w tym wojewódzkich osób prawnych.

2. Urzędem regionalnym kieruje dyrektor generalny.

3. Ogólne zasady funkcjonowania urzędu regionalnego określa statut województwa.

4. Status prawny pracowników samorządu regionalnego określa odrębna ustawa.

Art. 43

1. Decyzje w indywidualnych sprawach z zakresu administracji publicznej wydaje marszałek województwa, jeżeli przepisy szczególne nie przewidują inaczej.

2. Marszałek województwa może upoważnić wiceprzewodniczących zarządu, pozostałych członków zarządu, pracowników urzędu regionalnego oraz kierowników jednostek organizacyjnych województwa do wydawania w jego imieniu decyzji, o których mowa w ust. 1.

3. Od decyzji, o których mowa w ust. 1, służy odwołanie do samorządowego kolegium odwoławczego.

Rozdział 3

Mienie wojewódzkie

Art. 44

1. Mieniem wojewódzkim jest własność i inne prawa majątkowe nabyte przez województwo lub inne wojewódzkie osoby prawne.

2. Wojewódzkimi osobami prawnymi są samorządowe jednostki organizacyjne, którym ustawy przyznają wprost taki status oraz te zależne osoby prawne, które mogą być tworzone, na podstawie odrębnych przepisów, wyłącznie przez województwo.

3. Województwo jest w stosunkach cywilno-prawnych podmiotem praw i obowiązków, które dotyczą mienia wojewódzkiego nie należącego do innych wojewódzkich osób prawnych.

Art. 45

Nabycie mienia wojewódzkiego następuje na zasadach określonych w kodeksie cywilnym i innych ustawach, a także w drodze przekazania mienia państwowego, uregulowanego niniejszą ustawą.

Art. 46

1. Przekazanie województwom mienia państwowego służącego realizacji ich zadań następuje, z zastrzeżeniem przepisu art. 47, na podstawie decyzji administracyjnych wojewody, wydawanych z urzędu.

2. Nabycie mienia jest nieodpłatne i następuje z chwilą uprawomocnienia się decyzji o jego przekazaniu.

Art. 47

1. Przekazanie województwu mienia państwowego, służącego wykonywaniu zadań gospodarczych przekraczających zakres użyteczności publicznej, może nastąpić na wniosek zarządu województwa, jeżeli to mienie służyć będzie realizowanej przez województwo strategii rozwoju regionalnego.

2. Przekazanie mienia, określonego w ust. 1, następuje nieodpłatnie, w trybie właściwym do przenoszenia nabywanych praw, z tym że przekazanie własności i innych praw do rzeczy następuje na podstawie decyzji Ministra Skarbu Państwa.

3. Odmowa przekazania mienia, o którym mowa w ust. 1, następuje w drodze decyzji Ministra Skarbu Państwa.

Art. 48

1. Nabycie przekazywanego mienia państwowego następuje wraz z obciążeniami, które powinny być ujawnione w decyzji o przekazaniu.

2. Ujawnienie obciążeń nie narusza praw osób trzecich.

Art. 49

Przekazanie mienia państwowego województwu jest wolne od podatków i opłat.

Art. 50

1. Do postępowania w sprawie przekazania mienia w drodze decyzji stosuje się odpowiednio przepisy kodeksu postępowania administracyjnego.

2. Odwołania od decyzji w sprawach o przekazanie mienia rozpoznaje Krajowa Komisja Uwłaszczeniowa.

Art. 51

1. Prawomocna decyzja o przekazaniu województwu praw, które są lub mogą być ujawnione w księdze wieczystej, stanowi podstawę wpisu w księdze.

2. Postępowanie w przedmiocie wpisu wolne jest od opłat sądowych.

Art. 52

Województwo może tworzyć spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółki akcyjne, w tym spółki jednoosobowe, a także może przystępować do takich spółek, jeżeli: 1) ich działalność polega na wykonywaniu czynności bankowych, ubezpieczeniowych, doradczych, promocyjnych, edukacyjnych i wydawniczych służących rozwojowi województwa,

2) zbycie składnika mienia wojewódzkiego mogącego stanowić wkład niepieniężny województwa do spółki albo też rozporządzenie nim w inny sposób spowoduje dla województwa poważną stratę majątkową.
 
 

Art. 53

Prawa majątkowe województwa, nie należące do innych wojewódzkich osób prawnych, wykonuje zarząd województwa.

Art. 54

1. Kierownicy jednostek organizacyjnych województwa nie posiadających osobowości prawnej działają jednoosobowo na podstawie pełnomocnictwa udzielonego przez zarząd województwa.

2. Do czynności przekraczających zakres pełnomocnictwa potrzebna jest zgoda, w formie uchwały, zarządu województwa.

Art. 55

1. Oświadczenia woli w imieniu województwa składa marszałek województwa wraz z członkiem zarządu, o ile statut województwa nie stanowi inaczej.

2. Sejmik województwa może udzielić marszałkowi upoważnienia do składania jednoosobowo oświadczeń woli, innych niż przewidywane w statucie województwa.

3. Czynność prawna, z której wynika zobowiązanie pieniężne, wymaga do jej skuteczności kontrasygnaty głównego księgowego budżetu województwa.

4. Główny księgowy budżetu województwa, który odmówi kontrasygnaty, dokonuje jej jednak na pisemne polecenie marszałka województwa, powiadamiając o tym sejmik województwa.

Art. 56

1. Wojewódzkie osoby prawne samodzielnie decydują, w granicach ustaw, o sposobie wykonywania należących do nich praw majątkowych, z tym że nieodpłatne rozporządzenie mieniem oraz zbycie:

1) nieruchomości służącej do powszechnego użytku lub bezpośredniego zaspokajania potrzeb publicznych,

2) przedmiotów posiadających szczególną wartość naukową, historyczną, kulturalną lub przyrodniczą,

wymaga zgody, w formie uchwały, zarządu województwa.

2. Zgody zarządu województwa wymaga także zmiana przeznaczenia przedmiotów określonych w ust. 1 pkt. 1 i 2.

3. Uchwały zarządu, o których mowa w ust. 1 i 2, podlegają nadzorowi wojewody.

Art. 57

1. W przypadku zbycia przez województwo lub inną wojewódzką osobę prawną przedmiotów posiadających szczególną wartość naukową, historyczną, kulturalną lub przyrodniczą, Skarbowi Państwa przysługuje prawo pierwokupu lub wykupu, wykonywane na zasadach określonych w kodeksie cywilnym.

2. Mienie nabyte nieodpłatnie od państwa podlega, w przypadkach określonych w ust. 1, zwrotowi na jego rzecz, o ile uprawniony organ państwowy wystąpi z żądaniem zwrotu.

Art. 58

1. Województwo nie ponosi odpowiedzialności za zobowiązania innych wojewódzkich osób prawnych, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej. Inne wojewódzkie osoby prawne nie ponoszą odpowiedzialności za zobowiązania województwa.

2. W razie nieodpłatnego przejęcia, na podstawie obowiązujących ustaw, określonego składnika mienia od wojewódzkiej osoby prawnej na rzecz województwa, to ostatnie odpowiada solidarnie z wojewódzką osobą prawną za zobowiązania powstałe w okresie, gdy składnik stanowił własność danej osoby prawnej, do wysokości wartości tego składnika, ustalonej według stanu z chwili przejęcia, a według cen z chwili zapłaty.

Rozdział 4

Finanse województwa

Art. 59

1. Budżet województwa jest podstawą samodzielnej gospodarki województwa.

2. Budżet województwa jest planem finansowym, obejmującym:

1) na okres roku budżetowego: a) przewidywane dochody województwa,

b) kwoty wydatków, jakie mogą być dokonane ze środków budżetu województwa,

c) źródła sfinansowania deficytu budżetowego, gdy planowane wydatki z budżetu województwa przekraczają przewidywane dochody województwa,

d) rozdysponowanie nadwyżki budżetowej, gdy przewidywane dochody województwa przekraczają planowane wydatki z budżetu województwa;

2) wydatki związane z wieloletnimi programami, w tym w szczególności inwestycyjnymi, województwa, z wyodrębnieniem - dla każdego z programów - wydatków, które mogą być poniesione w danym roku budżetowym.
Art. 60

Zamieszczenie w budżecie województwa wydatków na określone cele nie stanowi podstawy zobowiązań wobec osób trzecich oraz roszczeń osób trzecich wobec województwa.

Art. 61

1. Budżet województwa jest uchwalany jako część uchwały budżetowej, na okres roku kalendarzowego, zwanego dalej rokiem budżetowym.

2. Sejmik województwa określa tryb prac nad projektem uchwały budżetowej, ustalając w szczególności:

1) terminy obowiązujące w toku prac nad projektem budżetu województwa,

2) obowiązki jednostek organizacyjnych województwa w toku prac nad projektem budżetu województwa,

3) wymaganą przez sejmik województwa szczegółowość projektu,

4) wykaz regulacji, które powinny być ujęte w uchwale budżetowej,

5) wymagane materiały informacyjne, które zarząd powinien przedłożyć sejmikowi przedkładając projekt uchwały budżetowej.
 
 

Art. 62

1. Uchwała budżetowa województwa składa się z budżetu województwa oraz z przepisów regulacyjnych dotyczących spraw, które na mocy prawa budżetowego pozostawiono do uchwały sejmiku województwa lub też spraw wskazanych przez sejmik w uchwale, o której mowa w art. 61 ust. 2.

2. Uchwała budżetowa może zawierać wydatki na wieloletnie programy inwestycyjne, jeżeli:

1) dla każdego programu wieloletniego zostały odrębnie określone przez sejmik województwa: a) nazwa programu, jego cel i zadania, które będą finansowane z budżetu województwa,

b) jednostka organizacyjna wykonująca program lub też koordynująca wykonywanie programu,

c) okres realizacji programu i łączne nakłady finansowe,

d) wysokość wydatków w poszczególnych latach realizacji programu,

2) kolejne uchwały budżetowe zawierać będą nakłady na uruchomiony program w wysokości umożliwiającej jego terminowe zakończenie,

3) zmiana kwot wydatków na realizację programu jest skutkiem odrębnych uchwał sejmiku województwa zmieniających zakres wykonywania tego programu lub wstrzymujących jego wykonywanie.
 
 

Art. 63

1. Uchwała budżetowa województwa powinna być uchwalona przed rozpoczęciem roku budżetowego.

2. Jeżeli uchwała budżetowa na dany rok budżetowy nie wejdzie w życie z początkiem roku budżetowego, to podstawą wykonywania budżetu województwa do momentu wejścia w życie uchwały budżetowej jest budżet województwa za poprzedni rok. Rozumie się przez to budżet województwa uwzględniający wszystkie zmiany dokonywane - w drodze nowelizacji uchwały budżetowej oraz w wyniku poprawnie dokonanych przeniesień wydatków - do 30 listopada roku poprzedzającego rok budżetowy.

3. W okresie wykonywania budżetu województwa na podstawie budżetu ubiegłorocznego obowiązują zasady określone przez prawo budżetowe.

4. W przypadku, gdy dochody i wydatki państwa określa ustawa o prowizorium budżetowym, sejmik województwa może uchwalić prowizorium budżetowe województwa na okres objęty prowizorium budżetowym państwa.

Art. 64

1. Opracowanie i przedstawienie do uchwalenia projektu budżetu województwa, a także inicjatywa w sprawie zmian tego budżetu, należą do wyłącznej kompetencji zarządu województwa.

2. Zarząd przygotowuje i przedkłada sejmikowi województwa, nie później niż do 31 października roku poprzedzającego rok budżetowy:

1) projekt budżetu województwa uwzględniający zasady prawa budżetowego oraz ustalenia sejmiku województwa, o których mowa w art. 61 ust. 2 pkt. 3,

2) projekt przepisów regulacyjnych uchwały budżetowej, o których mowa w art. 61 ust. 2 pkt. 4,

3) materiały informacyjne określone przez sejmik województwa w uchwale, o której mowa w art. 61 ust. 2 pkt. 5.

3. Bez zgody zarządu sejmik województwa nie może wprowadzić w projekcie budżetu województwa zmian powodujących zwiększenie wydatków i jednoczesne zwiększenie deficytu projektowanego budżetu województwa albo zmian powodujących zwiększenie przewidywanych dochodów bez jednoczesnego ustanowienia nowego tytułu do poboru dochodów.

Art. 65

Sejmik województwa nie może uchwalić budżetu z deficytem, który spowoduje, że w roku budżetowym lub w jakimkolwiek roku następującym po roku budżetowym, którego dotyczy uchwała budżetowa, łączne obciążenia województwa wynikające z przypadających na dany rok: 1) spłat zaciągniętych zobowiązań finansowych oraz odsetek od tych zobowiązań,

2) spłat zobowiązań finansowych objętych poręczeniem i gwarancjami udzielonymi przez organy województwa

przekroczą 15 procent przewidywanych dochodów województwa.

Art. 66

1. Dochody własne stanowią zasadnicze źródło finansowania zadań województwa.

2. Dochodami własnymi województwa są:

1) 30-procentowy udział we wpływach z podatku dochodowego od osób fizycznych zamieszkałych na terenie województwa,

2) 15-procentowy udział we wpływach z podatku od towarów i usług pobieranego na terenie województwa, przy czym przez wpływy rozumie się wpłaty pomniejszone o dokonane zwroty,

3) dochody realizowane przez jednostki budżetowe województwa oraz wpłaty innych jednostek organizacyjnych województwa,

4) dochody z majątku województwa,

5) spadki, zapisy i darowizny na rzecz województwa,

6) odsetki za nieterminowe przekazywanie udziałów, o których mowa w pkt. 1-2,

7) inne dochody własne, pobierane na podstawie odrębnych przepisów.

3. Przekazanie województwu w drodze ustawy nowych zadań wymaga zapewnienia koniecznych środków finansowych na ich realizację, w postaci zwiększenia dochodów, o których mowa w ust. 2 pkt. 1,2 i 7.

Art. 67

Dochodami województwa mogą być:

1. subwencja wyrównawcza z budżetu państwa,

2. dotacje celowe z budżetu państwa i państwowych funduszy celowych na zadania wykonywane przez województwo w ramach ustawowo określonych państwowych programów wieloletnich,

3. dotacje celowe z budżetu państwa na zadania z zakresu administracji rządowej wykonywane przez województwo na mocy porozumień zwartych z organami administracji rządowej,

4. dotacje celowe z budżetów gmin lub powiatów na zadania z zakresu samorządu terytorialnego szczebla podstawowego lub powiatowego wykonywane przez województwo na mocy porozumień zawartych z organami samorządu terytorialnego tych jednostek,

5. dochody z samoopodatkowania się mieszkańców województwa,

6. inne wpływy, pobierane na podstawie odrębnych przepisów.

Art. 68

1. Łączną kwotę subwencji wyrównawczej dla województw ustala się na poziomie 4 procent przewidywanych dochodów budżetu państwa w roku budżetowym, dla którego wykonuje się to obliczenie.

2. Zasady i kryteria rozdziału łącznej kwoty subwencji wyrównawczych określa odrębna ustawa.

3. Otrzymywanie subwencji wyrównawczej nie ogranicza samodzielności województwa w projektowaniu i wykonywaniu planu wydatków zwartego w budżecie województwa.

Art. 69

1. Za prawidłowe wykonanie budżetu województwa odpowiada zarząd województwa.

2. Zarządowi przysługuje wyłączne prawo:

1) wyrażania zgody na zaciąganie zobowiązań mających pokrycie w ustalonych w ustawie budżetowej kwotach wydatków,

2) emitowania - w ramach upoważnień przyznanych przez sejmik województwa - papierów wartościowych oraz zaciągania w inny sposób długu publicznego na sfinansowanie deficytu budżetowego,

3) dokonywania wydatków budżetowych,

4) projektowania zamian w budżecie województwa,

5) dysponowania rezerwami budżetu województwa,

6) blokowania środków budżetowych.

3. Zarząd województwa zobowiązany jest do przedłożenia sejmikowi województwa, w terminie do 30 września roku budżetowego, sprawozdania z wykonywania budżetu województwa, zawierającego: 1) sprawozdanie z wykonania budżetu województwa za okres od 1 stycznia do 30 czerwca, sporządzone na podstawie danych sprawozdawczych,

2) występną ocenę wykonania budżetu województwa za okres od 1 lipca do 30 września,

3) propozycje zmian w budżecie województwa.
 
 

Art. 70

1. Nie wolno zaciągać długu publicznego województwa bez upoważnienia wyrażonego bezpośrednio w uchwale budżetowej.

2. Zaciąganie zobowiązań finansowych i dokonywanie wydatków przez organy samorządu wojewódzkiego bez upoważnienia zawartego w budżecie województwa jest nieważne z mocy prawa.

3. Do zaciągania zobowiązań finansowych w imieniu województwa upoważniony jest zarząd województwa.

Art. 71

Gospodarka środkami finansowymi znajdującymi się w dyspozycji samorządu województwa jest jawna. Wymóg jawności jest spełniany między innymi przez: 1) obowiązek przedstawiania rzeczywistego przeznaczenia planowanych kwot wydatków budżetu województwa, w tym dotacji udzielanych z budżetu województwa,

2) jawność debaty budżetowej,

3) obowiązek opublikowania uchwały budżetowej oraz sprawozdań, o których mowa w art. 69 ust. 3 pkt. 1 oraz w art. 73 ust. 1,

4) obowiązek poddawania sprawozdania z wykonania budżetu województwa badaniu przez niezależnego audytora i obowiązek ujawnienia wyników tego badania.

Art. 72

1. Bankową obsługę budżetu województwa wykonuje bank wybrany przez sejmik województwa w trybie określonym w ustawie o zamówieniach publicznych.

2. Zasady wykonywania obsługi bankowej określa umowa zawarta pomiędzy zarządem województwa i bankiem.

3. Zarząd województwa może lokować wolne środki budżetowe na rachunkach w innych bankach, bez konieczności uzyskania odrębnej zgody sejmiku województwa.

4. Zarząd województwa może, w granicach upoważnień zamieszczonych w uchwale budżetowej, zaciągać kredyty bankowe w wybranych przez siebie bankach.

Art. 73

1. Zarząd województwa sporządza i zatwierdza w terminie trzech miesięcy od zakończenia roku budżetowego:

1) sprawozdanie z wykonania budżetu województwa, wraz z objaśnieniami,

2) sprawozdanie finansowe województwa, obejmujące:

a) bilans województwa,

b) sprawozdanie o przepływach środków pieniężnych budżetu województwa,

3) sprawozdanie z wykonywania wieloletnich programów inwestycyjnych województwa.
2. Sprawozdania, o których mowa w ust. 1, zostają w terminie 7 dni od ich zatwierdzenia przez zarząd województwa przekazane: 1) sejmikowi województwa,

2) regionalnej izbie obrachunkowej do zaopiniowania,

3) niezależnemu audytorowi, wskazanemu przez sejmik województwa w uchwale o wykonywaniu budżetu województwa.
 
 

Art. 74
Komisja rewizyjna rozpatruje sprawozdania, o których mowa w art. 73 ust. 1, oraz opinie regionalnej izby obrachunkowej i audytora, a następnie przedstawia sejmikowi województwa w terminie do 31 sierpnia roku następującego po roku budżetowym: 1) projekt uchwały o zamknięciu rachunków budżetu województwa,

2) wniosek w sprawie absolutorium dla zarządu.

Art. 75

Sejmik województwa podejmuje uchwałę w sprawie zamknięcia rachunków budżetu województwa przed rozpatrzeniem wniosku w sprawie absolutorium dla zarządu i po zapoznaniu się z:
  1. sprawozdaniem z wykonania budżetu województwa przedstawionym przez zarząd,
  2. sprawozdaniem z wykonywania wieloletnich programów inwestycyjnych województwa,
  3. sprawozdaniem finansowym oraz opinią niezależnego audytora,
  4. opinią regionalnej izby obrachunkowej,
  5. opinią komisji rewizyjnej.
Art. 76
  1. Wniosek komisji rewizyjnej w sprawie absolutorium dla zarządu województwa jest podstawą oceny przez sejmik województwa działań zarządu jako organu odpowiedzialnego za wykonanie budżetu województwa.
  2. Nieudzielenie absolutorium zarządowi jest równoznaczne z postawieniem wniosku o jego odwołanie.
Art. 77
  1. Sprawozdanie z wykonania budżetu województwa, o którym mowa w art. 73 ust. 1 pkt. 1, jest wykonywane w trybie i zakresie określonym przez prawo budżetowe.
  2. Sprawozdanie finansowe, o którym mowa w art. 73 ust. 1 pkt. 2, podlega badaniu i ogłaszaniu w trybie określonym w ustawie o rachunkowości.
Rozdział 5

Międzynarodowe porozumienia i zrzeszenia regionalne

Art. 78

  1. Współpraca województwa ze społecznościami regionalnymi innych państw odbywa się zgodnie z polityką zagraniczną państwa.
  2. Województwa uczestniczą w działalności instytucji europejskich i reprezentowane są w nich na zasadach określonych w porozumieniu międzyregionalnym.
  3. Inicjatywy zagraniczne województwa, w tym w szczególności projekty umów międzyregionalnych lub akcesu do międzynarodowych zrzeszeń społeczności regionalnych, wymagają wcześniejszej akceptacji wojewody. Swoje stanowisko wojewoda uzgadnia z Ministrem Spraw Zagranicznych.
Art. 79

Sejmik wojewódzki przyjmuje corocznie “Priorytety współpracy zagranicznej województwa”, pozostające w zgodzie z kierunkami polityki zagranicznej państwa przedstawianymi co roku przez Ministra Spraw Zagranicznych i akceptowanymi przez Sejm, określające w szczególności:

  1. główne cele współpracy zagranicznej,
  2. priorytety geograficzne przyszłej współpracy,
  3. rodzaje umów preferowanych przez województwo,
  4. zamierzenia co do przystępowania do międzynarodowych zrzeszeń społeczności regionalnych.
Rozdział 6

Nadzór nad działalnością samorządu wojewódzkiego

Art. 80

  1. Nadzór nad działalnością samorządu wojewódzkiego sprawuje Prezes Rady Ministrów i wojewoda, a w zakresie spraw finansowych regionalna izba obrachunkowa.
  2. Organy nadzoru mogą wkraczać w działalność województwa tylko w przypadkach określonych ustawami.
Art. 81
1. Nadzór nad wykonywaniem zadań województwa jest sprawowany na podstawie kryterium zgodności z prawem.

2. W zakresie spraw powierzonych na podstawie porozumienia nadzór jest sprawowany ponadto na podstawie kryteriów celowości, rzetelności i gospodarności.
 
 

Art. 82

Organy nadzoru mają prawo żądania informacji i danych, dotyczących organizacji i funkcjonowania województwa, niezbędnych do wykonywania przysługujących im uprawnień nadzorczych.
 
 

Art. 83

Marszałek województwa przedkłada wojewodzie rozporządzenia i uchwały sejmiku województwa, a także uchwały zarządu podlegające nadzorowi w ciągu 14 dni od daty ich podjęcia. W tym samym terminie marszałek województwa przedkłada regionalnej izbie obrachunkowej rozporządzenia i uchwały objęte zakresem nadzoru izby.
 
 

Art. 84

1. Organ nadzoru w przypadku stwierdzenia sprzeczności z prawem rozporządzenia lub uchwały organu województwa zaskarża je, w ciągu 2 miesięcy od daty doręczenia, do sądu administracyjnego.

2. W przypadku stwierdzenia sprzeczności z prawem uchwały budżetowej, budżet w zakwestionowanej części nie może być wykonywany do chwili rozstrzygnięcia sprawy przez sąd administracyjny. Sąd administracyjny wyznacza rozprawę nie później niż w ciągu 30 dni od daty wpłynięcia sprawy do sądu.
 
 

Art. 85

1. Po upływie terminu, określonego w art. 84 ust. 1, nie stwierdza się nieważności rozporządzenia lub uchwały organu województwa.

2. Jeżeli nie stwierdzono nieważności uchwały z powodu upływu terminu określonego w ust. 1, a istnieją przesłanki stwierdzenia nieważności, orzeka się o niezgodności uchwały z prawem. Przepisy kodeksu postępowania administracyjnego co do skutków takiego orzeczenia stosuje się odpowiednio.
 
 

Art. 86

1. Działając w granicach art. 81 ust. 2, wojewoda może wstrzymać wykonanie uchwały organu województwa i przekazać ją do ponownego rozpatrzenia, wskazując zaistniałe uchybienia oraz termin jej ponownego uchwalenia.

2. Jeżeli uchwała organu województwa, podjęta w wyniku ponownego rozpatrzenia, nie uwzględnia wskazówek, o których mowa w ust. 1, wojewoda może uchylić uchwałę i wydać zarządzenie zastępcze, powiadamiając o tym właściwego ministra.

3. Zarządzenie zastępcze wchodzi w życie w terminie 30 dni od daty jego wydania, chyba że w tym czasie minister wyda inne rozstrzygnięcie.
 
 

Art. 87

1. W razie rażącego naruszania przez sejmik województwa Konstytucji lub ustaw, Sejm, na wniosek Prezesa Rady Ministrów, może, w drodze uchwały, rozwiązać sejmik województwa. Rozwiązanie sejmiku jest równoznaczne z rozwiązaniem wszystkich organów województwa. Do czasu wyborów nowych organów województwa funkcje tych organów pełni właściwy terytorialnie wojewoda.

2. Jeżeli rażącego naruszania Konstytucji lub ustaw dopuszcza się zarząd województwa, wojewoda wzywa sejmik województwa do zastosowania niezbędnych środków, a jeżeli wezwanie to nie odnosi skutku - występuje z wnioskiem do Prezesa Rady Ministrów o rozwiązanie zarządu województwa. Do czasu wyboru nowego zarządu, funkcję zarządu i marszałka województwa pełni osoba wyznaczona przez Prezesa Rady Ministrów na wniosek wojewody.
 
 

Art. 88

1. W razie nie rokującego szybkiej poprawy i przedłużającego się braku skuteczności w wykonywaniu zadań publicznych przez organy województwa, Prezes Rady Ministrów może zawiesić organy województwa i ustanowić zarząd komisaryczny na okres do dwóch lat, nie dłużej jednak niż do wyboru zarządu przez sejmik nowej kadencji.

2. Ustanowienie zarządu komisarycznego może nastąpić po uprzednim przedstawieniu zarzutów organom województwa i wezwaniu ich do niezwłocznego przedłożenia programu poprawy sytuacji województwa.

3. Komisarza rządowego powołuje Prezes Rady Ministrów na wniosek wojewody.

4. Komisarz rządowy przejmuje wykonywanie zadań i kompetencji organów województwa.
 
 

Art. 89

1. Rozstrzygnięcia nadzorcze, o których mowa w art. 87 ust. 2 i art. 88 ust. 1, podlegają zaskarżeniu do Naczelnego Sądu Administracyjnego z powodu niezgodności z prawem, w terminie 30 dni od daty ich doręczenia.

2. Do złożenia skargi uprawnione jest województwo, którego interes prawny, uprawnienie albo kompetencja zostały naruszone. Podstawą wniesienia skargi jest uchwała sejmiku województwa.

3. Do postępowania w sprawach, o których mowa w ust. 1, stosuje się odpowiednio przepisy o zaskarżaniu do sądu administracyjnego decyzji w indywidualnych sprawach z zakresu administracji publicznej.

4. Rozstrzygnięcia nadzorcze stają się prawomocne z upływem terminu do wniesienia skargi bądź z datą oddalenia lub odrzucenia skargi przez sąd.
 
 

Art. 90

Postępowanie sądowe, o którym mowa w artykułach poprzedzających, jest wolne od opłat sądowych.
 
 

Art. 91

Przepisów niniejszego rozdziału nie stosuje się do decyzji indywidualnych w sprawach z zakresu administracji publicznej, wydawanych przez organy samorządu wojewódzkiego. Kontrolę instancyjną w tym zakresie oraz nadzór pozainstancyjny i kontrolę sprawowaną przez sąd określają przepisy odrębne.
 
 

DZIAŁ III

ADMINISTRACJA RZĽDOWA W WOJEWÓDZTWIE
 
 

Rozdział 1

Wojewoda


 
 

Art. 92

1. Wojewodę powołuje i odwołuje Prezes Rady Ministrów na wniosek ministra właściwego do spraw administracji.

2. W razie przyjęcia dymisji Rady Ministrów przez Prezydenta RP, wojewoda składa dymisję. O przyjęciu dymisji Prezes Rady Ministrów rozstrzyga w ciągu 3 miesięcy od daty powołania Rady Ministrów.
 
 

Art. 93

1. Prezes Rady Ministrów sprawuje nadzór nad działalnością wojewody i dokonuje okresowej oceny jego pracy.

2. Nadzór nad działalnością wojewody jest sprawowany na podstawie zgodności z prawem oraz polityką rządu, a także - rzetelności i gospodarności.

3. Prezes Rady Ministrów kieruje bieżącą działalnością wojewody, w tym zakresie wydając w szczególności zarządzenia i polecenia służbowe, także z inicjatywy ministrów, oraz sprawując kontrolę ich wykonania.

4. Wojewoda przedstawia sprawozdanie ze swej działalności, w zakresie i na zasadach określonych przez Prezesa Rady Ministrów.
 
 

Art. 94

Prezes Rady Ministrów rozstrzyga sprawy sporne między:

1) wojewodami,

2) wojewodą i ministrami.
 
 

Art. 95

Prezes Rady Ministrów może przekazać przysługujące mu z mocy ustawy uprawnienia wobec wojewodów i zespolonej administracji rządowej ministrowi właściwemu do spraw administracji, z wyjątkiem powołania i odwołania wojewody oraz rozstrzygania sporów między wojewodą i ministrami.
 
 

Art. 96

1. Minister wykonuje swoje uprawnienia wobec wojewody w zakresie i na zasadach określonych ustawami.

2. Ilekroć w ustawie jest mowa o ministrach, rozumie się przez to również kierowników urzędów centralnych, a także kierowników będących centralnymi organami administracji rządowej.
 
 

Art. 97

Wojewoda jako przedstawiciel rządu jest równocześnie na obszarze województwa reprezentantem: 1) Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej przy wykonywaniu funkcji państwowych,

2) Prezesa Rady Ministrów,

3) każdego z ministrów na zasadach i w zakresie określonym ustawami.
 
 

Art. 98

Wojewoda jako przedstawiciel rządu odpowiada za wykonywanie polityki rządu na obszarze województwa i w tym zakresie: 1) kontroluje wykonywanie przez organy terenowej administracji rządowej zadań wynikających z aktów prawnych, ustaleń rządu oraz zarządzeń i poleceń Prezesa Rady Ministrów,

2) kontroluje wykonywanie przez organy samorządu wojewódzkiego zadań z zakresu administracji rządowej, prowadzonych przez nie na podstawie porozumienia z organami administracji rządowej,

3) konkretyzuje, w dostosowaniu do miejscowych warunków, szczegółowe cele polityki rządu, zwłaszcza w zakresie polityki interregionalnej, na obszarze województwa oraz - w zakresie i na zasadach przewidzianych ustawami - koordynuje i kontroluje wykonanie wynikających stąd zadań,

4) zapewnia współdziałanie wszystkich jednostek organizacyjnych administracji rządowej i samorządowej działających na obszarze województwa, i kieruje ich działalnością w zakresie zapobiegania zagrożeniu życia i zdrowia ludzi, zagrożeń środowiska, utrzymania porządku publicznego i bezpieczeństwa państwa, ochrony praw obywatelskich oraz zapobiegania klęskom żywiołowym i innym nadzwyczajnym zagrożeniom, a także zwalczania i usuwania ich skutków na zasadach określonych ustawami,

5) reprezentuje rząd na uroczystościach państwowych i w trakcie oficjalnych wizyt składanych w województwie przez przedstawicieli państw obcych,

6) wykonuje i koordynuje zadania w zakresie obronności i bezpieczeństwa państwa wynikające z odrębnych przepisów,

7) współdziała z właściwymi organami innych państw, w tym w szczególności ościennych, na zasadach określonych przez Ministra Spraw Zagranicznych,

8) przedstawia pod obrady rządu projekty dokumentów rządowych w sprawach dotyczących województwa,

9) wykonuje inne zadania ustalone przez rząd i Prezesa Rady Ministrów.
 
 

Art. 99

1. Powoływanie i odwoływanie kierowników, będących wojewódzkimi organami administracji niezespolonej (specjalnej), następuje na wniosek właściwego miejscowo wojewody lub po uzyskaniu uprzedniej jego zgody, chyba że ustawa szczególna stanowi inaczej.

2. W przypadku nieuwzględnienia wniosku wojewody lub nieuzyskania jego zgody, minister właściwy do spraw administracji może wystąpić do Prezesa Rady Ministrów o rozstrzygnięcie sporu.
 
 

Art. 100

1. Wojewoda może wydawać, w zakresie wykonywania funkcji przedstawiciela rządu, o której mowa w art. 98, zalecenia obowiązujące wszystkie organy administracji rządowej, a w sytuacjach nadzwyczajnych, o których mowa w art. 98 pkt. 4, również organy samorządu terytorialnego. O wydanych zaleceniach wojewoda niezwłocznie informuje właściwego ministra.

2. Właściwy minister może wstrzymać wykonanie zaleceń, o których mowa w ust. 1, wydanych organom administracji niezespolonej i wystąpić do Prezesa Rady Ministrów o rozstrzygnięcie sporu.

3. Organy administracji niezespolonej działające na obszarze województwa obowiązane są do:

1) uzgadniania z wojewodą projektów normatywnych aktów prawnych stanowionych przez te organy na podstawie odrębnych przepisów,

2) zapewnienia zgodności swoich działań z zaleceniami wojewody, o których mowa w ust. 1,

3) składania corocznie informacji, a na wniosek wojewody - bieżących wyjaśnień, o swojej działalności na obszarze województwa.
 
 

Art. 101
W sytuacjach nadzwyczajnych, o których mowa w art. 98 pkt. 4, wojewodzie przysługuje, niezależnie od uprawnień wynikających z odrębnych przepisów, uprawnienie do żądania wszczęcia postępowania dyscyplinarnego wobec każdego funkcjonariusza administracji niezespolonej, który dopuścił się naruszenia prawa.
 
 

Art. 102

W szczególnie uzasadnionych przypadkach wojewoda może wstrzymać, na czas określony i na zasadach unormowanych przepisami o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, czynności każdego organu prowadzącego egzekucję administracyjną na obszarze województwa.
 
 

Art. 103

1. Z uwzględnieniem przepisów o tajemnicy państwowej, wojewoda lub upoważniony przez niego pracownik urzędu wojewódzkiego ma prawo wglądu w tok każdej sprawy prowadzonej na obszarze województwa przez organy administracji rządowej, a także organy wojewódzkiego samorządu terytorialnego w zakresie zadań przejętych na mocy porozumienia.

2. Kierownicy państwowych osób prawnych, państwowych jednostek organizacyjnych i agencji, udzielają wojewodzie, na jego żądanie, informacji o stanie jednostek, którymi kierują, oraz wyjaśnień dotyczących działalności tych jednostek.
 
 

Art. 104

W stosunku do fundacji prowadzących działalność na obszarze całego kraju, w zakresie działalności prowadzonej na obszarze właściwości miejscowej wojewody, wojewodzie przysługują uprawnienia wynikające z przepisów o fundacjach w stosunku do fundacji działającej na terenie jednego województwa.
 
 

Art. 105

1. Wojewoda jako zwierzchnik zespolonej administracji rządowej na obszarze województwa: 1) kieruje i koordynuje działalność tej administracji,

2) zapewnia skuteczne warunki jej działania,

3) ponosi odpowiedzialność za rezultat działania tej administracji.

2. Szczegółowe zadania i kompetencje wynikające z roli zwierzchnika zespolonej administracji rządowej określają ustawy szczególne.

3. Organem zespolonej administracji rządowej jest wojewoda, a w zakresie spraw należących do właściwości służb, inspekcji i straży wojewódzkich, wykonujących zadania i kompetencje na podstawie odrębnych ustaw - wojewódzcy kierownicy tych służb, inspekcji i straży jako organy administracji zespolonej o właściwości szczególnej.

4. Do wojewody należą wszystkie sprawy z zakresu administracji rządowej w województwie, nie zastrzeżone na rzecz innych organów tej administracji.
 
 

Art.106

1. Wojewoda wykonuje nadzór nad organami samorządu wojewódzkiego na zasadach określonych w niniejszej ustawie.

2. Nadzór nad działalnością jednostek lokalnego samorządu terytorialnego: gminami i powiatami wojewoda wykonuje na zasadach określonych odrębnymi ustawami.
 
 

Art. 107

Wojewoda jest w postępowaniu administracyjnym organem wyższego stopnia, w rozumieniu przepisów kodeksu postępowania administracyjnego, w stosunku do organów samorządu terytorialnego w zakresie wykonywanych przez te organy, na podstawie porozumienia, zadań administracji rządowej.
 
 

Art. 108

1. Wojewoda reprezentuje Skarb Państwa w odniesieniu do mienia powierzonego mu dla wykonywania jego zadań administracyjnych.

2. Na zasadach określonych odrębnymi ustawami wojewoda wykonuje uprawnienia i obowiązki organu założycielskiego wobec przedsiębiorstw państwowych do czasu komercjalizacji lub prywatyzacji tych przedsiębiorstw bądź do czasu przekazania tej funkcji Ministrowi Skarbu Państwa.
 
 

Rozdział 2

Wojewódzka administracja zespolona
 
 

Art. 109

1. Wojewoda wykonuje zadania przy pomocy swoich zastępców - pierwszego wicewojewody i wicewojewodów, kierowników służb, inspekcji i straży wojewódzkich, dyrektora generalnego urzędu wojewódzkiego i dyrektorów wydziałów.

2. Aparat wykonawczy organów administracji zespolonej jest zorganizowany w urzędzie wojewódzkim, chyba że ustawa szczególna stanowi inaczej bądź charakter zadań organu administracji zespolonej o właściwości szczególnej przemawia za odrębnym usytuowaniem aparatu wykonawczego.

3. Status prawny dyrektora generalnego urzędu wojewódzkiego określają przepisy o służbie cywilnej.
 
 

Art. 110

1. Wicewojewodów powołuje i odwołuje Prezes Rady Ministrów na wniosek wojewody.

2. Wicewojewoda wykonuje zadania w zakresie i na obszarze, mogącym obejmować część województwa, określonym przez wojewodę.

3. Jeżeli wojewoda nie pełni obowiązków służbowych, zakres zastępstwa pierwszego wicewojewody rozciąga się na wszystkie kompetencje wojewody.

4. Liczbę wicewojewodów w województwie określa Rada Ministrów.
 
 

Art. 111

1. Wojewoda określa organizację urzędu wojewódzkiego w statucie, wydanym w formie zarządzenia.

2. Statut urzędu wojewódzkiego podlega zatwierdzeniu przez Prezesa Rady Ministrów i jest ogłaszany w wojewódzkim dzienniku urzędowym.

3. Statut zawiera w szczególności:

1) nazwę, siedzibę i delegatury urzędu,

2) nazwy jednostek organizacyjnych będących aparatem pomocniczym organów administracji zespolonej o właściwości szczególnej, wydziałów oraz innych komórek organizacyjnych urzędu.

3) zakresy działania jednostek organizacyjnych będących aparatem pomocniczym organów administracji zespolonej o właściwości szczególnej, wydziałów, innych komórek organizacyjnych urzędu oraz - jeżeli ustawy tak stanowią - zakresy kompetencji przysługujące określonym w prawie stanowiskom lub funkcjom urzędowym,

4) nazwy stanowisk dyrektorów wydziałów i ich zastępców oraz kierowników służb, inspekcji i straży wojewódzkich,

5) wykaz jednostek organizacyjnych podporządkowanych wojewodzie i przedsiębiorstw państwowych przez niego nadzorowanych,

6) inne sprawy istotne dla organizacji i funkcjonowania urzędu.

4. Zmiana statutu urzędu wojewódzkiego, polegająca na uzupełnieniu zakresów działania komórek organizacyjnych urzędu o nowe zadania nałożone na wojewodę przepisami prawa oraz aktualizacja wykazu jednostek podporządkowanych wojewodzie lub przez ten organ nadzorowanych, nie wymaga zatwierdzenia przez Prezesa Rady Ministrów.

5. Szczegółową organizację oraz tryb pracy urzędu wojewódzkiego określa regulamin ustalony przez wojewodę w drodze zarządzenia.

6. Statut oraz regulamin urzędu wojewódzkiego udostępnia się do powszechnego wglądu.
 
 

Art. 112

1. Szczegółowe zasady organizacji i funkcjonowania służb, inspekcji i straży wchodzących w skład zespolonej administracji rządowej na obszarze województwa określają statuty lub regulaminy organizacyjne zatwierdzone przez wojewodę. Ustawy mogą ustalać szczególne warunki oraz zasady organizacji i funkcjonowania tych jednostek.

2. Kierownicy służb, inspekcji i straży wojewódzkich są powoływani i odwoływani przez wojewodę po zaopiniowaniu przez właściwego ministra.

3. Ustawy mogą określać szczególne warunki lub tryb zatrudniania i zwalniania kierowników służb, inspekcji i straży wojewódzkich, a także powierzania funkcji i stanowisk.
 
 

Art. 113

1. Wojewoda może, w formie pisemnej, upoważnić pracowników urzędu wojewódzkiego, nie zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych stanowiących aparat pomocniczy organów administracji zespolonej o właściwości szczególnej, do załatwiania określonych spraw w jego imieniu i na jego odpowiedzialność, w ustalonym zakresie, a w szczególności do wydawania decyzji administracyjnych.

2. W przypadkach wskazanych w ustawach, upoważnień, o których mowa w ust. 1, udziela się osobom zajmującym określone stanowiska lub posiadającym szczególne kwalifikacje.
 
 

Art. 114

1. Wojewoda może powierzyć prowadzenie, w jego imieniu, niektórych spraw z zakresu swojej właściwości, w tym wydawanie decyzji administracyjnych w pierwszej instancji, organom samorządu wojewódzkiego.

2. Powierzenie następuje w drodze porozumienia wojewody z zarządem województwa. Porozumienie, wraz ze stanowiącymi jego integralną część załącznikami, podlega ogłoszeniu w wojewódzkim dzienniku urzędowym.
 
 

Art. 115

1. W przypadku uzasadnionym szczególnymi potrzebami organizacji pracy, wojewoda może, w formie pisemnej, ustanowić swojego pełnomocnika do prowadzenia spraw w zakresie określonym w pełnomocnictwie.

2. Jeżeli pełnomocnika ustanawia się na czas nieokreślony, powołanie i zakres pełnomocnictwa uwzględnia się w statucie urzędu wojewódzkiego.
 
 

Art. 116

W celu usprawnienia działania wojewódzkich organów zespolonej administracji rządowej wojewoda tworzy delegatury urzędu wojewódzkiego.
 
 

Art. 117

1. Przy wojewodzie działa kolegium, jako organ opiniodawczo-doradczy.

2. W skład kolegium wchodzą: pierwszy wicewojewoda, wicewojewodowie i dyrektor generalny urzędu wojewódzkiego.

3. Do udziału w pracach i posiedzeniach kolegium wojewoda może powołać lub zaprosić inne osoby, w szczególności dyrektorów wydziałów, kierowników służb, inspekcji i straży wojewódzkich.

4. Tryb pracy kolegium określa statut urzędu wojewódzkiego.
 
 

Art. 118

Prezes Rady Ministrów ustala, w formie zarządzenia, instrukcję kancelaryjną dla zespolonej administracji rządowej.
 
 

DZIAŁ IV

PRAWO WOJEWÓDZKIE
 
 

Art. 119

1. Na podstawie upoważnień udzielonych w ustawach i w ich granicach sejmik województwa lub wojewoda stanowi akty prawa wojewódzkiego powszechnie obowiązujące na obszarze województwa lub jego części.

2. Marszałek województwa podpisuje akty prawa wojewódzkiego, przyjęte przez sejmik województwa, niezwłocznie po ich uchwaleniu i kieruje je do publikacji w wojewódzkim dzienniku urzędowym.
 
 

Art. 120

1. W zakresie nie uregulowanym w odrębnych ustawach lub innych przepisach powszechnie obowiązujących wojewoda może wydawać rozporządzenia porządkowe, jeżeli jest to niezbędne dla ochrony życia lub zdrowia ludzi oraz dla zapewnienia porządku, spokoju i bezpieczeństwa publicznego.

2. Rozporządzenia porządkowe mogą przewidywać za naruszenie ich przepisów kary grzywny, wymierzane w trybie i na zasadach określonych w prawie o wykroczeniach.

3. Rozporządzenie porządkowe wojewoda przekazuje niezwłocznie Prezesowi Rady Ministrów i marszałkowi województwa.
 
 

Art. 121

1. Prezes Rady Ministrów uchyla akty prawa wojewódzkiego, w tym rozporządzenia porządkowe, ustanowione przez wojewodę, jeżeli są one niezgodne z ustawami lub aktami wydanymi w celu ich wykonania, a także może je uchylać z powodu niezgodności z polityką rządu lub naruszenia zasad rzetelności i gospodarności.

2. Prezes Rady Ministrów ustala, w drodze zarządzenia, tryb kontroli rozporządzeń i zarządzeń wojewody.
 
 

Art. 122

1. Przepisy prawa wojewódzkiego ogłaszane są w wojewódzkim dzienniku urzędowym; dzień wydania dziennika jest dniem ich prawnego ogłoszenia.

2. Przepisy prawa wojewódzkiego wchodzą w życie po upływie 14 dni od daty ogłoszenia, chyba że ustawa szczególna lub sam przepis prawa wojewódzkiego przewiduje termin późniejszy.

3. Rozporządzenia porządkowe wchodzą w życie z chwilą ogłoszenia; ogłoszenie następuje natychmiast po ich wydaniu przez publikację w środkach masowego przekazu oraz w drodze obwieszczeń lub w inny sposób, zwyczajowo przyjęty na danym terenie.

4. W przypadkach gdy z istoty regulacji zawartej w rozporządzeniu wojewody, wydanym na podstawie upoważnienia udzielonego w ustawie szczególnej wynika, że zwłoka w wejściu w życie takiego rozporządzenia mogłaby spowodować nieodwracalne szkody lub poważne zagrożenie życia, zdrowia lub mienia obywateli, wojewoda może zarządzić ogłoszenie i wejście w życie takiego rozporządzenia w trybie i na zasadach określonych w ust. 3.

5. Rozporządzenia wojewody, o których mowa w ust. 3 i 4, podlegają także ogłoszeniu w wojewódzkim dzienniku urzędowym.
 
 

Art. 123

1. Wojewoda wydaje wojewódzki dziennik urzędowy.

2. W wojewódzkim dzienniku urzędowym ogłasza się:

1) rozporządzenia sejmiku województwa i wojewody,

2) uchwały sejmiku województwa, o których mowa w art. 119 ust. 3 pkt. 1,

3) akty Prezesa Rady Ministrów uchylające rozporządzenia i zarządzenia wojewody,

4) przepisy powiatowe i gminne, określone odrębnymi ustawami,

5) wyroki sądu administracyjnego uwzględniające skargi na przepisy prawa wojewódzkiego i prawa miejscowego (powiatowego i gminnego),

6) inne akty prawne, w tym zarządzenia wojewody, oraz informacje (obwieszczenia), jeżeli tak stanowią przepisy szczególne.

3. Prezes Rady Ministrów określa, w drodze rozporządzenia, zasady i tryb wydawania oraz rozpowszechniania wojewódzkich dzienników urzędowych.

4. Wojewoda prowadzi zbiór wydawanych przez siebie wojewódzkich dzienników urzędowych, udostępnia go samorządowi województwa i umożliwia powszechny wgląd do tego zbioru.
 
 

Art. 124

1. Każdy, czyj interes prawny lub uprawnienie zostały naruszone przepisem prawa wojewódzkiego, wydanym w sprawie z zakresu administracji publicznej, może - po bezskutecznym wezwaniu organu, który wydał przepis lub organu upoważnionego do uchylenia przepisu w trybie nadzoru, do usunięcia naruszenia - zaskarżyć przepis do sądu administracyjnego.

2. W sprawie wezwania do usunięcia naruszenia stosuje się przepisy o terminach załatwiania spraw w postępowaniu administracyjnym.
 
 

Art. 125

1. Przepisy art. 124 stosuje się odpowiednio, gdy organ samorządu wojewódzkiego lub wojewoda nie wykonują czynności nakazanych prawem albo przez podejmowane czynności prawne lub faktyczne naruszają prawa osób trzecich.

2. W przypadkach, o których mowa w ust. 1, sąd administracyjny może nakazać organowi nadzoru wykonanie niezbędnych czynności na rzecz skarżącego.
 
 

Art. 126

Przepisy art. 119 ust. 1, art. 121 ust. 1, art. 122 ust. 1 i 2, art. 123, art. 124 i art. 125 stosuje się odpowiednio do aktów prawa wojewódzkiego wydawanych przez terenowe organy rządowej administracji niezespolonej (specjalnej).
 
 

DZIAŁ V

PRZEPIS KOŃCOWY
 
 

Art. 127

Ustawa wchodzi w życie w terminie i na zasadach określonych ustawą Przepisy wprowadzające ustawę o samorządzie terytorialnym i administracji rządowej w województwie.
 
 
 
 

Uzasadnienie projektu ustawy o samorządzie terytorialnym i administracji rządowej w województwie
 
 
 
 

  1. Przepisy ogólne
1.1.Charakter i zakres unormowań ustawy Ustawa o samorządzie terytorialnym i administracji rządowej w województwie jest podstawowym aktem prawnym dotyczącym ustroju państwa. Wypełnia postanowienia nowej Konstytucji RP o powołaniu samorządu regionalnego (art. 164 ust. 2 Konstytucji) oraz konkretyzuje uprawnienia i określa status wojewody, będącego według konstytucji przedstawicielem rządu (art. 152). W powołanych postanowieniach konstytucyjnych trudno jednak doszukać się jasnej, rozwiniętej koncepcji terenowej administracji publicznej. Dlatego też w przepisach ogólnych niniejszego projektu ustawy niezbędne jest skonstruowanie podstawowych założeń normatywnych tej koncepcji. Przepisy ogólne określają zatem model ustrojowy terenowej administracji publicznej na szczeblu województwa oraz statuują najważniejsze zasady działania całej terenowej administracji publicznej, wypełniając w ten sposób luki uregulowań konstytucyjnych i pełniąc tym samym rolę parakonstytucyjną.

Zgodnie z art. 1 ustawy, województwo jako szczebel ustrojowy państwa oznacza jednocześnie jednostkę samorządu terytorialnego oraz jednostkę podziału kraju dla wykonywania administracji rządowej. Władza samorządowa należy do regionalnej wspólnoty samorządowej, którą z mocy prawa tworzy ogół mieszkańców województwa. Wspólnota “regionalna” wskazuje, że nie chodzi tu o województwa w znaczeniu dzisiejszym, lecz o duże jednostki terytorialne, o potencjale społeczno-gospodarczym pozwalającym kreować politykę regionalną oraz podejmować współpracę międzyregionalną z podobnymi partnerami w Unii Europejskiej. Władzę rządowej administracji ogólnej, w ujęciu przyjętym w pkt. 5.1. “Założeń ustrojowych”, sprawuje wojewoda.

W województwie samorządowo-rządowym obie władze działają w granicach określonych przez ustawy, z tym że wojewoda na mocy przepisów niniejszej ustawy (art. art. 80-91 projektu) sprawuje nadzór nad legalnością działania samorządu wojewódzkiego. Dla uniknięcia konfliktu kompetencyjnego między władzami samorządowymi i administracją rządową województwa przyjęto domniemanie kompetencji na rzecz samorządu wojewódzkiego (art. 2 ust.2 i 3 projektu).

1.2. Zasady ustroju i działania terenowej administracji publicznej

W ramach przepisów ogólnych proponuje się przyjęcie zasad działania całej terenowej administracji publicznej, dotyczących administracji rządowej oraz samorządów lokalnych i regionalnych, które wyrażałyby tendencje organizacyjne nowoczesnego państwa. Są nimi:

Gdy chodzi o administrację samorządową, zasada zespolenia powinna mieć bezwzględny charakter – na wszystkich szczeblach samorządu lokalnego i regionalnego powinna ona być zespolona w jednym urzędzie i pod jednym zwierzchnikiem (wójt, burmistrz, prezydent, starosta, marszałek województwa). Gdy chodzi o administrację rządową, zespolenie może mieć charakter względny, jako że istnieje potrzeba wyodrębnienia administracji specjalnej (niezespolonej; szerzej na ten temat w pkt. 4 uzasadnienia przepisów ogólnych). Tym niemniej zasada zespolenia obejmuje wszystkie służby, inspekcje i straże, wykonujące z ustawowego upoważnienia zadania wojewody, jako władzy rządowej administracji ogólnej.

Zasada dekoncentracji przy wydawaniu aktów administracyjnych polega na tym, że decyzje administracyjne są wydawane w pierwszej instancji przez organy samorządu bądź administracji rządowej na najniższym, umożliwiającym prawidłowe wykonanie kompetencji, poziomie zasadniczego podziału terytorialnego kraju (art.4 projektu). Reguła ta, która powinna wyznaczać podział kompetencji między poszczególne szczeble samorządu terytorialnego według zasady pomocniczości, oznacza dyrektywę, iż w administracji rządowej decyzje administracyjne w sprawach indywidualnych powinny być powierzane samorządom w drodze porozumienia, tak aby przeciwstawić się wydawaniu decyzji administracyjnych w pierwszej instancji przez wojewodów i uniknąć procedury odwoławczej do ministrów.

Zasadę funkcjonalnej samodzielności poszczególnych szczebli samorządowych wyraża zapis, iż samorząd wojewódzki nie narusza samodzielności samorządów lokalnych, a organy samorządu wojewódzkiego nie są ani organem nadzoru lub kontroli, ani organami odwoławczymi w stosunku do innych jednostek samorządu terytorialnego. Reguła ta wyraża ideę, iż samorząd regionalny nie sprawuje nadzoru nad samorządami lokalnymi i nie stanowi “czapki” organizacyjnej nad gminami.

Prawo wydawania aktów prawa wojewódzkiego (art.11) jest omówione w uzasadnieniu działu IV.

    1. Model ustrojowy władz samorządowych
Model ustrojowy władz samorządu regionalnego jest analogiczny do rozstrzygnięć przyjętych dla samorządu lokalnego. Ogół mieszkańców tworzących wspólnotę samorządową podejmuje rozstrzygnięcia w głosowaniu powszechnym (poprzez wybory lub referendum) albo za pośrednictwem organów samorządu wojewódzkiego. Zgodnie z art. 168 Konstytucji, jednostki samorządu terytorialnego wykonują swoje zadania za pośrednictwem organów stanowiących i wykonawczych. Reguła ta zostaje oczywiście zachowana również w samorządzie regionalnym – organem stanowiącym samorządu jest sejmik województwa, zaś organem wykonawczym – zarząd. Rozwiązaniem nowatorskim jest połączenie funkcji przewodniczącego sejmiku i przewodniczącego zarządu w osobie marszałka województwa. Marszałek, nie będąc organem samorządu, przewodniczy obu organom: stanowiącemu i wykonawczemu (art. 6 projektu; szerzej na ten temat w rozdziale 2 działu II uzasadnienia).

Oprócz podmiotowych rozstrzygnięć ustrojowych przepisy ogólne regulują, w sposób generalny, status prawny samorządu regionalnego. Przez podkreślenie zasady ochrony sądowej samodzielności województwa jako jednostki samorządu terytorialnego wyposażonej w osobowość prawną powtórzona zostaje norma konstytucyjna art. 165. Rozwinięciem zasady samodzielności są unormowania określające:

Gdy chodzi o wzajemne relacje pomiędzy jednostkami samorządu terytorialnego różnych szczebli – województwami, gminami, powiatami, ustawa przewiduje instrument porozumień, które mogą służyć sprawie wzajemnego powierzenia prowadzenia określonych zadań publicznych (art.8 projektu). Elastyczny mechanizm porozumień ma służyć realizacji zasady pomocniczości w praktyce funkcjonowania samorządów terytorialnych.
    1. Model organizacyjny administracji rządowej
Województwo ma stanowić jednostkę zasadniczego podziału terytorialnego kraju dla wykonywania administracji rządowej. Jak już wspomniano, administracja rządowa w województwie powinna być zorganizowana na zasadzie zespolenia. Zespolenie oznacza, iż wojewoda, jako władza rządowej administracji ogólnej jest zwierzchnikiem nie tylko klasycznej administracji rządowej, zorganizowanej w wydziałach dotychczasowych urzędów wojewódzkich, lecz także działających w województwie służb, inspekcji i straży, za pomocą których wykonuje kompetencje władzy rządowej administracji ogólnej (art. 1 ust. 3 projektu). Zespolenie kompetencyjne administracji rządowej polega na tym, że kierownicy zespolonych służb, inspekcji i straży wykonują zadania i kompetencje z ustawowego upoważnienia, lecz w imieniu wojewody (art. 9 ust. 1 pkt. 1).

Odnosząc proponowane zespolenie kompetencyjne do struktury “organów administracji” przyjęto, że organem zespolonej administracji rządowej jest wojewoda, a w zakresie spraw należących do właściwości służb, inspekcji i straży wojewódzkich, wykonujących zadania i kompetencje na podstawie odrębnych ustaw – wojewódzcy kierownicy tych służb, inspekcji i straży jako organy administracji zespolonej o właściwości szczególnej (art. 105 ust. 3 projektu). Konsekwencją zastosowania konstrukcji zespolenia kompetencyjnego jest przepis art. 9 ust. 2 projektu, zgodnie z którym, jeżeli ustawy szczególne przewidują wykonywanie zadań o określonym zakresie przez terenowe organy administracji rządowej, przyjmuje się, że działają one jako organy administracji zespolonej o właściwości szczególnej. Z zespoleniem kompetencyjnym wiąże się zespolenie organizacyjne, które polega na zespoleniu zarówno klasycznych wydziałów, jak i wszystkich służb, inspekcji i straży w jednym urzędzie, chyba, że ustawa stanowi inaczej lub sprzeciwia się temu charakter zadań wykonywanych przez daną służbę (art. 3 ust. 2).

Zespolenie administracji rządowej pod zwierzchnictwem wojewody stanowi zasadę, od której należy dopuścić jedynie nieliczne wyjątki w postaci organów administracji niezespolonej (specjalnej). Należy zdecydowanie zahamować i zredukować rozrost tej administracji, który wiąże się ze scentralizowanymi modelami ustrojów administracyjnych. Model państwa zdecentralizowanego wiąże się z zespoleniem administracji terenowej. Zamysł ten przybrał postać normatywną w art. 9 ust. 3 projektu. Zgodnie z nim, ustanowienie terenowej administracji rządowej jako administracji niezespolonej (specjalnej) następuje wówczas, gdy jest uzasadnione ogólnopaństwowym charakterem wykonywanych zadań, nie związanych z terenem województwa (administracja wojskowa, Urząd Ochrony Państwa, Straż Graniczna) lub terytorialnym zasięgiem działania, nie pokrywającym się z obszarem województwa (administracja morska, lotnicza czy gospodarki wodnej zorganizowana według dorzeczy).

Administrację rządową w województwie sprawują zatem (art. 9 ust. 1 projektu):

Pozycję kluczową w terenowej administracji rządowej zajmuje wojewoda (art.10 projektu). Szczególną rolę wojewody, a także szczególną odpowiedzialność za skutek działania administracji rządowej w terenie, za stan wykonania zadań unitarnego państwa, ma wyrazić konstrukcja sprawowania “władzy rządowej administracji ogólnej” (szerzej omówiona w punkcie 5.1. “Założeń ustrojowych”).

Sprawując tę władzę wojewoda może występować w różnych rolach administracyjnych.

Wojewoda jest mianowicie:

Normatywne określenie sposobu wykonania poszczególnych funkcji wojewody jest zawarte w rozdziale 1 działu III ustawy.

1.5. Systematyka ustawy

Wewnętrzną systematykę ustawy determinuje zasada oddzielenia obu władz administracji publicznej w województwie. Oprócz omówionych przepisów ogólnych, w kolejnych dwóch działach została uregulowana problematyka samorządu wojewódzkiego oraz administracji rządowej w województwie. W kolejnym dziale - IV – jest uregulowana instytucja wspólna dla obu władz, a mianowicie stanowienie aktów sprawa wojewódzkiego, które – zgodnie z przepisem ogólnym art. 11 projektu – przysługuje zarówno organom samorządu wojewódzkiego, jak i wojewodzie. Ustawę zamyka dział zawierający przepis końcowy.

Pełna systematyka ustawy, z podziałem na rozdziały przedstawia się następująco:

Dział I: Przepisy ogólne (art. art. 1-12)

Dział II: Samorząd wojewódzki

Rozdział 1: Zakres działalności

(art. art. 13-14)

Rozdział 2: Władze województwa (art. art. 15-43)

Rozdział 3: Mienie wojewódzkie (art. art. 44-58)

Rozdział 4: Finanse województwa

(art. art. 59-77)

Rozdział 5: Międzynarodowe porozumienia i zrzeszenia regionalne (art. art. 78-79)

Rozdział 6: Nadzór nad działalnością samorządu wojewódzkiego (art. art. 80-91)

Dział III: Administracja rządowa w województwie.

Rozdział 1: Wojewoda (art. art. 92-108)

Rozdział 2: Wojewódzka administracja zespolona (art. art. 109-118)

Dział IV: Akty prawa wojewódzkiego

(art. art. 119-126)

Dział V: Przepis końcowy (art.127)
 
 

  1. Samorząd wojewódzki
    1. Zakres działalności
      1. Strategia i polityka rozwoju regionu
      Zgodnie z przyjętymi założeniami, zasadniczym celem nowego województwa jest kreowanie rozwoju regionu oraz wykonywanie usług publicznych o charakterze i zasięgu regionalnym. Próbę normatywnego zapisu zadań zawierają przepisy art. 13 i art. 14 projektu.

      Rozwój regionalny – zjawisko niezwykle złożone, gdy chodzi o uwarunkowania, cele, metody i środki realizacji, mające charakter procesu dynamicznego – trudno jest zapisać w kategoriach prawnych. Dlatego też projektowane przepisy zakreślają jedynie podstawową konstrukcję modelu normatywnego realizacji zadań samorządu wojewódzkiego w tym zakresie. Podstawę modelu stanowi kompetencja (a więc uprawnienie i jednocześnie obowiązek) samorządu wojewódzkiego do określenia strategii rozwoju województwa. Dokument ten, przybierający formę uchwały sejmiku województwa (art. 17 ust. 1 pkt. 2 projektu), na podstawie diagnozy zastanej rzeczywistości, ma precyzować cele awansu cywilizacyjnego regionu (przykładowe wyliczenie celów zawiera art. 13 ust. 1 projektu) oraz konkretyzować kierunki działania regionalnego.

      Narzędziem realizacji strategii jest prowadzona przez samorząd wojewódzki polityka rozwoju regionu (art. 13 ust. 2 projektu).

      Decentralizacja państwa i samodzielność województwa wymagają, by polityka regionalna była polityką własną regionu (samorządu wojewódzkiego), niezależnie od tego, że rząd, państwo ma swoją politykę wobec regionu. Strategia, wraz z polityką rozwoju regionu, tworzy ramy postępowania zarówno dla władz samorządowych województwa, będących administracją rozwoju gospodarczego, jak i podmiotów gospodarczych oraz społecznych, a także ogółu mieszkańców regionu.

      Polityka rozwoju regionu wymaga wykonania wielu szczegółowych, wzajemnie uzupełniających się zadań (przykładowe wyliczenie podstawowych zadań zawiera przepis art. 13 ust. 2 pkt. 1-8 projektu). Zadania te wymagają koordynacji czasowej i przestrzennej. Dlatego też podstawą realizacji polityki rozwoju regionu powinien być plan regionalny, określający przestrzenno-czasowy wymiar strategii regionalnej oraz towarzyszące mu programy wojewódzkie, w tym wieloletnie programy inwestycyjne, stanowiące podstawę prowadzenia działalności w zakresie gospodarki, ekologii, kultury, oświaty oraz infrastruktury społecznej i technicznej (art. 13 ust. 3 projektu). Potraktowanie planu regionalnego jako podstawowego instrumentu polityki rozwoju regionalnego wymaga zmian ustawy z 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (DzU nr 89, poz. 415). W szczególności, wprowadzając plan regionalny jako rodzaj planu zagospodarowania przestrzennego w skali województwa, należy przewidzieć obligatoryjny charakter części jego ustaleń dotyczących przeznaczenia terenów służących strategii rozwoju regionu. Nadanie ustaleniom przestrzennym planu regionalnego charakteru przepisu wojewódzkiego wymaga opracowania mechanizmów przeprowadzenia uzgodnień między postanowieniami planu regionalnego a postanowieniami miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego (wprowadzenie zadań regionalnych do miejscowego planu) oraz mechanizmów służących wprowadzeniu do planu regionalnego ponadregionalnych zadań publicznych (rządowych).

      Formułowanie i realizacja strategii rozwoju regionu należą do autonomii samorządu wojewódzkiego, jednak będą przebiegały przy współpracy z szerokim kręgiem instytucji i podmiotów. Dlatego uznano za celowe ich przykładowe wskazanie w przepisie art. 13, ust. 4 projektu.

      Norma zawarta w przepisie art. 13 ust. 5 projektu, określająca zakres i zasady prowadzenia działalności gospodarczej przez samorząd wojewódzki, wyraża dwie reguły. Prowadzenie działalności gospodarczej nie jest w zasadzie domeną samorządu. Działalność ta może być jedynie podejmowana “w celu wykonania strategii rozwoju”, a więc postanowienia uchwały określającej strategię powinny wyznaczać ewentualne zadania gospodarcze dla samorządu wojewódzkiego. Nałożone zadania gospodarcze powinny być wykonywane w formach organizacyjnych przewidzianych dla komercyjnej działalności gospodarczej. Samorząd powinien w tym celu tworzyć spółki (art. 52 projektu), działające na zasadach określonych w kodeksie handlowym.

      2.1.2. Wykonywanie usług publicznych

      Zadania samorządu wojewódzkiego o charakterze usług publicznych zostały skonstruowane przy zastosowaniu zasady pomocniczości: do samorządu szczebla wojewódzkiego należą zadania o charakterze regionalnym nie zastrzeżone na rzecz innych jednostek samorządu terytorialnego, tj. samorządu gminnego i powiatowego. Analiza dotychczasowego stanu rzeczy oraz zakładane procesy decentralizacji administracji publicznej pozwalają zaproponować katalog usług publicznych (art. 14, ust. 1 pkt. 1-10) o charakterze regionalnym. Wyliczenie to nie ma charakteru wyczerpującego i może być korygowane zarówno gdy chodzi o sferę usług, jak i zakres konkretnych zadań.

      Projekt ustawy zakłada, iż nawet po jej uchwaleniu mogą wystąpić potrzeby korekt w zakresie usług publicznych, dlatego przewiduje możliwość wykonywania przez samorząd wojewódzki zadań zleconych przez administrację rządową na podstawie porozumienia (art. 9, ust. 1, pkt. 3).

      Gdy chodzi o wykonywanie zadań w sferze użyteczności publicznej, rozumianej jako bieżące i nieprzerwane zaspokajanie zbiorowych potrzeb ludności w drodze świadczenia usług powszechnie dostępnych, proponuje się, by ta działalność gospodarcza była prowadzona na zasadach i formach określonych w ustawie z 20 grudnia 1996 r. o gospodarce komunalnej (art. 13 ust. 5 projektu).

    2. Władze województwa
      1. Skład, kompetencje i organizacja sejmiku województwa
Sejmik województwa (taką nazwę proponuje się zgodnie z naszą dawną i obecną tradycją), będący organem uchwałodawczym, stanowiącym o najważniejszych sprawach samorządowego województwa, powinien posiadać legitymację polityczną do podejmowania wiążących decyzji o wyborze strategicznych celów i alokacji środków finansowych na ich realizację (budżet województwa). Legitymację taką może zapewnić jedynie wybór radnych w drodze wyborów powszechnych i bezpośrednich, w okręgach stanowiących powiaty lub ich zespoły, według ordynacji proporcjonalnej. Liczba radnych wchodzących w skład sejmiku może być zróżnicowana, w zależności od liczby mieszkańców województwa. Trudno obecnie zaproponować konkretne liczby, mając wszakże na uwadze operatywność i wydolność działania ciał kolegialnych, skład sejmiku nie powinien przekraczać 100 radnych (art. 16 projektu).

Pełnię legitymacji politycznej zapewniają sejmikowi wybory powszechne i bezpośrednie, jednak mając na uwadze potrzeby zharmonizowania rozwoju regionalnego z rozwojem jednostek lokalnych, kreowanym w szczególności przez powiaty wchodzące w skład województwa, zaproponowano wariant ukształtowania sejmiku w sposób odmienny. Według tego wariantu, w skład sejmiku wchodziliby:

- radni wybierani w wyborach powszechnych,

- starostowie powiatowi, z racji sprawowanego mandatu (ich liczba nie mogłaby przekraczać 30 proc. globalnej liczby radnych).

Proponowany wariant zapewnia włączenie starostów do kształtowania polityki regionalnej oraz zwiększenie “konkretności” i profesjonalizmu działania sejmiku (przemawiają za tym doświadczenia obecnych sejmików, w których coraz częściej zasiadają wójtowie i burmistrzowie). Wariant ten można by traktować jako równorzędny w przypadku przyjęcia rozwiązania przewidującego bezpośrednie wybory wójtów, burmistrzów i starostów, jako że i oni posiadaliby, jak radni, mandat pochodzący z bezpośrednich wyborów.

Do właściwości sejmiku jako organu stanowiącego i kontrolnego proponuje się zastrzec (art. 17 projektu) katalog spraw zasadniczych z punktu widzenia realizacji celów samorządu regionalnego, takich jak:

Katalog tych spraw zamyka klauzula, że do właściwości sejmiku należy podejmowanie uchwał w innych sprawach zastrzeżonych ustawami i statutem województwa do kompetencji sejmiku. Kompetencje sejmiku wynikają zatem z przepisów ustaw lub postanowień statutu (co zapewnia sejmikowi wpływ na kształtowanie zakresu swoich kompetencji). Kompetencja sejmiku musi być zawsze wyraźnie określona. W odróżnieniu od konstrukcji kompetencji rady gminy, do której właściwości należą wszystkie sprawy pozostające w zakresie działania gminy, kompetencja sejmiku województwa nie ma charakteru kompetencji ogólnej. Na zasadzie domniemania kompetencji zostały skonstruowane kompetencje zarządu województwa (art. 38 ust. 1 projektu), który wykonuje zadania należące do samorządu wojewódzkiego, nie zastrzeżone na rzecz innych organów i jednostek organizacyjnych województwa.

Kompetencje stanowiące (uchwałodawcze) sejmiku będą realizowane na posiedzeniach plenarnych, na sesjach, zwoływanych co najmniej raz na kwartał. Natomiast realizacja funkcji kontrolnych sejmiku będzie prowadzona za pośrednictwem komisji rewizyjnej. Szczegółową organizację wewnętrzną, w tym powołanie stałych i doraźnych komisji oraz tryb prac sejmiku i komisji, pozostawia się regulacji statutu województwa (art. 27 projektu). Organizacja pracy sejmiku i kierowanie jego obradami należą do kompetencji marszałka województwa, jako przewodniczącego sejmiku. Przewiduje się również powołanie wiceprzewodniczących sejmiku, nie więcej niż trzech. Wiceprzewodniczący sejmiku nie może wchodzić w skład zarządu województwa (art. 19 projektu). Zakaz ten prowadzi do wyodrębnienia dwu zespołów wspomagających marszałka województwa:

Projekt w art. 6 ust. 1 i art. 15 podejmuje kwestie zasad referendum regionalnego. Istotne novum – w stosunku do dotychczasowej regulacji referendum gminnego – polega na ograniczeniu spraw, w odniesieniu do których może zostać ono zarządzone. Klauzula generalna stwierdza, że referendum regionalne może zostać przeprowadzone – obok konkretnie wymienionych sytuacji – w każdej ważnej, mieszczącej się w zakresie zadań województwa, sprawie. Uniemożliwia to podejmowanie inicjatyw wykraczających poza zasięg województwa i mających najczęściej charakter ogólnopaństwowy, co może stanowić dodatkowy, istotny element wzmacniający unitarny charakter państwa. 2.2.2. Status radnego Projektowana regulacja statusu radnego nie odbiega od standardów unormowań statusu osób wykonujących mandat przedstawicielski. Przewiduje się szczególną ochronę prawną radnego na zasadach przewidzianych w przepisach prawa karnego i cywilnego dla funkcjonariuszy publicznych. Szczególną ochroną prawną jest objęta trwałość stosunku pracy łączącego radnego z pracodawcą. Na pracodawcy ciąży obowiązek zwolnienia radnego od pracy zawodowej w celu umożliwienia mu brania udziału w pracach organów województwa.

Przewiduje się również system gwarancji rzetelnego wykonywania funkcji radnego – obowiązek złożenia ślubowania, obowiązek udziału w pracach organów województwa oraz wojewódzkich jednostek organizacyjnych, do których radny został wybrany lub desygnowany. Gwarancjom tym ma także służyć zakaz łączenia funkcji radnego województwa z innymi funkcjami publicznymi – posła, senatora i radnego powiatu (to ostatnie ograniczenie nie dotyczyłoby starostów powiatów przy wyborze drugiego wariantu składu sejmiku województwa), natomiast dopuszcza się możliwość łączenia funkcji radnego gminy i województwa, co ma służyć zaakcentowaniu znaczenia podstawowej jednostki samorządu terytorialnego – gminy i stworzeniu platformy styku interesów: lokalnego i regionalnego.

Aby uniknąć konfliktu interesów prywatnych radnego ze sprawowaną funkcją, zakazuje się nawiązywania stosunku pracy w urzędzie regionalnym województwa, w którym radny uzyskał mandat (nie dotyczy to radnych wybranych do zarządu, z którymi stosunek pracy jest nawiązywany na podstawie wyboru). Zakaz ten dotyczy także pełnienia przez radnego funkcji kierownika wojewódzkiej jednostki organizacyjnej. Wybór do sejmiku województwa osoby, która pracuje na stanowisku objętym zakazem łączenia z funkcją radnego, powoduje konieczność udzielenia jej urlopu bezpłatnego na czas sprawowania mandatu (szczegółowe rozwiązania konfliktu interesów regulują art. art. 22-24 projektu).

2.2.3. Zarząd województwa

Zgodnie z projektem, organem wykonawczym samorządu ma być zarząd województwa - organ kolegialny, działający pod przewodnictwem marszałka województwa, łączącego funkcje przewodniczącego sejmiku oraz zarządu. Ta unia personalna wymaga oczywiście, aby marszałek był wybierany wyłącznie spośród radnych, natomiast pozostali członkowie mogą być wybierani zarówno spośród, jak i spoza składu sejmiku. Wybór spoza składu ma umożliwić marszałkowi skompletowanie współpracowników w kolegialnym zarządzie; pozwala także uwzględnić wymagania profesjonalizmu.

Zarząd województwa nie musi być gremium politycznym, musi mieć jednak oparcie w większości politycznej sejmiku. Lider tej większości, uzyskawszy mandat przewodniczącego sejmiku i zarządu, proponuje skład zarządu. Wybór pozostałych członków zarządu, w tym wiceprzewodniczących, następuje wyłącznie na wniosek marszałka. Skład zarządu ma gwarantować stabilne wykonywanie funkcji samorządowych, dlatego przy powołaniu zarządu projekt stawia wysokie wymagania “większościowe” – wybór wiceprzewodniczących i pozostałych członków zarządu następuje bezwzględną większością głosów, w obecności co najmniej połowy ustawowego składu sejmiku. Wybór zarządu jest w projekcie traktowany jako swoiste kryterium zdolności samorządu do realizacji powierzonych mu funkcji – jeżeli sejmik województwa nie wybierze zarządu w ciągu trzech miesięcy od daty ogłoszenia wyników wyborów, ulega rozwiązaniu z mocy prawa. Przeprowadza się wówczas wybory przedterminowe – jeżeli nowy sejmik nie dokona wyboru zarządu w trzymiesięcznym terminie, również ulega rozwiązaniu z mocy prawa, a komisarz rządowy wykonuje zadania i kompetencje samorządu do czasu wyborów sejmiku na kolejną kadencję (art. 30 projektu).

Stabilność funkcjonowania zarządu zapewnia rygorystyczna procedura jego odwołania. Nieudzielenie zarządowi absolutorium nie jest równoznaczne z jego odwołaniem, ma jedynie charakter wniosku o odwołanie zarządu. Wniosek o odwołanie zarządu z przyczyny innej niż nieudzielenie absolutorium powinien być złożony przez 1/4 ustawowego składu sejmiku i zaopiniowany przez komisję rewizyjną. Wnioski o odwołanie zarządu mogą być rozpoznawane na sesji zwołanej nie wcześniej niż po 14 dniach od ich zgłoszenia. Odwołanie zarządu wymaga bezwzględnej większości głosów ustawowego składu sejmiku. Podobne rygory obowiązują przy odwołaniu poszczególnych członków zarządu. Przy odwołaniu marszałka województwa wymagana większość wynosi 2/3 głosów ustawowego składu sejmiku. Szczegółowa regulacja odwołania organu wykonawczego lub jego członków jest zawarta w przepisach art. art. 31-37 projektu.

Kompetencje zarządu województwa zostały unormowane na zasadzie ich domniemania: zarząd wykonuje wszystkie zadania należące do samorządu wojewódzkiego, nie zastrzeżone na rzecz innych organów (art. 38 projektu). Przepis projektu wymienia także, przykładowo, najważniejsze zadania zarządu jako organu wykonawczego: wykonywanie uchwał sejmiku, przygotowanie projektu i wykonywanie budżetu województwa, gospodarowanie mieniem województwa, kierowanie, koordynacja i kontrola działalności wojewódzkich jednostek organizacyjnych. Ponadto statut województwa, który będzie określał zasady funkcjonowania zarządu, może również określić reguły wykonywania konkretnych kompetencji (art. 38 ust. 3).

2.2.4. Marszałek województwa

Marszałek województwa nie jest organem samorządu wojewódzkiego, jednak w jego osobie (będącego zawsze radnym, a więc posiadającym mandat z wyborów bezpośrednich) zostają połączone funkcje:

Powyższa propozycja zmierza do zapewnienia marszałkowi województwa pozycji niekwestionowanego lidera samorządu wojewódzkiego, reprezentującego go na zewnątrz, także wobec przedstawiciela rządu – wojewody. Za takim rozwiązaniem przemawiają dotychczasowe, niekorzystne doświadczenia wynikające z wzajemnych relacji między dwoma organami w gminie: wójtem (burmistrzem, prezydentem) i przewodniczącym rady gminy, ubiegającymi się o pozycję lidera samorządu gminnego. Potrzeba stworzenia nieantagonistycznego układu między sejmikiem a zarządem przemawia za propozycją unii personalnej w osobie przewodniczącego obu organów.

Pozycja marszałka województwa wiąże się ze szczególnymi wymaganiami co do jego powołania i odwołania. Wybór marszałka następuje bezwzględną większością głosów, w obecności co najmniej połowy ustawowego składu sejmiku (art. 19 ust. 1). Przy odwołaniu marszałka obowiązuje kwalifikowana większość 2/3 głosów ustawowego składu (art. 34 ust. 2), przy czym odwołanie marszałka, ze względu na jego pozycję w zarządzie województwa jest równoznaczne z odwołaniem całego zarządu (art. 34 ust. 3).

Kompetencje marszałka województwa wyrażają się w przewodniczeniu, organizowaniu i kierowaniu pracami sejmiku oraz zarządu. Ponadto marszałek reprezentuje województwo na zewnątrz i prowadzi bieżące sprawy województwa. Jest również zwierzchnikiem służbowym pracowników urzędu regionalnego i kierowników wojewódzkich samorządowych jednostek organizacyjnych (art. 40 projektu).

Wprawdzie samorząd wojewódzki nie będzie pełnił klasycznych funkcji administracji orzeczniczej, jednak nie można wykluczyć potrzeby wydawania decyzji w indywidualnych sprawach z zakresu administracji publicznej przekazanych do właściwości województwa. Kompetencję decyzyjną projekt ustawy zastrzega na rzecz marszałka, który będzie mógł upoważnić do wydawania decyzji pozostałych członków zarządu, pracowników urzędu regionalnego oraz kierowników jednostek organizacyjnych województwa. Aby zapewnić dwuinstancyjność w postępowaniu administracyjnym, odwołania od decyzji marszałka powinno rozpoznawać samorządowe kolegium odwoławcze (art. 43).

2.2.5. Samorządowy aparat administracyjny

Aparatem administracyjnym wspomagającym organy samorządu wojewódzkiego jest, według projektu, urząd regionalny, którym kieruje dyrektor generalny urzędu – najwyższy urzędnik w samorządowej służbie cywilnej. Zasady organizacji i funkcjonowania urzędu regionalnego określi statut województwa (art. 42 projektu),co zapewni rozwiązania elastyczne, dostosowane do potrzeb województwa.

Specyficznym urzędnikiem o statusie prawnym regulowanym przez projekt ustawy jest skarbnik województwa, zwany również głównym księgowym budżetu województwa. Ze względu na pozycję prawną głównego księgowego, określoną normami prawa finansowego, należy mu również zapewnić stabilną pozycję w strukturach aparatu samorządowego. Skarbnik jest więc powoływany i odwoływany, na wniosek marszałka, przez sejmik województwa. Uczestniczy w obradach i pracach obu organów samorządowych, ale jedynie z głosem doradczym.

    1. Mienie wojewódzkie
      1. Kategoria mienia wojewódzkiego

      2.  

         
         
         
         
         
         
         
         
         

        Wyposażenie samorządu wojewódzkiego w majątek zapewniający realizację jego zadań będzie prowadziło do kształtowania nowej kategorii mienia publicznego – mienia wojewódzkiego. Obowiązujące prawo rezerwuje pojęcie “mienie komunalne” dla własności i innych praw majątkowych należących do gmin i ich związków, dlatego też budowa kolejnych szczebli samorządu terytorialnego wymaga nowych konstrukcji majątkowych. Kategoria “mienie wojewódzkie” będzie, obok mienia komunalnego, formą mienia samorządu terytorialnego, to zaś byłoby formą mienia publicznego.

        Definiując pojęcie “mienie wojewódzkie” (art. 44 projektu), doprecyzowano, iż są to podmiotowe prawa majątkowe, które “przysługują” (art.441 kc) województwu i innym wojewódzkim osobom prawnym w wyniku ich nabycia przez te osoby. Definicja przybiera więc następującą postać: “mieniem wojewódzkim jest własność i inne prawa majątkowe nabyte przez województwo lub inne wojewódzkie osoby prawne”. Tak sformułowana definicja nawiązuje do nabycia prawa – podstawowego zdarzenia prawnego przesądzającego o samorządowym charakterze mienia. Proponuje się przy tym zacieśnić kategorię wojewódzkich osób prawnych do samych województw oraz do tych podporządkowanych województwu zależnych osób prawnych, którym ustawa w sposób wyraźny przyznaje przymiot wojewódzkiej osoby prawnej oraz tych, których prawo tworzenia ustawa na zasadzie wyłączności przyznaje samorządowi wojewódzkiemu.

        Określanie kręgu podmiotów zaliczanych do wojewódzkich osób prawnych jest istotne również z punktu widzenia prowadzenia działalności gospodarczej. Województwo i inne wojewódzkie osoby prawne mogą prowadzić działalność gospodarczą w sferze użyteczności publicznej, na zasadach i w formach określonych w ustawie o gospodarce komunalnej. Natomiast działalność gospodarcza może być prowadzona przez samorząd wojewódzki jedynie za pośrednictwem tworzonych w tym celu spółek handlowych, w tym jednoosobowych (art. 52 projektu). Spółkom tym nie przysługiwałby przymiot wojewódzkiej osoby prawnej, bez względu na skład kapitału założycielskiego. Mienie spółek nie należałoby do kategorii mienia wojewódzkiego; charakter samorządowych praw majątkowych miałyby natomiast prawa wynikające z udziału samorządowych, wojewódzkich osób prawnych we wspomnianych spółkach.

        2.3.2.Nabycie mienia

        Generalny przepis określający nabycie mienia przez wojewódzkie osoby prawne (art. 45 projektu) zawiera odesłanie do ogólnie obowiązujących przepisów, co implicite wyraża zasadę generalną, że samorząd może nabywać mienie w każdy sposób przewidziany prawem. Tę grupę przypa